İndüksiyon Isıtma Sürücü Devresi

İndüksiyonla ısıtma seri paralel sistemi veya çıkışı trafolu olarak uygulanabilir.Seri paralel devrelerde devreden geçen akım iş bobininden geçen akımdır.Örnek 200 V.DC. gerilim uygulanırsa 3 ila 5 amper gibi.İş bobinin çapı 3 cm. kadar.Bu akım 600 W. ile 1000 W. güç demektir.Çıkış trafolu uygulamada trafonun primerinden geçen akım 3 amper kabul edilirse,trafo 20\1 oranında yapıldığında sekonderden 60 amper akım geçecektir.Bu nedenle kullanılacak kabloların minimum 60 amper akım taşıyacak kesitte seçilmesi gerekmektedir.Bilginize,kolay gelsin.

İndüksiyonla ısıtma seri paralel sistemi veya çıkışı trafolu olarak uygulanabilir.Seri paralel devrelerde devreden geçen akım iş bobininden geçen akımdır.Örnek 200 V.DC. gerilim uygulanırsa 3 ila 5 amper gibi.İş bobinin çapı 3 cm. kadar.Bu akım 600 W. ile 1000 W. güç demektir.Çıkış trafolu uygulamada trafonun primerinden geçen akım 3 amper kabul edilirse,trafo 20\1 oranında yapıldığında sekonderden 60 amper akım geçecektir.Bu nedenle kullanılacak kabloların minimum 60 amper akım taşıyacak kesitte seçilmesi gerekmektedir.Bilginize,kolay gelsin.

USTADIM verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim
ayrıca yukarıda enson paylaştığım resim var inceleyebilirseniz
benim takıldığım nokta tank kap. ve coil i trafodan sonramı rezonans a sokmak daha iyi olur yoksa trafodan önce rezonans a sokup trafo çıkışında sadece coil bağlamak yeterli olurmu ?

ben her iki şekilde de yaptım ama coil de ısınacak bir malzeme olmadığı halde rezonans ın tepe noktasına yakın yerlerde çalışmama rağmem 5A-6A gibi bir değer elde ediyorum ki coil içerisine ısınacak malzemeyi koyunca 5-6 A değerleri elbetteki daha fazla yukarılara çıkıyor

rezonans noktasını tepe noktasının yarısına kadar düşürüp o şekilde deniyorum bu kez de doğal olarak ısınma ve kızarma zamanı geçikiyor

yardımlarınız için teşekkürler kolay gelsin

Tank kapasitörü ve coil trafo çıkışına seri bağlanacak.Ayarladığınız frekansta rezonansa gelene kadar tank kapasitöründeki kondansatörler azaltılacak veya arttırılacak.Coil içinde ısınacak malzeme yokken çekilen akım coil içine metal sokulduğundabirkaç kat artabilir.Otomatik sigorta W otomat gibi devre açıcı malzeme kullanınız.Kolay gelsin.

Tank kapasitörü ve coil trafo çıkışına seri bağlanacak.Ayarladığınız frekansta rezonansa gelene kadar tank kapasitöründeki kondansatörler azaltılacak veya arttırılacak.Coil içinde ısınacak malzeme yokken çekilen akım coil içine metal sokulduğundabirkaç kat artabilir.Otomatik sigorta W otomat gibi devre açıcı malzeme kullanınız.Kolay gelsin.

USTADIM W otomatlar yerine PLL devresi düşünüyorum ama ilk mesajlarımda da yazmıştım en uygun PLL devresini bulamadım paylaşabileceğiniz devre şemaları var ise yardımcı olurmusunuz ?

USTADIM bu devreyi çok inceledim çok araştırdım ama UCC37322 ve UCC37321 entegrelerini bulamıyorum
bu entegrelerin olduğu olduğu sürücü devresini TL494 veya SG3525 ile tasarlayabilirmiyiz? 4046 entegresinin 4 nolu çıkısını nasıl bağlamam gerekir?

enson düşündüğüm devre ise 4046 nın 4 nolu çıkışını IR2110 in H-L girişlerini birleştirip bir sürücü devresi oluşturmaktı. Bu şekilde bir tasarım yapsam PLL kontrol düzgün çalışırmı bilmediğim için henüz başlayamadım bilginiz dahilinde böyle bir devre varmıdır ?

teşekkürler

ır2110 tarzı bir entegre bu iş için uygun olacaktır sadece orada olan entegreye takılıp kalmamak lazım türkiyede rahat bulunan herhangi bir mosfet sürücü işini görür

üstat hangi resmi görmek istiyosun şema bol ama pek bir yardım yok söyle istediğin şemayı elimde varsa ekliyeyim

mesela şu şemayı yapmayı düşünüyorum ama şemayı çizen arkadaş gnd ile ilgili bir not düşümüş tam anlayamadım tank devresine bağlı olan lm393 gndsini tankamı yoksa kontrol kartınamı bağlamalıyım birde tank voltajı oradada gnd aynı şekilde nereye bağlanmalı

Merhabalar

Eğer ikinci safhaya geçebilirsen pirometreler konusunda yardımcı olurum

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri