1000 W Rezistans için Reosta Yapımı?

REosata yapmak daha maliyetli olur.Piyasada çok yüksek güçte triyaklar mevcut.Olmadı 2-3 triyağı paralel bağlarsanız ısınma sorunu aza iner.

Aynı fazda triyaklar paralel kullanılabilir mi?

Tabii ki üst değerdeki triyağı kullanmak daha mantıklı ve ekonomik.Ancak eldeki küçük akım değerlerindeki triyaklar paralel bağlanarak değerlendirilebilir.Ancak aynı karekteristiklere sahip olma koşulu ile.

Tabii ki üst değerdeki triyağı kullanmak daha mantıklı ve ekonomik.Ancak eldeki küçük akım değerlerindeki triyaklar paralel bağlanarak değerlendirilebilir.Ancak aynı karekteristiklere sahip olma koşulu ile.

Çok önemli bir konu.
Sadece bunun için değil diğer yarı iletken devre elemanları için de aynı şey sözkonusu.
Transistörlerde betalar , Mosfetlerde İletimdeki iç dirençleri (RDS On) , ..... gibi.

Aynı marka-model 2 adet elemana özdeş diyebilir miyiz peki?

Şemada R1 yine yanlış yerde , önceki mesajda belirttiğim gibi olmalı.
Ama Dimmer orijinal ise zaten olması gerektiği yerdedir.

Orijinal şema bu, trayak dışında hiçbir elemana dokunmadım. Şimdi de BT 139 (16 A) kulanacağım. 4.5 A'lik bir devreye rahat rahat yeter diye düşünüyorum, denedikten sonra size de bilgi veririm.

REosata yapmak daha maliyetli olur.Piyasada çok yüksek güçte triyaklar mevcut.Olmadı 2-3 triyağı paralel bağlarsanız ısınma sorunu aza iner.

Reosta devresi birçok triyaktan daha ucuzaa geliyor o yüzden tercih ettim. Paralelden kastınız 3 ucunun da ortak olması galiba?

Fotek sıfır gecişli solid stad ler işini görür bence
Eksen Otomasyon
.: Karaçim Elektronik Ltd :.

14 Adet SSR epey tuzlu olur hocam, kaldı ki üzerinde kullanacağım aparatın ederi 2000 TL bile değildir.

BT 139 kullanarak sistemi kurdum, 15 gündür çalışıyor, bilginize...

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri