0.75 kablo ile çatı spot tesisatı

freddyk

Üye
Selamlar,

Çatı katındaki spotları 3-5W'lık led spotlarla değiştireceğim.
Yalnız eski kablolar bir garip bağlanmış, bazı spotlar paralel, bazıları seri gibi.
İşe yarayan bir düzeltme yapamadım.
Bu kabloları da değiştirmek istiyorum.
Elimde 0,75 beyaz çok damarlı kablo var.
Tesisatı bu kablo ile çeksem sorun olur mu?
Her spot için ayrı kablo çekmeyi planlıyorum.
Kablonun üzerinden geçen akım ile ısınacağını sanmıyorum ama çatıdan dolayı güneşli zamanlarda çok ısınıyor.
Sorun yaşar mıyım?

İyi çalışmalar,

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
spotların kac watt kucuk spotlardansa hiçbir sorun olmaz gonul rahatlıgı ıle kullana bilirsin birde hepsine tek tek cekeceksen sorun yok tur

her spot için ayrı ayrı hat çekmeniz daha fazla işçiliğe ve masrafa yol açacaktır.bahsettiğiniz güçteki yüklerin 0.75 lik kabloya yok denecek kadar az etkisi olur.

en uygun olacak dağıtımı siz belirleyebilirsiniz ama en pratiği tarak şeklindeki dağıtımlardır.yani seri bi hat üzerinden birbirine paralel dağıtımlar yapmaktır.

çatı olduğu için kablo ısınıyor demişşiniz.tava ya da emt boru içinden hat döşerseniz çok daha sağlıklı olur

Hepsine ayri ayri 0,75 cekecegine tek 2.5 ttr uzerinden paralel olarak dagit.hem daha saglikli olur,hem de meblag olarak ayni hesaba gelir.kablo kalabaligi da meydana gelmez.

zbyrblc arkdasım elimde 0.75 kablo vara dıyor zaten var yenıden kablo almayacak zaten 0.75 de kurtarıyor isderse 10 tane paralel spot baglasın hıc bırsey olmaz

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri