İnverter Bağlantısı.

arkadaşlar daha önce inverter nedir nasıl bağlanır bilmiyordum sitede biraz bilgi edindim ama bağlantı aşamasında herhangi bir inverter da kullanılan bağlantılar nedir bilmiyorum.inverterdan kastım motor hız kontrolü..
-3 faz için bahsedersek 3 faz içinde v/f ayarı yapılıyormu?
-v/f oranı cihaz üzerinden ve analog yada dijital giriş olarakmı yapılıyor?
-inverterlar için güç seçimi nasıl oluyor motor-inverter oranı?

bağlantı aşamasında örnek verebilirseniz çok sevinirim saygılar..

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
MErhaba öncelikli 1 e 1 sorularına cevab vereyim;
1- 3 faz için ortak olarak v/f ayarı yapılıyor.(her faz için ayrı değil)
2-v/f oranı cihaz üzerinde keypedden yapılabiliyor, bazı serilerde cihaz üzerinde potansiyometre gibi bi yapı var ordan ayarlıyorsunuz yada dışardan gelen sinyallerle ayarlıyabiliiyorsunuz(analog yada digital girişlerle)
3-Güç seçimi genelde 1 e 1 olur motor gücünde invertor kullanmak en doğrusu ama bazen yapılan işte motorun zorlanması kapastesi üzerine çıkması durumu varsa bir üst güçten invertor almak daha uygun olur bence.

İnvertor bağlantı seması suan elımde yok ama kısaca açıklamaya çalışayım, R S T giriş ucların(güç beslemen, Şebeke uçların) bazı modellerde L1 L2 L3 olarakta geçiyor, çıkış uçların U V W yada farklı işaretlene bilir. İnverter çıkışı 3 kablodur yanı motoru üçgen bağlaman lazım (şöntlemen lazım).
Bunun yanında bazı invertorlerın beslemesı için giriş fazlarından güç katlarına enerji vermen gerekir, ama bazıları için.

zaten ben bu yıldız-üçgen olayını bir oturtamadım.3 kablo çıkışı var diyorsunuz sayın ahabu;
inverter çıkışı kesinlikle üçgen bağlanmalıdır diyorsunuz.
geçen bir konuda bu motor etiketleriyle kafam karışmıştı.şimdi benim elimdeki motor 2.2 kw 1000 devirlik bir asenkron motor.etiketindede 220 üçgen, 380 yıldız yazıyor .üçgen bağlarsam faz-faz arası 380 olacağından sargılar 380v ile beslenmiş olmuyormu..yada yıldız bağlantıda her bobinin bir ucu faz diğer ucu ortak nokta(nötr) olup bobinlerin uçları faz-nötr olarak 220 ile beslenmiş olmuyormu..şimdi bizim kullandığımız gerilim 380 v (faz-faz) bu inverter çıkışında motoru üçgen bağlayıpta 220 nasıl yaparım??? belki saçma oluyor kusura bakmayın ama takıldımı takılıyorum işte:))

motor etiketin baktığınızda invertör seçimiyle ilgili bilgiyi size verir etikette yıldız 660 üçgen 380 yazıyorsa seçeceğiniz invertör 380 volt beslemeli olmalı ve motor bağlantınızı üçgen yapmanız gerekir. etikette yıldız 380 üçgen 220 yazıyorsa seçtiğiniz invertör beslemesi 380 volt ise motor yıldız bağlanır. invertör beslemesi 220 volt ise motor üçgen bağlanır.
v/f ayarı invertöre bağlanan potansiyometre, plc üzerinden gönderilen analog sinyal veya invertörün digital girişlerine uygulanan sinyallere göre 3faz için invertör üzerinden yapılır.

çeşit çeşit inverter var. Siz elinizdeki cihazın markasını modelini önce bir yazın isterseniz bizde ona göre tavsiyede bulunalım.
Kimi cihazlarda malzeme tasarrufu için orta fazı direk motora veriyorlar diğer iki fazın faz açıları ayarlanarak motor devri voltajı ayarlanıyor.
Bağlantı konusunda sn tandoğan ile hemfikirim.

sayın pionner5900 siz 220V gerilim elde etmek istiyorsanız, motoru üçgen bağlayıp frekansla gerilimi ayarlıyabilirsiniz yaklaşık olarak 30 Hz değerinde üçgen 220 V çıkış alırsınız. Ama dediğiniz gibi siz sürücüyü direk yıldız bağlarsanız motor istenilen gücü sağlayamaz yada istenilen işi yapamaz ( denendi ve öğrenildi :D ) açıklamalar yeterli olmadıysa biraz daha açıklamaya çalışayım
Saygılar

zaten ben bu yıldız-üçgen olayını bir oturtamadım.3 kablo çıkışı var diyorsunuz sayın ahabu;
inverter çıkışı kesinlikle üçgen bağlanmalıdır diyorsunuz.
geçen bir konuda bu motor etiketleriyle kafam karışmıştı.şimdi benim elimdeki motor 2.2 kw 1000 devirlik bir asenkron motor.etiketindede 220 üçgen, 380 yıldız yazıyor .üçgen bağlarsam faz-faz arası 380 olacağından sargılar 380v ile beslenmiş olmuyormu..yada yıldız bağlantıda her bobinin bir ucu faz diğer ucu ortak nokta(nötr) olup bobinlerin uçları faz-nötr olarak 220 ile beslenmiş olmuyormu..şimdi bizim kullandığımız gerilim 380 v (faz-faz) bu inverter çıkışında motoru üçgen bağlayıpta 220 nasıl yaparım??? belki saçma oluyor kusura bakmayın ama takıldımı takılıyorum işte:))

220üçgen /380yıldız yazan motorun sargılarına 380 volt verir;yıldız bağlarsanızsargılar 220v ile indüklenir(380/1,73)Sizin motorunuz bu özellikte olduğuna göre :
A)3faz 380 beslemeli invertör alır motoru yıldız bağlarsınız.
B)1faz beslemeli invertör alır motoru üçgen bağlarsınız.
2,2kw için neredeyse tüm markalarda 1faz beslemeli sürücü var fiyatı da %30 daha ucuzdur.
Takıldığınız yere gelirsek:
yıldız bağlı motora 380 verdiğinizde 2faz sargısına seri gerilim uyguluyorsunuz demektir. Bu durumda sargılara düşen gerilimde haliyle daha az oluyor ve sargılar bu gerilimde çalışmaya müsait.Üçgen bağladığınızda sargıların herbirine 220v indüklenir

arkadaşlar cevaplarınız için saygılar sunarım..ben aslında micromaster düşünüyordum ama gerek fiyat gerek bob(panel) harici olması nedeniyle diğer markalara yöneldim.diğer markalar derken enda,toshiba gibi cevaplarınız açıklayıcı oldu ben birazda elektronik merakımdan olayı tam anlayamayınca sorularımda bol ve sıkıcı olabiliyor.herkese saygılar..

yok sıkıcı değil öyle demeyelimde çoğu kişinin bildiği fakat forum üzerinden açıklamakta zorluk çektiği konu olduğu için biraz zor oldu :) ürünlerini almadıysan pm at sana ürün önericem
Saygılarımla

arkadaşlar bende 1 fazlı inverterler hakkında bılgı topluyorum odevım var elınde olan banada yollar mı msn me atarsa sevınırım *********@hotmail.com şimdiden tesekkurler

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,916
Son üye
adil.degirmenci

Yeni konular

Geri