İvmelenme - Tork

selo0193

Üye
Merhabalar, elimde bir soru var. Ve nasıl bir yol izleyeceğim hakkında pek bir fikrim yok.

Soru çok kısa, ve herhangi bir açıklama yok.

Bir araç 8.5 m/s2 ivme ile nasıl ivmelenir?
Hiçbir sürtüne ve direnç yoktur.

İpucu istendiğinde, tork'un matematiksel ispatı üzerinde yoğunlaşmamız istendi.

Aklına bir fikir gelen var mıdır acaba?

Vinçle kaldırıp yüksekten yere bırakırsak 9,81 m/sn2 ile havasız ortamda ivmelenir. Havanın direncinide katarsak yaklaşık o civarda ivmelenir.:)

Yok bu bir araç yani araba :)
Soru biraz anlaması zor geliyor bana. Nasıl ivmelenir diye sormuş. İvmesini de vermiş. Başka bir şey isteniyor.

Tok'un matematiksel ifadesinin bir bağlantısı olabilir ama bulamadım bi bağlantı.

Bir araba 8.5m/sn2 ivmeyi pozitif olarak ulaşamaz. Ancak negatif olarak yani frenleme veya Allah korusun kaza esnasında ulaşabilir.

Nasıl ivmelenemez? 0-100ü 2.8-3-4 saniyede ulaşan arabalar var.

onlar formula arabası. 3,26 sn de 100 km/saat hıza ulaşabilen aracın ortalama ivmesi 8.5 yapıyor.
F.t=m.v formulune göre değerlendirilebilir.
motorun itiş kuvveti x 3.26 sn=aracın kütlesi x 27.7
yani 3,26 sn de arac kütlesini 27.77 m/sn hıza ulaştıracak itiş kuvveti sağlandığında bu aracın ivmesi 8.5 m/sn2 olur. nokta.
Not bu formul kurşunun namludan çıkış hızını hesaplamada kullanılıyor.

Sanırım hesabınızda bir yanlışlık var, çünkü 3,26 değil 3,42 sn de 100 km/saat hıza ulaşan aracın ivmesi 8.5 m/s2 yapıyor.
Ayrıca formüla araçları değil 2013 model bmw m5 3,6 saniyede, hatta 2011 model audi rs3 spor tipi bile 4.1 saniyede ulaşıyor. Nokta.

Şu araç veya bu araç farketmez. Mesele bu olayın nasıl olduğu?
Sorunun bir kısmına değil geneline odaklanırsanız daha çok yardımcı olursunuz. Ha, cevabınız eğer "olmaz böyle birşey" ise, ki soruda megane da dememiş focus da ya da F1 aracı da. Görüyorsunuz ki oluyor. Yardımınız için teşekkür ederim.

Sizin araba kalkarken patinajda kalmış galiba 3.267 sn.:)

Doçente sormak lazım araba kısmını. Orası beni ilgilendirmiyor pek.

Çözümü paylaşırsanız sevinirim. Sizi bilmeden kırdıysam kusuruma bakmayın.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri