[İSTEK] Bilgisayar Elektroniği Staj Defteri

KoparaN

Üye
Merhabalar..
Elektronik teknolojisi bölümü okuyorum ve stajımı bir notebook tamircisinde yaptım fakat staj defterimi nasıl dolduracağımı bilmiyorum yardımcı olabilecek var mıdır?

Merhabalar..
Elektronik teknolojisi bölümü okuyorum ve stajımı bir notebook tamircisinde yaptım fakat staj defterimi nasıl dolduracağımı bilmiyorum yardımcı olabilecek var mıdır?

Merhaba.Giriş olarak genel olarak bilgisayarların hardware (donanım) ve sofware (yazılım) yapısını,çalışma prensibini,giriş/çıkış (çevre) birimlerini,işlemci,bellek (cache=ön bellek,rom bellek,hdd,ssd,ram,sdram,ddr ram,usb flash bellek,16-32-64 bit işletim sistemleri,FAT16,FAT32,NTFS dosya sistemleri,BIOS,ethetnet kartı,kablosuz (Wi-fi) ağlarda kullanılan kartlar,vb. donanımda kullanılan parçaların görevlerini, ve kullanılan sistemleri,dosyalama sistemleri çeşitlerini,ekran kartlarını,anakart yapsını,içindeki portları,tüm port çeşitleri ve çıkış bağlantılarında neler bulunduğunu,pcı-ekspres,agp,pcı,vb.günlük olarak yapılan bazı arıza giderme işlemlerini,notebook bilgisayar mimarisini,vb.çok süslü cümlelerle anlatarak biraz da göz boyarsanı bu olay biter.Bozulan notebook’u tamircinize verip orada beklerken bile kısa sürede neler yapıldığını görmüş olmanız lazım.Siz bir de stajı orada yaparak uzun süreler boyunca dükkanda kaldıysanız ne türlü işler yapıldığınıçok kolay da anlatabilmeniz gerekir.

Örneğin bilgisayarcıma bir gün uğradığımda notebookta kırılan displaye nasıl harici bir menteşeyi uyarlayıp notebook’a takarak bu yaratıcılığını bu konuda nasıl göstermiş olduğunu ve bana bu konudaki becerisininin nasıl olduğunu ayrıca sormuştu.Başka bir gün bozulup kırılan notebook usb portunun anakarttaki yerine yensini takmış ve 4 bağlantsının lehimini yaparken bu işine tüm dikkatini vermişti.Başka bir gün laptopa ram ilavesini porttan yaparken veya win 7 yi win xp yerine tam yüklerken görmüştüm.Başka bir gün de laptop adaptörünün 220 volt fiş kablosunu içten kırılmayla arızası nedeniyle yenilerken tam görmüştüm.Tüm bu arıza ve arıza giderilmesi işlemlerini bizzat görerek yaşadıysanız (Ben ara sıra olan bu kısa ziyaretlerimde bile bunları 10 defteri doldurup yazacak kadar görerek de şahit oldum) biraz da detaylı cümleler ile defteri doldurmuş olursunuz.

Önce bilgisayar konusunda çok genel bir bilgiyi,tarihçesini,mimarisini,kısımlarını,sistemlerini,teknolojik gelişme takvimine göre günümüze kadar gelişen son gelişmiş halini,tek ve çok çekirdekli işlemcileri,örneğin intelin işlemcileri geliştirme ve piyasaya sürmesinin tarihçesi, (Ben wikipediden derlediğim bilgilerle 2009’da derleme bir kitap (Dünden Bugüne Bilgisayar Dünyası) bile hazırladım (Yazdığım satır bu başları oradaki fihristten bir alıntıydı ,çok merak edip de öğrenmek istediğim içindi)
Yani isterseniz siz de kolaylıkla wikipediden “bilgisayar” anahtar kelimesini direk kullanmak suretiyle ve dükkanda arıza olarak gün boyu gördüklerinizi derleyip birleştirerek bir staj defterini hazırlarsınız.

Bu konuda kendinize çok güvenin ve şu anda yazmaya (Taslağını veya karalamasını) ve hemen hazırlamaya da koyulun.Bu iş çok zor değil,çok zevkli ve eğlenceli bir uğraş olacaktır sizin için,bundan emin olun.Kolay gelsin.

Evet,maalesef böyleyim huyum kurusun,tembellere daha çok yardım ediyorum tersine olarak.:)

Not: Bunlarla,yani bu başımdan geçenleri bir bir detaylı yazdıkça eğlendiğim kadar evdeki
hobi işlerinden eskisi kadar zevk almıyorum her nedense.Kolay gelsin.Saygılarımla.

Forum istatistikleri

Konular
128,165
Kullanıcılar
449,930
Son üye
oguuz680

Yeni konular

Geri