İnverter Uygulamasında Verim Hesabı

cheki

Üye
Arkadaşlar Merhaba,

Enerji etüdü yaptığım bir tesiste 30 kw gücündeki fan motorundan aşağıdaki enerji analizörü ölçümünü aldım.

bilyalama fanı.png

Bu fan motoruna inverter uygulaması ile yüksek verim elde edileceği kanaatindeyim. Bunun gibi tesiste ölçüm aldığim başka fan motorları kompresörler vb. var.

Müşterime net olarak "inverter uygulaması ile %...... tasarruf edeceksiniz bu fandan" demek istiyorum. Fakat bu verim hesabını nasıl yapabileceğim konusunda bir fikrim yok. Varsayım üzerinden de gitmek istemiyorum. Bu konuda deneyimi olanlar yardımcı olabilirse sevinirim.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
motor fana direk akuple mi, yoksa kayış kasnak yardımı ile mi dönüyor?

Merhaba,

Ktk_28'in paylaştığı hesaplamaya göre belli bir devir hızını varsayarak verim hesabı yapılıyor anladığım kadarı ile. Fakat ben bu karakteristikte çalışan bir fan motorunun invertörle sürüldüğünde ortalama hangi devirde çalışacağını bilmiyorum.

Aldığım ölçümde 21 Şubat tarihini detaylı inceledim. Bu günde fan motoru toplam 8 saat %100 devirde çalışmış ve 16 saat çalışmamış. Yani günün %33,3 ünde %100 devirle çalışmış, %66,6 sında çalışmamış. Motor bu günde toplam 58 kere start vermiş (her startta demeraj akımı oluşuyor). Her startta ortalama 8,2 dakika devrede kalmış.

Bu değerleri kullanarak ortalama bir hesap yapabilir miyiz? Günün %33,3 ünde devreye girdiği için, invertör uygulanırsa eğer %33,3 devirle motorun çalışacağını öngörebilir miyiz?

Not: Motor direk akupledir.

tasarruf motorun kalkış anında ki enerji sarfiyatını önlemekle olur. (inverter klimalar buna iyi bir örnektir bildiğim kadarıyla. sürekli devrede kalırlar ve demaraj akımından dolayı kayıp minimumdur)
edilecek tasarrufu en güzel anlartmanın yoluda motorun durkalkında harcadıgı ekstra enerjiyi müşteriye anlatmakla olur kanaatindeyim.

direk akuple olması kötü olmuş kayış kasnak olsa idi benim tahminim yüzde 25 leri bulurdu tasarruf ama direk akuple olduğu için bu düşer demerajı önlemiş olur. söylediğine göre günde 58 kere devreye girip çıkmış ise buradan elde edilen tasarruf da ihmal edilemez hesap olmadan deneme yapılmadan yüzde söylemek yanlış olur ama yap derim ben bunu görmenin en güzel yolu da deneme yapmadan önceki akım ve deneme sonrası inverter girişi akımının ölçülmesi. en garanti çözüm ise sayaç bağlamak bence dene ve gör büyük ihtimalle taqsarruf olur ben kayış kasnakda yaptım %22 gördüm aynı güçteki motorda :)

Merhaba,

Ktk_28'in paylaştığı hesaplamaya göre belli bir devir hızını varsayarak verim hesabı yapılıyor anladığım kadarı ile. Fakat ben bu karakteristikte çalışan bir fan motorunun invertörle sürüldüğünde ortalama hangi devirde çalışacağını bilmiyorum.

Aldığım ölçümde 21 Şubat tarihini detaylı inceledim. Bu günde fan motoru toplam 8 saat %100 devirde çalışmış ve 16 saat çalışmamış. Yani günün %33,3 ünde %100 devirle çalışmış, %66,6 sında çalışmamış. Motor bu günde toplam 58 kere start vermiş (her startta demeraj akımı oluşuyor). Her startta ortalama 8,2 dakika devrede kalmış.

Bu değerleri kullanarak ortalama bir hesap yapabilir miyiz? Günün %33,3 ünde devreye girdiği için, invertör uygulanırsa eğer %33,3 devirle motorun çalışacağını öngörebilir miyiz?

Not: Motor direk akupledir.

Cheki, arkadaş dosyayı dikkatli okursan tasarruf ile ilgili hesaplama yapabilirsiniz. Ayrıca Frekans konvertör kullandığınızda demeraj akımı yaşamazsınız. Fan nerede kullanılıyor. Örneğin klima santrali, merdiven basınçlandırma veya tünel fanları vb.

Ekli dosyalar

• Pompalarda ve Fanlarda.pdf
    271.7 KB · Görüntüleme: 24
İlginiz için teşekkürler, fakat gönderdiğiniz dosyada 3 farklı hesap bulunuyor ve gördüğüm kadarıyla 3 hesapta varsayımlar üzerinden gidiyor.

1. Hesapta, pompa günde 20 saat çalışırken; 5 saat %100 yükte, 5 saat %80 yükte, 5 saat %50 yükte ve 5 saat %30 yükte çalışıyor olsun... deniyor.

2. hesapta, eğer pompa %90 devirle çalıştırılırsa... deniyor.

3. hesapta da pompa vanası %40 kısılmış olsun... deniyor.

Fakat söz konusu fan motorumuzun hangi yüklerde çalışacağını bilmiyorum ki öğrenmek istediğim bu.. Söz konusu fan motoru bilyalama ünitesinin soğutma fan motorudur. Eğer bu üniteden sıcaklık ölçümü alma imkanım olsaydı, sıcaklık değerlerine göre kabaca yük hesabı yapabilirdim sanırım.

fanların ne ladar yukta calısacagnı ortaya cıkan ısı miktarını, ortam sıcaklıgını, .... gibi paremetreleri bilmeden hesaplayamazsınız ki

direk akuple olması kötü olmuş kayış kasnak olsa idi benim tahminim yüzde 25 leri bulurdu tasarruf ama direk akuple olduğu için bu düşer demerajı önlemiş olur. söylediğine göre günde 58 kere devreye girip çıkmış ise buradan elde edilen tasarruf da ihmal edilemez hesap olmadan deneme yapılmadan yüzde söylemek yanlış olur ama yap derim ben bunu görmenin en güzel yolu da deneme yapmadan önceki akım ve deneme sonrası inverter girişi akımının ölçülmesi. en garanti çözüm ise sayaç bağlamak bence dene ve gör büyük ihtimalle taqsarruf olur ben kayış kasnakda yaptım %22 gördüm aynı güçteki motorda :)
Arkadaşlar Merhaba,

Enerji etüdü yaptığım bir tesiste 30 kw gücündeki fan motorundan aşağıdaki enerji analizörü ölçümünü aldım.

Ekli dosyayı görüntüle 23464

Bu fan motoruna inverter uygulaması ile yüksek verim elde edileceği kanaatindeyim. Bunun gibi tesiste ölçüm aldığim başka fan motorları kompresörler vb. var.

Müşterime net olarak "inverter uygulaması ile %...... tasarruf edeceksiniz bu fandan" demek istiyorum. Fakat bu verim hesabını nasıl yapabileceğim konusunda bir fikrim yok. Varsayım üzerinden de gitmek istemiyorum. Bu konuda deneyimi olanlar yardımcı olabilirse sevinirim.

Merhaba

Size fan kullanılan sistemdeki enerji tasarrufuyla ilgili Excel formatında uygulamayı gondermek isterim.

Bana özelde ulaşarak mailini iletilir misin ?

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri