0-30v 3a güç kaynağı problemi

birde akım potu nu en sona çevirdiğimde led yaznıyor fakat gösterge aynı kalıyor

Yardımından dolayı serkan abi teşekkür ederim sorun çözüldü akımı sınırlıyor.Ben o ledin yandığında akımın sınırlandığını değil akımın yükseldiğini varsayarak hep diyer tarafa çeviriyodum şimdi düzelttim.
buda çalışma videosu.

Geçmiş olsun...

Sana 3 tavsiyem olacak.

1- Güç taşıyan kablolarını kalınlaştır. Bu kablolar trafodan başlayıp dc çıkışa kadar olan kablolar ve transistöre giden kablolar.

2- Transistörü soğutmak için kullandığın soğutucu uygun değil. Daha büyük ve kanatlı alüminyum soğutucu ve destek için fan kullan.

3- Trafodan çıkan ac voltajı doğrultmak için kullandığın diyotları değiştir. sanırım 1N4001 yada benzeri diyot kullanmışsın. Bu diyotlar maksimum 1 amper doğrultur bir süre sonra ısınma ve yanma sorunları yaşayabilirsin.

Güzelce kutularsan çok kullanışlı bir güç kaynağına sahip olmuş olursun. Güle güle kullan. Beğendim.

teşekkür ederim serkan abi.
diyatlar 1n4007 .1 watt alcaktım onu bulamadım. soğutucuda fan var ama yetmiyor bulursam onuda değiştirirm.

6A diyot kullanmanı öneririm.

pr_01_6530_max.jpg

elektronikçilerde bulusam takarım.Öneriniz için teşekkürler

Güle güle kullanın. El emeği ile ortaya çıkarılmış bir ürünü kullanmak farklı oluyor.

:D

selamın aleyküm ben bu devreyi yaptım çok güzel de çalışıyor devredeki tek eksik 2n3055 in çok ısınması bunun sebebi de transistör ün kollektörüne giden gerilim sabit olması transistör ün saglıklı çalışması için çıkış voltajına yakın gerilim girmek gerekiyor bu şekilde ısı az oluyor röleli baypas devresi diye ararsanız ek birdevre bulup uygun şekilde ekliyerek mükemmel bir devre yapmış olursunuz ısınma haricinde mükemmel bir devre

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri