Şarteli Açamıyorum

Arkadaşlar elektrikten pek fazla anlamam ben sökme takma işlerini bilirim.....Her sabah kalktığımızda şalter atmış oluyor......açmaya çalıştığımızda sağa çeviriyorum şalteri ama durmuyor orda çıtlamıyor geri kapanıyor ..... lütfen yardım elektriksiz kaldık

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Nasıl bir şalter bu?Evdemi kullanıyorsunuz?Anladığım kadarıyla şalteriniz trip moduna geçmiş..Şalteri O'(sıfır) a çevirip tekrar 1 e çevirmeye çalışın..Herhangi bir kısa devre sözkonusu değilse tabi..

Bu tür sigorta arızalarına denk geldim. Kısa devre olmamasına rağmen kalkıp ve anında atıyor. Sigortayı değiştirin.
Bu arada bahsettiğin kaçak akım rolesi olmasın?

Son düzenleme:
Hocam sağa çeviriyorum tutmuyor dediği için ben kompakt şalter anlıyorum burdan.(sağa bükmeli tiplerden)
Yukarı kaldırıyorum tutmuyor dese o zaman otomat yada Kakr diyebiliriz ama sağa çeviriyorum
diyor kendileri:)

Kompaktda, düşük gerilim bobini varsa, gece gerilim kesilms veya düşüklüğünden atıyor olabilir. Ilk akla gelen ıhtımal bu..

Hocam sağa çeviriyorum tutmuyor dediği için ben kompakt şalter anlıyorum burdan.(sağa bükmeli tiplerden)
Yukarı kaldırıyorum tutmuyor dese o zaman otomat yada Kakr diyebiliriz ama sağa çeviriyorum
diyor kendileri:)
Teşekkür ederim bilgilendirme için ustam. Saygılar...

Bahsettiğin normal evlerde kullanılan V otomat ise otomatın eskidir bu sebepten arızalı olduğu için artık tutmuyordur ama sağa çeviriyorum tutmuyo demişsin TMŞ olma ihtimali var o zaman Profosyonel bi yardım al sizin içinden çıkacağınız bir durum değildir denildiği gibi trip konumunada geçiyor olabilir düşük gelim bobininden de atıyor olabilir ölçüm yapılıp test edilmeli

Termik manyetik şalter attığında trip pozisyona düşer, bu şalterin orta noktasıdır, devreye alırken şalteri sıfır(off) pozisyonuna getirmeden, on pozisyonuna alamazsınız böyle bir durum olabilir. Kaçak akım koruma varsa açtırma bobini enerjili kalır şalteri on pozisyonuna getirmeye izin vermez.
Sigorta olup yatay monte edilmiş olabilir, sigortalarda elektriksel ve mekaniksel ömür vardır elektriksel açma ömrü daha kısadır. Usta ağzıyla sigorta ambale olmuş olabilir :)

Herşey için sağolun 40 lık kaçak akım rölesi alıp değştridik şu anda bir sorun yok ama her an sorun çıkabilir....

Boyle korkarsaniz sorununuz hic eksik olmaz.

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,840
Son üye
111340

Yeni konular

Geri