Şebeke ve Jenerator

Arkadaşlar 12 daireli bir binada sebeke ve jenerator beslemesi var.Şebeke kesilip jenerator devreye girince Kaçak Akım Rölesi atıyor tekrar kaldırdırgımızda ve sebeke tekrar geldiginde herhangi bir problem yok.Ben arızanın jeneratorun ilk devreye girdiginde yüksek rolantiden dolayı 57 hz daha sonra normal çalışmada 50 hz frekans verdigini ve Kaçak Akım Rölesinin bu yüzden attıgını düşünüyorum acaba daha farklı bir problem olabilirmi.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
57 hz çok yüksek dolayısıyla voltajda yüksek gelir jeneratör otomatik degilmi? jeneratör tam devrini aldıktan sonra şebekeye enerjiyi verdikten sonra ki frekans degeri mi bu jeneratörde ayarsızlık var o zaman . birde kaçak akım rolesinin atma sebebi yüksek voltaj degil jjeneratör deki nütr de sorun var oraya lazım

i.halil arkadasım jenerator ilk kalkış anında yani 0.5 veya 1 saniye 57 hz civarında veriyor sonra 50 hz normal devam ediyor.Jeneratör nötr çıkışını sebeke nötr ucuna baglamışlar ve normal çalışıyor

kardeşim buradaki arıza nütr den kaynaklanıyor kaçak akım rolesi çok hassaz bir roledir. en zayıf kaçakta bile atar başka yerde arıza aramana gerek yok nütr ü iyi kontrol et kaçak akım rolesini devre dışı bıkırsan ki taraf degilim bu konuya o zaman role atmaz nütrü iyi kontrol etmeniz gerekir.

57 hz çalışması demek gerilimin yükselmesi demek değil, gerilim yüksekse ama normalden kaçak atar bu normal ama otomatik ise jeneratör sanmam ki gerilim yükselsin

jeneratördeki yıldız noktasıyla alakalı olabilir.çalışma esnasında en ufak faz değişimi nötr noktasında gerilkim geçmesine dolayısıyla kaçak akım rölesinin çalışmasına neden olur.normal sebekede yapmayışının sebebi trafonun yıldız noktasına göre çalışmasındandır.yani toparlarsak sabit yıldız noktasında dairesel eksen de meydana gelen faz kaymasıile başlayan nötr noknası kaçağı sizin bu arızanıza sebep olmaktadır.

çalışma esnasında ne gibi bir faz değişimi olabilir sayın kogen?

ilk çalışma esnasında frekans 57 ye kadar çıkıyor diyosunuzya gerekli yere gelene kadar yani tam istenen devir sabitlenene kadar fazlar istenildiği gibi stabil değildir.emin olabilirsiniz adımdan da anlaşıldığı gibi santralciyim. bir şey daha ilave edeyim faz kaymasının bir ispatıda sistemi direk olarak şebekeye senkron girememenizdir.saygılarımla

bu konuda merak ettiklerinizi daha detaylı konjenerasyonlar konusu adı altrında sorabişlirsiniz

Moderatör tarafında düzenlendi:
şimdi kogen arkadaşım, 57 frekansla bir kere şebekeye girmek imkansizdir, boşta calisiyorsa zaten jeneratör akım üretmez devrede olmadiğindan dolayisiyla nasil bir astabilite olabilir çözemiyorum

Arkadaşlar 12 daireli bir binada sebeke ve jenerator beslemesi var.Şebeke kesilip jenerator devreye girince Kaçak Akım Rölesi atıyor tekrar kaldırdırgımızda ve sebeke tekrar geldiginde herhangi bir problem yok.Ben arızanın jeneratorun ilk devreye girdiginde yüksek rolantiden dolayı 57 hz daha sonra normal çalışmada 50 hz frekans verdigini ve Kaçak Akım Rölesinin bu yüzden attıgını düşünüyorum acaba daha farklı bir problem olabilirmi.
arkadaşım öncelikle bilgi tazeleyelim frekans neye göre değişir .tabiki jenaratör hızına göre buda uyarma işle ayarlanır.kanaatimce bunda hemfikiriz.ikinci hatırlatma ben söylemedim arkadaş yazmış 57 hz e çıkıyor sonra 50 hz stabil oluyor.bu sistemlerininde şebekeye senkron çalışmadığını söylemiş. buraya kadar hemfikirsek onaylayın sonra diğer sorularınızı cevaplayacağım memnuniyetle.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri