0-24V 5A Ayarlı Güç Kaynağı (Kısa devre korumalı)

Dosya eklenmiştir.

24v 5 amper çekilmek isteniyorsa trafonun sekonder sargısı gücü 24 x 5 = 120w olmalıdır bence . Trafoda gücün korunumu kanunu olduğundan giriş gücü çıkış gücüne eşit olmak zorunda , öyleyse giriş gücün olarak 220v yaklaşık 0,5 amper olması beklenir . Trafo kayıpları göz önünde bulundurulursa 130-140w tan aşağı trafo takılmamalı bence

saygılar

1.mesajdaki eklentide problem yok

feezent arkadaşıma katılıyorum
W=U*I
24*5=120 watt trafo lazım. eğer 60 watt trafo kullanırsan ancak 12 voltta 5 amper alırsın saygılar

Arkadaşlar, trafonun gerilim değerini bilmeden nasıl 5 amperi sabit kabul edebiliyorsunuz? Pekala daha düşük çıkış akımları sürülebilir. Kaldı ki 5A'i sürekli çekmeye kalkmak 2N3055 gibi baba bir transistör için bile zorlayıcı olacaktır. Bu akım değeri için paralele bir 2N3055 daha atmak çok daha güvenli olacaktır. Aksi taktirde sonra 2 tane almak zorunda kalabilirsiniz! İyi bir soğutucu gereksiniminden bahsetmiyorum bile.

bu devrenın calısma prensibi lazm arkadaslar bana yardımcı olurmusunuz bitirme tezim warda devre hazır ama çalşma şekli yok bende...

bu devrenın calısma prensibi lazm arkadaslar bana yardımcı olurmusunuz bitirme tezim warda devre hazır ama çalşma şekli yok bende...

konu hakkında çok bilgili olmamakla beraber sırf torunlarıma bir gün bitirme tezi yapan birine tezi hakkında birşeyler anlattıydım diyebilmek için benim devreden anladıklarımı yazıcam şimdi ama bitirttirmezlerse karışmam :D

devreye 220V tan transformator aracılığıyla 30V civarı bi gerilim alıyosun ilk başta kaçlık alacağını da kullanacağın componentlerin datasheet lerine bakarak seçiyoruz, bu 30V bildiğin gibi ac hala trafodan hemen sonra gelen 4 tane diyot tam dalga doğrultucu görevi görüyor ve eskiden "~~~" şeklinde olan dalgaların diyotlardan geçtikten sonra "mmm" gibi oluor, sonra toprakla arasına attığın kondansatörler sayesinde dalgalılık biraz daha azalıor mesela senin m ler ilk diyotlardan çıkarken 0 la 30V arasında deişirken kondansatör yerleştirince 30V a çıkarken kondansatör yükleniyo inerken boşalıyo ve gerilimin kondansatörünün sığasına göre mesela 20V la 30 V arası değişmeye başlıyo , sonra da artık kaç V alcaksan onun regülatörünü taktığın zaman dümdüz o gerilimi veriyo sana mesela 7815 der ki benim girişe 20V la 30V (değerler atmasyon) arası değişen gerilim gelirse ben onu dümdüz ederim 15V veririm. işte oyle bişeyler gibi duruor umarım yanlış bişeyler soylememişimdir..

tabi şimdi biri çıkıp bu kadar mı lan devre diyebilir, doğru da der, ama tranzistörler fln ne işe yarıor burda ben bişe anlamadım o konuda :D

devre çalışmıyor zener anında yandı r6 çok ısınıyor volt max değişmiyor

eline sağlık arkadaşım.
devrede trafoyu hangi güçte seçmeliyiz.ben bu devreyi labaratuar tipinde dizayn edeceğim yani ampermetre voltmetre ekliyeceğim aca bunlar çıkıştaki gücü etkilermi
devre çalışmıyor zener anında yandı volt ayarı çalışmıyor

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri