Şarjlı ışıldak

Öğretmen27

Profesyonel Üye
Ustalarım hayırlı akşamlar. Şarjlı ışıldaklarda duylara giden kabloda kaç V enerji bulunur? Ben bir şarjlı ışıldagı söktüm. İçinde elektronik devresi de vardı bildiginiz üzere. Ama duylara giden toplamda 2 kablo var (siyah ve kırmızı). Avometre ile ölçüyorum hiç bir değer gözükmüyor. (ACV konumda ). Elektronik devresinde kondansitörler var. Kutupsuz seramik olanlar. Onları direnç kademesinde ölçüyorum değer gözükmüyor. Acaba elektronik devresinde mi arıza var. Bataryasını ölçtüm DCV konumunda. 6,5 V civarında. Cevaplar için teşekkürler...

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Hocam dirençleri kontrol et bence.Duy derken ledlere giden voltajımı sordunuz eğer öyle ise 3.6 volt olması gerekir diye biliyorum

Hocam dirençleri kontrol et bence.Duy derken ledlere giden voltajımı sordunuz eğer öyle ise 3.6 volt olması gerekir diye biliyorum

Merhaba veysel ustam. Dİrençlerde değer var. Florasan bu led değil. Florasan duylarına 2 kablo gidiyor. 3,6 V ACV öyle mi? Böyle bir değer gözükmüyor duylara giden kablolarda...

Merhaba veysel ustam. Dİrençlerde değer var. Florasan bu led değil. Florasan duylarına 2 kablo gidiyor. 3,6 V ACV öyle mi? Böyle bir değer gözükmüyor duylara giden kablolarda...
Hocam ben led ışıldak için söylemiştim voltajı floresan ise üzerinde yazar voltaj ve akım bilgileri.

Hocam ac ile çalışır ve boyutuna göre deişir 600v ve üzeri en yüksek kademede ölçün ACV, kond normal DMM ile ölçülemiyor kapasitemetre denilen bu iş amaç için ugun üretlmiş cihazlar ile ölçülür (meslek lisesi elektronik kitabında yazılan yöntem aklımda kaldığı kadarı ile) ille ölçecekseniz dikkat ederek 220 vac ye bağlanarak çıkkış voltajına bakılır 1mF ve üzeri çıkışın giriş voltajından düşük görmemiz gerek diğer her 2 durumda da kond arızladır yalnız bunlarda da max. dayanım gerilimi vardır 60, 100, 250, 400 .... sizinkiler muhtemelen 1 veya 2KV yani rahat rahat220 ile denenebilinr

merhaba floresan işildaklarda avometreyle voltaj okumak zordur lambalara gıden uçlar bir trafodan çıkar bu yüksek frakansla çalışabılen karbon (kömür)trafodur sviçmode prensıbıyle çalışır primer ucunda eksi uçtan bır transistor var adını hatırlıyamıyacağım şimdı xx882 gıbı bişey olması lazım o transistor arıza yapmış olabılır genelde o transistor gıder :)hatırladım hemen yazıyorum 2SD882 bu transistorun beys ıne fırmaya gore değişir osilator devresı vardır trafoda osilator olarak çalışması için sargı vardır yada dişardan flipflop osilator vardır genelde bu cıhazlar tamir işi randıman vermez tavsıyem aynı kabın içine led lamba montajı yapman 6 volt aküyle daha uzun surelı yanar ilk başta malıyetlı gorunsede kendını amortı eder led lamba çalışması ıstıyen varsa 50 adet yaklaşik pcb var elımde oval banyo armaturlerı için yaptırmıştım web sayfama resmını koyarım beğenene malıyetıne gonderırım plaketler 0.25 mm çift yuzlu ön yüzünde smd 5050 uç chip led lehımlenecek şekılde tasarladım arka yuz bakır soğutucu metale yapiştırıldığına sorunsuz çalışır 86 adet led montaj edılebılıyor

Merhabalar ustalarım. Bugün hiç rahat durmadım. Biraz zaman boldu. Okul yok 8. sınıf öğrencilerin sınavlarında 12'ye kadar görevliydim sonra da boştum.:eek: Benim gayet güzel çalışan led ışıldağım vardı. Onu sökeyim dedim. Bataryasını ölçtüm dcv konumunda. 6,25 civarında çıktı. Biraz daha dağıtayım dedim. Ledlere giden kabloları kendi arasında ölçtüm led açıkken.( ACV konumunda.) 12 V civarında çıktı. Tekrar kapatana kadar biraz zorlandım.:eek:
Ayrıca florasan ışıldakla ilgili bugün bir bilgi daha aldım. Bunu bana sonradan söylediler. Düğmelerinin ordan duman çıktıgını söylediler. Sanırım elektronik devresiyle ilgili bir arıza.
Şimdi anlayamadığım nokta neden çıkışlarda bir gerilim göremiyorum florasan ışıldakta Sayın @tekin126 ustam. Ledde görüyoruz ama florasan da neden görünmüyor?

Bir de burdaki trafonun görevi gerilimi düşürmek. Sonra zayıf gerilim diyottan sonra DC gerilime çevrilip bataryaya gönderilmesi. Ama kafama takılan tekrar lede veya florasana giderken acv olarak gidiyor. Bataryadan sonra dc yi ac ye çeviren parça mı var? Kusura bakmayın meslek lise öğrencisi gibi oldum.

Son düzenleme:
merhaba hocam öncelıkle araştırmacı ruhunuz bunun için tebrık ederım inşallah öğrencılerınızede aşılamişsınızdır bır konunun uzmanı olup olmamak önemlı değıl bence kişi konuya yoneldığı zaman bu işi yapamam beceremem kafam konu hakkında çalışmaz dememeli hatta aklından dahı geçırmemelı burada yazdıklarınızda keşfettığınız dc den ac ye çevıren bır devre mevcut öncekı mesajımda zaten arızanın o bulumden kaynaklanıyor olabıleceğını yazmıştım floresan lambalar dc yanı doğru akımla çalışmazlar onun için karbon trafo doğru akımı transıstorlu osilator aracılığıyla alternatıf dalgalı voltaja çevırır oradaki frakans 35-kherz civarındadır buradan olçum almamanı tavsıye ederım ölçü aletını bozarsın olçu aletlerı 50 herz civarı ölçüm yapabılır yüksek frakanslı voltaj olçu aletının doğrultucu diyotlarını delebılır LCD ekran entegresı cmos entegredir yanı sitaic elektrikten dahı yanabılır analoğ ibreli ölçü aletın varsa onunla ölçebılırsın yeterkı kademesını aşmasın voltaj afedersın eşşek gıbıdır yüksek frakans fılan ne yüklersen ölçmem demez ama ölçüm kademesını seçmen lazım ohm ölçerken voltaj kesınkle dıkkat etmen lazım

Merhabalar ustalarım. Bugün hiç rahat durmadım. Biraz zaman boldu. Okul yok 8. sınıf öğrencilerin sınavlarında 12'ye kadar görevliydim sonra da boştum.:eek: Benim gayet güzel çalışan led ışıldağım vardı. Onu sökeyim dedim. Bataryasını ölçtüm dcv konumunda. 6,25 civarında çıktı. Biraz daha dağıtayım dedim. Ledlere giden kabloları kendi arasında ölçtüm led açıkken.( ACV konumunda.) 12 V civarında çıktı. Tekrar kapatana kadar biraz zorlandım.:eek:
Ayrıca florasan ışıldakla ilgili bugün bir bilgi daha aldım. Bunu bana sonradan söylediler. Düğmelerinin ordan duman çıktıgını söylediler. Sanırım elektronik devresiyle ilgili bir arıza.
Şimdi anlayamadığım nokta neden çıkışlarda bir gerilim göremiyorum florasan ışıldakta Sayın @tekin126 ustam. Ledde görüyoruz ama florasan da neden görünmüyor?

Bir de burdaki trafonun görevi gerilimi düşürmek. Sonra zayıf gerilim diyottan sonra DC gerilime çevrilip bataryaya gönderilmesi. Ama kafama takılan tekrar lede veya florasana giderken acv olarak gidiyor. Bataryadan sonra dc yi ac ye çeviren parça mı var? Kusura bakmayın meslek lise öğrencisi gibi oldum.

merhaba hocam öncelıkle araştırmacı ruhunuz bunun için tebrık ederım inşallah öğrencılerınızede aşılamişsınızdır bır konunun uzmanı olup olmamak önemlı değıl bence kişi konuya yoneldığı zaman bu işi yapamam beceremem kafam konu hakkında çalışmaz dememeli hatta aklından dahı geçırmemelı burada yazdıklarınızda keşfettığınız dc den ac ye çevıren bır devre mevcut öncekı mesajımda zaten arızanın o bulumden kaynaklanıyor olabıleceğını yazmıştım floresan lambalar dc yanı doğru akımla çalışmazlar onun için karbon trafo doğru akımı transıstorlu osilator aracılığıyla alternatıf dalgalı voltaja çevırır oradaki frakans 35-kherz civarındadır buradan olçum almamanı tavsıye ederım ölçü aletını bozarsın olçu aletlerı 50 herz civarı ölçüm yapabılır yüksek frakanslı voltaj olçu aletının doğrultucu diyotlarını delebılır LCD ekran entegresı cmos entegredir yanı sitaic elektrikten dahı yanabılır analoğ ibreli ölçü aletın varsa onunla ölçebılırsın yeterkı kademesını aşmasın voltaj afedersın eşşek gıbıdır yüksek frakans fılan ne yüklersen ölçmem demez ama ölçüm kademesını seçmen lazım ohm ölçerken voltaj kesınkle dıkkat etmen lazım

Merhabalar Sayın Tekin126 ustam/abim. Teşekkür ederim açıklamalarınız ve teveccühünüz için. Öğrencilerime de elimden gediği kadar faydalı olmaya çalışıyorum Rabbimin bana bahşettiği güç nispetinde. Evet ustam yukarıdaki açıklaman tam da kafama takılan bir sorunun cevabıymış. Her şey dört dörtlük açıklamışsın. Tabiki de ben bu parçanın dc yi ac ye çeviren parça oldugunu bilmiyordum sayende öğrendim.
Evet söylediğinde çok da haklısın ustam. Florasan ışıldakların randımanlı çalışmadıgını 2008'den beri bilirim. O sıralar bir tane almıştık çok kısa süreliğine yanıyor. Zaten anında iade edip tekrar led aldım. O günden beri kullanıyorum nazar değmesin.
Cevapların için teşekkür eder ve saygılarımı sunarım.
Ayrıca çok merak ettiğim ustalarımdan birisin. Keşke bir fotonu yüklesen:eek:

merhaba hocam resım konusunda pek karızma resım beceremem çektırmeyıde hayatta sevmem sanırım gazıanteptesınız o tarafa gelmeyı ıstıyorum hatta mardınde oğretmen eşi yeğenım var oğlum malatyada gorevlı inşallah yuzyuze tanışmak nasıp olur gazıantepte bır iş var gsm modullu haberleşme sistemı o iş için geleceğım anlaşirsam fabrikayla cihazlarına gsm haberleşme eklıyeceğız daha işin başindayız gerçı

Merhabalar Sayın Tekin126 ustam/abim. Teşekkür ederim açıklamalarınız ve teveccühünüz için. Öğrencilerime de elimden gediği kadar faydalı olmaya çalışıyorum Rabbimin bana bahşettiği güç nispetinde. Evet ustam yukarıdaki açıklaman tam da kafama takılan bir sorunun cevabıymış. Her şey dört dörtlük açıklamışsın. Tabiki de ben bu parçanın dc yi ac ye çeviren parça oldugunu bilmiyordum sayende öğrendim.
Evet söylediğinde çok da haklısın ustam. Florasan ışıldakların randımanlı çalışmadıgını 2008'den beri bilirim. O sıralar bir tane almıştık çok kısa süreliğine yanıyor. Zaten anında iade edip tekrar led aldım. O günden beri kullanıyorum nazar değmesin.
Cevapların için teşekkür eder ve saygılarımı sunarım.
Ayrıca çok merak ettiğim ustalarımdan birisin. Keşke bir fotonu yüklesen:eek:

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri