0-50V, 0-10A Çıkış Ayarlı SMPS Projesi

system > set sheet size

system > set sheet size

Eyvallah beni, set area ya her defasında tıklamaktan kurtardın :)

Bu arada LTSpice ve PSIM de simülasyon yapmaya çalışıyorum ama saç baş yoldurur bu simülasyonlar. PSIM de hiç bi şekilde olmadı fakat LTSpice da kısmen çalışıyor. Biraz düzenleyip buraya koyabilirim.

Arkadaşlar UC3844 e bypass kapasitörü bağlamıştım 10nF onu yanlışlıkla PFC toprağına bağlamışım. Aşağıdaki proteus dosyasında sadece o düzeltilmiştir.

Ekli dosyalar

• Proteus.rar
    1.1 MB · Görüntüleme: 16
Oldukça büyük bi hata yapıp toprağı her yerde kullanmışım. Düzeltilmiş proteus dosyası ve şeması ekte yer almaktadır.

Ekli dosyalar

• Proteus.rar
    270.1 KB · Görüntüleme: 4
PWM kontrollü fan eklenmiştir. Artık fan SMPS çıkış akımına göre kendisi otomatik hızını ayarlayacaktır. Çıkıştan ne kadar çok akım çekilirse, fanda o kadar hızını artıracaktır. Fanı ayrıca besleyen flyback converterdaki 24V kaldırılmıştır.

Ekli dosyalar

• Proteus.rar
    1 MB · Görüntüleme: 9
@wolf351 eline emeğine sağlık yapıp paylaşıyorsun eleştiri olarak değil tavsiye olarak algılamanı tercih edeirm, tam bilgim olmadan gördüğüm olumsuzlukları sayıyorum; c7 nin 400-600v olmalı sanki dayanma gerilimi çalışma geriliminin en az 1,4 katı olmalı diye okumuştum, opto bağlantısında da bir karışıklık var tam çözemedim rx kısmı sekonderden asla bağlanmamalı tx kısmında fazla direnç kullanmışsın. Saygılarımla.

@wolf351 eline emeğine sağlık yapıp paylaşıyorsun eleştiri olarak değil tavsiye olarak algılamanı tercih edeirm, tam bilgim olmadan gördüğüm olumsuzlukları sayıyorum; c7 nin 400-600v olmalı sanki dayanma gerilimi çalışma geriliminin en az 1,4 katı olmalı diye okumuştum, opto bağlantısında da bir karışıklık var tam çözemedim rx kısmı sekonderden asla bağlanmamalı tx kısmında fazla direnç kullanmışsın. Saygılarımla.

Arkadaslar elbette elestirebilirsiniz. Elestireceksiniz ki proje daha iyi hale gelicek. Mobil oldugum için C7 yi göremiyorum. Opto bağlantısının olduğu flyback converter PI expert programi ile dizayn edilmistir. Oradaki tum komponentleri program secmistir. Fakat daha sonra tekrar bakarim.

Son düzenleme:

C7 evet dediğiniz voltajlar aralıklarında olması daha mantıklı. Optocoupler bir yerde kullandım fakat orada da Rx ve Tx kısımlarından kastınız neresi anlamadım. Sanırım Rx ve Tx sırası ile receiver ve transmitter dan geliyor. Öyleyse, Rx transistörlü kısım, Tx ise diyotlu kısım oluyor. Buradaki devredeki herşey dediğim gibi PIExpert programı ile dizayn edilmiştir. Yani programa kriterleri, değerleri giriyorsunuz program herşeyi kendisi düzenliyor, siz sadece uyarı verdiğinde düzenlemeler yapıyorsunuz. Optocoupler ın Rx kısmı sekondere bağlanabilir. Çünkü bağlanan yer bias winding dir ve izole olması gerekmez. İzole olması gereken kısım VCC (24V) dir, dolayısı ile orası ile irtibatı optocoupler ile sağlanmıştır. Dirençler evet fazla olmuş, aslında fazladan kasıt, çıkan değerlere en yakın yapma isteğimden fakat bir sonraki düzenlemede azaltıcam.

Kondansatörler ( bazıları ) için , gerilimleri kadar hatta daha fazla " esr " değerleri üzerinde durmalısın !

Kondansatörler ( bazıları ) için , gerilimleri kadar hatta daha fazla " esr " değerleri üzerinde durmalısın !

Bazilari o yuzden paralellenmistir. Turkiyede satilan kapasitorlerin esr sinin ne oldugu belli olmadigi icin parallellenme yoluna gidilmistir. Smps cikisinda normalde cift LC filtresi varsa ilk kapasitorun dusuk esr olmasina bile gerek yok ama ben yinede orda bile parallelleme yoluna giderek toplam esr yi dusurmeye calistim.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri