0-50V, 0-10A Çıkış Ayarlı SMPS Projesi

merhaba bu tny serısıne oldum olası ısınamadım tek sağlıklı çalışan fare kovucularda kullandım onlarda sorun yok adetlı olarak aldım gsm uzaktan kumandada kullandım sorun çiktı arazıde voltaj aşiri dengesız olduğu için sağlıklı çalışmadı elımde yaklaşık 200-250 adet kaldı fare kovucularda kullanıyorum bıtınce devreyı yenıden başka entegreyle tasarlıcam

TNY serisini daha önce hiç kullanmadım ama sorun çıktı diyorsanız, doğrudur olabilir. Bahsettiğiniz entegre güzel fakat internette belli başlı sitelere baktım komponent satan, hiçbirinde bulamadım. Türkiyede temin edilebilen bi entegre ise bahsettiğiniz entegreyi kullanabilirim fakat hala bulamadığım için şemada da değiştirmedim. TNY yi kullanmamın amacı, şebekeden izole olan bi besleme yapıp PWM entegresinin beslemekti. Fakat MIC29750 entegresini anca PFC entegresini ve birde fanı beslemede kullanabilirim. Yani izolasyon gerekmeyen yerlerde. PWM entegresini ana trafodan ek sarım ile de besleyebilirim fakat illa DC baradan ilk enerjiyi alması gerekiyor dolayısı ile izolasyon yine bozulmuş oluyor. Onun için tek çare şimdilik TNY entegresi. Başka entegrelerde gördüm geçenlerde TNY gibi fakat unuttum şimdi hatırlamıyorum.

Tesekkurler fakat mic entegresi turk sitelerinde hala yok. Top entegresiydi benim bahsettigim o entegre kullanilabilir. Fakat tny ler ile top entegresini degistirmenin bi anlami olmicak ikisi de ayni gereksinimlere sahip, sorun cikartiyo demistiniz onun icin degistirebilirim. Izolasyon ve yuksek guc gerektiginde bu entegreler kullanilabilir fakat cok dusuk guclerde lineer hala cozum olabilir. Mic entegresi turk sitelerinde olsaydi direk degistirirdim. Ayrica yurt disindan satin alabilecegim siteleri zaten biliyorum fakat amacim herkesin kolayca turkiyede kolayca bulabilecegi entegreler. Yoksa farnell var oradan da direk alinabilir.

Benimde ilk baktığım siteler, bluemavi ve direnc.net

Neyse verdiginiz entegrelere switchlere bakayim bi duzenleme yapabilirim.

Tesekkurler.

Son düzenleme:
TNY ( tiny ) ler de TOP larda aynı firmanın .

https://ac-dc.power.com/products/tinyswitch-family/tinyswitch-4/

Digikey ve mouser in TR temsilcileri var.
Özellikle mouser için sayfasında ne gördüysen o rakamdan , cuma gününe kadar sipariş veriyorsun salı gelmiş oluyor haber veriyorlar parayı yatırıyorsun gönderiyorlar , özet , hafta olmadan kapıda.

Aslında direk alınabiliyor ama 40 dolar üstü kargo can sıkıyor..
Bluemavi dirençnet gibi yerler bebe şebeye direnç satmaktan başka bir şey bilen yerler değil.
Bu da TR nin şanssızlığı.
Selanik pasajı ekolü tümden itlaf edilmeli...

TNY ( tiny ) ler de TOP larda aynı firmanın .

https://ac-dc.power.com/products/tinyswitch-family/tinyswitch-4/

Digikey ve mouser in TR temsilcileri var.
Özellikle mouser için sayfasında ne gördüysen o rakamdan , cuma gününe kadar sipariş veriyorsun salı gelmiş oluyor haber veriyorlar parayı yatırıyorsun gönderiyorlar , özet , hafta olmadan kapıda.

Aslında direk alınabiliyor ama 40 dolar üstü kargo can sıkıyor..
Bluemavi dirençnet gibi yerler bebe şebeye direnç satmaktan başka bir şey bilen yerler değil.
Bu da TR nin şanssızlığı.
Selanik pasajı ekolü tümden itlaf edilmeli...

Evet TOP ile TNY ler aynı firmanın. Digikey ve mouser ın tr temsilcilikleri varmı bilmiyorum varsa oradan sipariş verilebilir dediğin gibi. Bluemavi ve direnç.net bahsettiğin gibi sadece satış yapıyorlar, onlarında bişi bildikleri yok. Selanik pasajında bende bi yerden komponent alırdım. Oradaki adam bana ucuza verirdi herşeyi, bayağı indirim yapardı. Bayağı muhabbetim olmuştu. Orada sadece ondan alışveriş yapardım. Şimdi noldu bilmem. Digikey ve mouser tr temsilciklerinden öle kolay alım oluyorsa devrede düzenlemeler yapabilirim.

Benim için aslında sorun değil ben şemayı istediğim gibi düzenler geçerim fakat biliyorsunuz yarın bigün adam çıkacak bu tr de bulunmuyo, ben bu komponenti nasıl alıcam, orada yok burada yok, nasıl iş yapıyorsunuz derse o zaman ağzıma geleni de söylerim :) Bu gibi olayların yaşanmaması için şemayı tr de bulunabilecek komponentlerle yapmaya çalışıyordum.

:) o zamasn kolayı var eskıden entegremı vardı entegreylede gobeğımız kesılmedı transistorlu yap geç mosfet transistorler entegrelerden daha stabil çalışıyor sviçmod sen yapıyormusun dersen yapmıyorum ben kara duzene döndum trafo kullanıyorum yaptığım iştede hiç sorun yaşamıyorum yer problemım vardı yaptım bir ara 500 cihazdan 250 si gerı geldı zamanla trafoluya donuş yaptım uç yıldır uçtane gelmedı power arızasından dolayı sviçmod kullanılan yerde voltaj dengesızlığı olmıyacak ben aksını duşunerek yaptım 165-350 volt arası kataloğda oyle guzel yazıyorlarkı uygulamaya gelınce çalışan yok kendımden şuphelenır oldum hazır power kat aldım acaba benmı hata yapıyorum dıye aldıklarım benımkılerden önce gerı döndu:) yaptığım devrede yuksek akim çeken modul GSM modul yazdığımı gorunce ınanmıyacaksınız 2.2 watt trafoyla gsm modullu cihazı çalıştırıyorum röle böbini ledler vs çektığı akim 30 mA devreye gırınce 2 A yakın akim çekıyor anlık yenı cihazımda elektrık kesılınce gsm modulunu kapattırıyorum pik i uyutuyorum 800 mA lityum bataryayla uç ay uykuda kalabılıyor bunları neden anlatıyorsun dersenız ben enerjıyı tasarruflu kullanma taraftarıyım yuksek guçte kaynak kullanmadanda bu gıbı işler oluyor benım yaptığım işi yapan arkadaşlar var 15-20 watt guç kaynağı kullanmışlar yazık gunah nekadar guç okadar arıza demektır

TOP entegresi tek minik flyback converter ve sekonderi çok çıkışlı yapılarak farklı voltaj isteyen entegreler beslenebilir. Çünkü ilk acilista NCP1653 max 14.5V, PWM entegresi max 17.5V ve fan da 12V istiyor. Bence tek bir ufak flyback yapılıp, sekonderi bu voltajları verilecek şekilde dizayn edilirse, daha iyi olur düşüncesindeyim. FSCQ seriside güzele benziyor.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,171
Kullanıcılar
449,936
Son üye
AsilOzgenc

Yeni konular

Geri