Şimdiki elektrikçiler bilgi yönünden çok şanslı

eminkrts

Üye
Merhaba arkadaşlar...
35 sene önce 2. sınıf yetkili elektrikçilik belgesi almak için ders çalıştığım günler geldi gözümün önüne.Kitaplardan anlayamadığımız şeyleri ustalara sorardık, vavien nasıl bağlanır, enversör şalter ne yapar, yağlı disjonktör nasıl keser diye, onlarda çoğunlukla bilmezdi veya bilmemezlikten gelirlerdi. Devletimizin bir fabrikasında muvakkat (kadrosuz) işçiydik.Ustalar kontaktör bağlıyacakları zaman bizi oradan uzaklaştıracak iş bulurlar, öğrenmesinler diye...Su buhar boru bölümünün iç aydınlatmaları değişecek veya asit kulelerinin dış aydinlatmaları değişecek, hep ağır ve pis işler bizim :)
O zamanlar bizdede okadar çok öğrenme merakı var, heryere koşturuyorduk, tabiiki bir müddet sonra faydasını gördük ve çok güzel yerlere geldik.
Şimdi öğrenmek çok kolaylaşmış, tuşlara tıklayınca istediğin bilgiye kolayca ulaşıp, istediğin şemayı rahatça çizebiliyorsun.Eskiden ne internet vardı ne çizim programı vardı.
Herkese kazasız hayırlı işler :)

Sn. eminkrts, konu uygun bölüme taşınmıştır. Silinmesine de gerek yoktur. Önemli bir hususa değinmişsiniz.

Sn eminkrts haklısınız ama bu sitenin bütün Türkiye'ye hitap etmesine rağmen aktif kullanıcıların sayısı, üye sayısı bence hâlâ yetersiz. Bilgi böylesine ortada iken ve kaliteli bir arz varken talebin bu kadar olması bence üzücü... :(

Sn eminkrts haklısınız ama bu sitenin bütün Türkiye'ye hitap etmesine rağmen aktif kullanıcıların sayısı, üye sayısı bence hâlâ yetersiz. Bilgi böylesine ortada iken ve kaliteli bir arz varken talebin bu kadar olması bence üzücü... :(

İşte bizim ülkemizin neden bi noktalara gelmedigine bi sebeb bu kadar güzel bir sitenin aktif kullanıcısı dediginiz üzere çok az.Millet olarak kolay para kazanmaya alışmışız araştırarak geliştirerek değil ondan dolayıkı KENDİMİZE AİT BİR OTOMOBİL markamız dahi yok.

hocam, bilgiye ulaşmak kolaylaştıkça bilginin değeri azalıyor.
Eskiye oranla ustalar, teknikerler ve mühendislerinde değeri azalıyor.
Çoğu asgari ücretten birazcık falza maaşla çalışıyorlar.

Hem uğraşmadan, araştırmadan ve kolayca kazanmayı sevdiğimizden, hemde daha eğlenceli yerlerde oyalanmayı sevdiğimizden buraya ilgisizlik olabilirmi ne dersiniz.
Ne olursa olsun altın heryerde altındır ve her zaman değerlidir.
Ama altının gerçek değerini de sarraflar bilir.;)

Hem uğraşmadan, araştırmadan ve kolayca kazanmayı sevdiğimizden, hemde daha eğlenceli yerlerde oyalanmayı sevdiğimizden buraya ilgisizlik olabilirmi ne dersiniz.
Ne olursa olsun altın heryerde altındır ve her zaman değerlidir.
Ama altının gerçek değerini de sarraflar bilir.;)

Haklısınız. Benim derdimde sarrafların artmasını istemem :(

Çok haklısınız sayın eminkrts ustam.
Ben de bilmediğim bir konuyla ilgili cağaloğlu'nda kitap arardım.
Soracak mühendis bulamazdık. Bulduğumuzda da sadece para istemedikleri kalıyordu.
Bir afra tafra, bir havalar. Yanına yaklaşılmıyordu.

şimdıkı nesıl çok şanslı evet ama değerlendıren yok bende kamuda elektronik teknisyenıydım emeklıyım kamuda işe gırdığım tarıhtekı iş konusunda heyecanım iş yapma arzusu hiç azalmadı gecenın saat neredeyse 3 u oldu daha araştırma peşindeyım yenı bır cıhaz tasarımı için şimdıkı gençler kusura bakmasınlar bır ata sözu var dost aci soyler araştırma arge ruhu gençlerde yok denecek kadar az ben çok daha ılerı araştırma ruhu gençlık beklıyorum burada ayıpladığım hatta yardım ıstıyorlar vermek ıstemedığım kişiler var bu kişiler bır devre cıhaz çalışma prensıbı ısterler yardım edersın arkasından baskılı devresını çizip gonderırmısın onuda gondersen benım yakıştırdığım bırde devreyı montaj yap çalıştır gonder dıyeceklerınden emınım oyle kişiler var çalışma azmı olan işine gonul verenler alınmasın onlara sozum yok burayı oyle hazırdan beleşten geçınenlere kapatacak bır olmasını çok ısterdım oda mumkun olmaz sanırım ayrıca burada hiç işten anlamayıp ıyı nıyetlı arkadaşların bılgısını alıp buna çalmak hırsızlık yapmak denır bence piyasada çeşitlı cıhazlar yapıp satıp para kazananlar var kendı bılgılerı becerılerı olsa kımsenın gozu olmaz ama ben ce haketmıyorlar çalıyorlar hırsızlık yapıyorlar bunlara ıyı nıyetlı arkadaşlar rağbet gostermwemesı gerekır emeklerıne yazık burada şahıt oldum adam bır yazılım ıstıyor ödev falan fılan bahanesıyle alıyor o yazılımı serı uretım yapıyor bu haksızlık haram kazanç bu kişilere ıtıbar edıp emeğını vermesın arkadaşlarımız ha verılır yardım edılır öğrencıdır bılmıyordur ben muhendislıkte laboratuvar teknisyenıydım oğrettım oğretırımde ama hazır olarak vermem elıne yapacaği işe gıdeceğı yolu kestırme yolu tarıf ederım yapılması gerekende bu olmalı eğer bır oğrencı mesleğıne saygı gosterıyorsa azıcık araştırma yapmalı

...burada ayıpladığım hatta yardım ıstıyorlar vermek ıstemedığım kişiler var bu kişiler bır devre cıhaz çalışma prensıbı ısterler yardım edersın arkasından baskılı devresını çizip gonderırmısın onuda gondersen benım yakıştırdığım bırde devreyı montaj yap çalıştır gonder dıyeceklerınden emınım oyle kişiler var çalışma azmı olan işine gonul verenler alınmasın onlara sozum yok burayı oyle hazırdan beleşten geçınenlere kapatacak bır olmasını çok ısterdım...

Özellikle bu kısma katılıyorum hocam. Siz tecrübenizi paylaşıyorsunuz. Karşı taraf hiç kafa yormadan ezbercilik ile kolay kazanç sağlıyor. Ben bencil olmayı kastetmiyorum. Bu olay adil değil.

Tabii ki burada bir yardımlaşma olmalı. Ama bu pişmiş balık paylaşımı olmamalı. Balık tutma yöntemi paylaşılmalı.

Şuna da katılıyorum. Kolay ednilen bilginin değeri ile kafa yorup dirsek çürütülerek kazanılan bilginin değeri asla bir olamaz.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri