0-99 Sayacı Atlama (Yanlış Sayma) Sorunu

Performans ödevim için yaptığım 0-99 sayacı atlama yapıyor. Fakat atlama belli sayı aralıklarında olmuyor yani düzensiz bi atlama bazen 20 ye kadar sorunsuz sayıyor bazen 1 den 4 e atlıyor geri sayarkende aynı sorun oluyor bilgili bi abimiz yardım ederse çok sevinirim :) İnternetten bu konu üzerinde araştırma yaptım fakat kayda değer bir bilgi bulamadım, sanırım clock palsi ile ilgili bir olay bu. Devrede 7447 ve 74192 entegrelerini kullandım. Devre şemasınıda yükledim. Lütfen yardım edin...

Aynı sorunla karşılaşan arkadaşlar için EDİT : Sorunun kaynağının ne olduğunu bilmediğim için google aramalarında cevabı bulamadım. kaptan_ nickli abimiz sorunun buton arkı olduğunu söyledi. Sizde bu sorunla karşılaştıysanız buton arkı nasıl engellenir diye google'larsanız birçok kaynaktan çözüm bulabilirsiniz. İyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

• 0-99-sayici.jpg
    0-99-sayici.jpg
    485.8 KB · Görüntüleme: 33
Son düzenleme:
Buton yapısı mekanik olduğu için iki kontak birbirine temas ederken titreşim oluşturuyor. bu titreşimi entegre girişinde lojik seviye dalgalanmasına neden olur, yani siz butona bir kez dahi bassanız titreşimden dolayı entegre bunu onlarca kez butona basılmış gibi algılar. Bu titreşimi yok etmek için devreler var. Bulabilirsem buraya yazarım.

Buton yapısı mekanik olduğu için iki kontak birbirine temas ederken titreşim oluşturuyor. bu titreşimi entegre girişinde lojik seviye dalgalanmasına neden olur, yani siz butona bir kez dahi bassanız titreşimden dolayı entegre bunu onlarca kez butona basılmış gibi algılar. Bu titreşimi yok etmek için devreler var. Bulabilirsem buraya yazarım.

Bulabilirseniz minnettar olurum, bulamazsanızda canınız sağ olsun. Şimdiden teşekkürler :)

Butona paralel 100nf değerinde kondansatör bağlayabilirsin.
Alıntı: http://bariscincorop.blogspot.com.tr/2016/01/atmel-avr-12-butonanahtar-ark-bounce-ve.html

Ekran Alıntısı.PNG

devre şemasındakinin aynısını yaptım elimde 100nf kondansatör yoktu o yüzden 2200uf 100uf 1uf 2.2uf elimde ne kadar konansatör varsa hepsi ile denedim olmadı bi tane mercimek kondansatör vardı onu denedim olmadı birde kare kondansatörler oluyor ya onunla denedim(bu kondansatörün değeri ne blimiyorum) yine olmadı, bana verdiğiniz linkteki yazıda devreye birde 74hc14 ekliyor birde öyle denemek lazım ama şuan elimde yok malzemeler yok. Bilgi için sağolun malzeme tedarik edince denerim. Bilgi kesin zaten arkadaş deniyor osilaskopla :)

Devreyi ben denemedim açıkçası. başka devreler var ancak şu an işteyim, sabah eve dönünce bulabilirsem resmini atarım.

E2303 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

100 nf kondansatörle deneme fırsatım oldu. Fakat yine atlama yapıyor sorunun kesin çözümü sanırım 555 entegresi ile yapılan.

Forum istatistikleri

Konular
128,123
Kullanıcılar
449,830
Son üye
xkullanıcı45

Yeni konular

Geri