şebeke yokken jeneratör devreye girmiyor

sorunum şu elimde otomatik jeneratör var.Şebeke gittiğinde jeneratör otomatikolarak devreye girmiyor fakat manuel olarak denediğimde jeneratörü devreye verebiliyorum.şebeke ve alternatör şalterlerinde herhangi bir sorun yok.otomatik transfer panelinde bir sorun olabilir mi?nedeni ne olabilir?yardımcı olursanız sevinirim..teşekkürler..

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Kontrolcüde arıza olabilir.
Faz koruma rölesi varsa,onun kontağında sorun olabilir.
Otomatik transfer panosunda bir sıkıntı olacağını sanmıyorum.

transfer panosundaki sebeke kontaktörünün normalde acık olan yardımcı kontağında sorun olabilir buyuk ihtimal. sebeke elektriği gidince sebeke kontaktörü off konumuna gecer ve normalde acık kontagı devreye girip jenaratöre sinyal iletir. yaklasık 3-4 yıl önce aynı olay benim basımada geldi ve sorun buydu. Bunu kontrol ederken dikkat et, yanlıslıkla sebeke acıkken manuel olarak kontakları birlestirirsen jenaratörde calısıp çakışma yaratır. sebeke elektriğini kapatıp o sekilde kontrol yaparsın.

sistemde kumanda panosu varsa bence kesinlikle sorun panoda. şebek var-yok bilgisini algılayan fkr ya da gkrc varsa bunlarda problem olabilir. Ya da şebeke enerjisi gittiğinde jeneratörü otomatik olarak çalıştıracak olan cihaz çıkış vermiyo olabilir..

JEneratörlerde transfer panosunu kumanda eden işlemciler vardır.
Datakom , Deepsea vesayire farklı markalarda olabilir .
Muhtemelen bu işlemci de problem var yada , bazı yardımcı röleler var onların kontaklarında da problem olabilir.

En son 10 gün önce bir jeneratörde hiç çalışmama problemi yaşamıştım . İçindeki yardımcı rölelerden birinde sorun varmış (bildiğimiz araç far rölesi ) değiştim çalıştı .

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri