Şarjlı vidalamayı kabloluya çevirme (yardım)

ikula

Üye
Merhabalar;
evdeki ufak tefek işlerimde kullanmak üzere almış olduğum şarjlı vidalama aletinin ()4 adet pil var, seri bağlı) pilleri artık şarj tutmuyor. Çok sık kullanmadığım için yeni pil de alsam kısa sürede onlarda bitecek. Ben bu aleti kablolu olarak adaptörle kullanmak istiyorum. Kaç volt ve kaç Amperlik bir adaptörle kullanabilirim. Konu hakkında yardımlarınızı bekliyorum... Ürün hakkında bilgiler aşağıdaki linklerde var...

Şarjlı vidalama;
Performance Power 4,8 V Şarjlı Vidalama Promo Blister + 24 Parça Aksesuar Seti - Koctas.com.tr - Evimi Çok Seviyorum!

Ekstra adaptor almana gerek yok sarj aletinin jackini kes arti uc koblodaki izeri beyaz cizgili kablo diger siyah olan eksi uc arti ucu bataryayi cikarip arti ucun bagli oldugu yere eksi ucuda bataryanin bagli oldugu eksi uca bagla calisir. istege gore adaptorun kablosunu uzatabilirsin sayhilar.

A10 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Sn. Joker'in dediği gibi, pilleri çıkartıp, pil yatağının + ucuna adaptörün + ucunu, - ucuna - ucunu lehimleyeceksiniz. bu kadar. Sonra pillerden kurtulabilirsiniz. Saygılar.

Dediğiniz bağlantıyı denemiştim zaten fakat olmuyor... Motoru hiç çalıştırmıyor. Alet üzerinde bulunan aydınlatma ışığını yakıyor ancak. Piller üzerinde 1.2V 600mAh yazıyor, 4 adet pil seri bağlandığı için 1.2V 600mAh X 4 adet =4.8V 2.4 A anlamına gelmiyor mu? Bunun için benim de en az 5V ve 2.5 A bir adaptöre ihtiyacım olmayacak mı? 12V 2A bir adaptör ile deneme yaptım motoru bir kaç saniye çalıştırıyor sonra motor duruyor.

Dediğiniz bağlantıyı denemiştim zaten fakat olmuyor... Motoru hiç çalıştırmıyor. Alet üzerinde bulunan aydınlatma ışığını yakıyor ancak. Piller üzerinde 1.2V 600mAh yazıyor, 4 adet pil seri bağlandığı için 1.2V 600mAh X 4 adet =4.8V 2.4 A anlamına gelmiyor mu? Bunun için benim de en az 5V ve 2.5 A bir adaptöre ihtiyacım olmayacak mı? 12V 2A bir adaptör ile deneme yaptım motoru bir kaç saniye çalıştırıyor sonra motor duruyor.

Sn. Joker'in dediği gibi, pilleri çıkartıp, pil yatağının + ucuna adaptörün + ucunu, - ucuna - ucunu lehimleyeceksiniz. bu kadar. Sonra pillerden kurtulabilirsiniz. Saygılar.

arkadaşım o şekil bağlantı ile kesinlikle olmaz çünkü şarj adaptörü pillere zarar vermesin diye bilerek mA gücünde imal edilir senin işini 12v 100 watt çıkışlı bi trafo görebilir bunuda 4-5 ampere daynıklı bi köprü diyotla doğrultursan ancak o motoru çevirebilirsin ki buda maliyet ve kullanışlılık açısından nekadar işlevli olur tartışılır en iyisi yeni piller alıp o şekilde kullanmadır diye düşünüyorum ayrıca kendi adptörü ile denemeye devam edersen bir süre sonra adaptöre aşırı yük binecek ve adptör yanacaktır kolay gelsin

Kesinlikle oyle yapma 4.8 voltla calisan bir motora 12 volt verirsen bor haftada motor yanar surmez bile belkide madem sarj aletinin amperi dusuk geliyor ozaman bes vatt 3 amper yada ustu adapttor al amperin fazlaligi sorun cikarmaz ama voltun cikarir bes voltu kesinlikle gecme bes volt adaptor al amperi ne kadar buyuk olursa okadar iyi cunki motor zorlandikca cektigi akim yani amper fazlalasir. internette yuksek amperli ledler aydinlatmalar icin satilan adaptorler var onlardan al...

arkadaşım o şekil bağlantı ile kesinlikle olmaz çünkü şarj adaptörü pillere zarar vermesin diye bilerek mA gücünde imal edilir senin işini 12v 100 watt çıkışlı bi trafo görebilir bunuda 4-5 ampere daynıklı bi köprü diyotla doğrultursan ancak o motoru çevirebilirsin ki buda maliyet ve kullanışlılık açısından nekadar işlevli olur tartışılır en iyisi yeni piller alıp o şekilde kullanmadır diye düşünüyorum ayrıca kendi adptörü ile denemeye devam edersen bir süre sonra adaptöre aşırı yük binecek ve adptör yanacaktır kolay gelsin

Bu cok sacma 12 volt adaptor cikisi zaten dogru gerilimi bes civarina dusurmek icinse bes on adet arasi diyot u seri baglamasi lazim birsuru teferuat guc kaybi kesinlikle tavsiye etmiyorum .....

Bu cok sacma 12 volt adaptor cikisi zaten dogru gerilimi bes civarina dusurmek icinse bes on adet arasi diyot u seri baglamasi lazim birsuru teferuat guc kaybi kesinlikle tavsiye etmiyorum .....

arkadaşım ben 12 v adaptör değil trafo dedim trafonun çıkışı ac dir bunu diyotla doğrultmasını söyledim burada zaten güç kaybı yaşanacak e besleme devresi olacağı için araya bi filtre kondansatörde ilave olacak araya bi de direnç koydumu işlem tamam yani benim dediğiim besleme devresi internettede bir sürü örneği var ancak besleme devrelerin trafo voltajı her zaman gereken voltajdan daha fazladır. doğrultma ve filtre işlemlerinden sonra voltaj bayağı düşer

arkadaşım ben 12 v adaptör değil trafo dedim trafonun çıkışı ac dir bunu diyotla doğrultmasını söyledim burada zaten güç kaybı yaşanacak e besleme devresi olacağı için araya bi filtre kondansatörde ilave olacak araya bi de direnç koydumu işlem tamam yani benim dediğiim besleme devresi internettede bir sürü örneği var ancak besleme devrelerin trafo voltajı her zaman gereken voltajdan daha fazladır. doğrultma ve filtre işlemlerinden sonra voltaj bayağı düşer

Oyledee dedigin 12volt ac trafo oyle bir iki diyot ve bir Kondasatorle bes volta dusmez yukardada dedigim gibi 12 veya 9 volt gibi gerilimlerle calisirsa o standardi 4.8 volt olan vidalama belkide birsaatbile dayanmaz benim tavsiyem sarj aleti seklindeki su trafo prizde kalacak gibi(cep sarj aletleri gibi ) bi adaptor bulmasi amperi yuksek olsun yeter oyle trafoya kap yapmak falan uzun is hem mesela benim suan yazdigim tablet pcnin sarj adaptoru 5v 2 amper 3 amper olsa o vidalamayi tam sarj oldugundan daha kuvvetli calistirir arkadas basta demis 2.8 amper civarlari galiba belkide zorlaninca duruyo ya o vidalamalar akusunun yada adaptorunun amperi daha buyuk olsa dahada kuvvetlenebilirler bilakis icerisindeki motor belkide 4yada 5 amperde sekebilir zorlanma durumunda ona gore yapilmis ve kuvvetliyse buda daha cok tork demek yani voltaci kesinlikle 5 volt uzerine cikarma ama amperi eksik titma yeterki semih yazar arkadasim sende kusura bakma lutfen ama dedigin sistemle o onki volt maks dokuz volta duser ole olmasi icin /7_10 adet arasi diyot kullanman lazim seri baglantili trafonun cikisina kondansator haric bunada gerek yok bosuna yer kaybi ve alet buyumesi ve sagliksiz bir regule olur herkes katiliyordur sanirim bana bu konuda... haa direnc demissin birde onemle dile getireyim direnc akimi dusurur bizde guc kaybi istemiyoruz bu konuda anladigim kadariyla saygilar

Forum istatistikleri

Konular
128,130
Kullanıcılar
449,847
Son üye
AhmetK06

Yeni konular

Geri