1 Fazlı motor termik bağlantı şekli

bunal55

Üye
Selamlar Kontrol kalem üyeleri;

Yapmış olduğum tek fazlı motor termik ve kontaktör bağlantısı resimdedir.Normalde nötr kesmeli sigortalardan yapıyordum fakat elimde malzeme var diye bu şekil yaptım. Aksi bir bağlantı olduğunu düşünmüyorum fakat sizlerlede paylaşmak istedim. Sorun var mı?

kraGZr.png

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Termik ve kontaktorde fazladan iki kontagin olmasina karsin notru motora direk vermen hata olmus. Kontaklardan notru de gecirmen daha uygun olur.

Termik ve kontaktorde fazladan iki kontagin olmasina karsin notru motora direk vermen hata olmus. Kontaklardan notru de gecirmen daha uygun olur.
Neden nötr direkt vermek hatalı olmuş Onurr ustam? Fazdan giden akım nötrden döndüğü için nötr de kontaklara giriş çıkış yapsaydı kontaklar ömrünü daha çabuk yitirmez miydi? Kontaklara faz sadece girip çıkış yaptıgı için kontakların yükü hafiflemez mi? Sadece yorum yaptım. Yanlışım varsa düzeltin lütfen.

Neden nötr direkt vermek hatalı olmuş Onurr ustam? Fazdan giden akım nötrden döndüğü için nötr de kontaklara giriş çıkış yapsaydı kontaklar ömrünü daha çabuk yitirmez miydi? Kontaklara faz sadece girip çıkış yaptıgı için kontakların yükü hafiflemez mi? Sadece yorum yaptım. Yanlışım varsa düzeltin lütfen.

Bir fazli sistemlerde faz ile notrun yer degistirme olasiligi yuksek. Cogu elektrikci faz notr bagla gotur hesabi karambole baglanti yapiyor. Bu durumda yanlis baglantida sizin kontaklar notr uzerinde kalmis oluyor faz ise motora direk gidiyor. Kontaktor kontaklarina gelince bir fazli sistemde faz ve notr uzerinden ayni akim gecer dolayisiyla herhangibir zarari olmaz. Ayrica 3. Kontaktan gecirmeyede gerek yok. Sunu unutmayin elektrikte nekadar cok ek kontak fazlalik varsa ariza olasiligi artar.

Bir fazli sistemlerde faz ile notrun yer degistirme olasiligi yuksek. Cogu elektrikci faz notr bagla gotur hesabi karambole baglanti yapiyor. Bu durumda yanlis baglantida sizin kontaklar notr uzerinde kalmis oluyor faz ise motora direk gidiyor. Kontaktor kontaklarina gelince bir fazli sistemde faz ve notr uzerinden ayni akim gecer dolayisiyla herhangibir zarari olmaz. Ayrica 3. Kontaktan gecirmeyede gerek yok. Sunu unutmayin elektrikte nekadar cok ek kontak fazlalik varsa ariza olasiligi artar.
Elektrik motorlarının panosunun elektrik bağlantılarını çok değişik şekillerde bağlayanlar var. Elimden geldiği kadar incelemeye çalışıyorum.

Ayrica amac kontaktor omrunu uzatmak ise bu sekilde seri baglanti degilde kontaklari paralelleyerek akimi kollara ayirmak kontaktor omrunu uzatir.

Bir diyer husus ise termik veya asiri akim rolesi guc devresinde kontaktorden once degil sonra baglanir. Otomatik kumanda devrelerinde bu bir standart tir.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri