İlk yapım cnc freze (yardım)

vidalı mil somun

• çözüm vidalı mil

Oy: 4 80.0%
  • vidalı mil satın alma

Oy: 1 20.0%

• Kullanılan toplam oy
    5

r2maru

Üye
Merhaba arkadaslar, Forumu uzun süredir takip ediyorum.Sonunda aklımdaki cnc freze makinasını yapmak için harekete geçtim.Takıldığım biçok yer oldu bir çoğunu hallettim.Ancak bu en son geldiğim aşamada biraz sıkıntı oldu.Hatalarımı yeni başlayan arkadaşların yeniden yaşamaması için paylaşmaya çalışıcam.
Son karşılaştığım sıkıntı vidalı milleri tornacıya verdim fakat çok sert olğundan tornalarken uçları eğik açmış videoda anlattığı gibi.Motorları taktığımda motor ileri geri oynamaya başladı haliyle.Rahat talaş kaldırmak için yumuşatma işlemimi uygulamam mı gerekir ?yada hazır ölçüleri ile beraber nereden temin edebilirim?

youtubede bi videoda adam ısıl işlem uyguluyor fakat çok kısa süreli, yumuşatma tavı 4 saat sürüyor diye biliyordum.

Tecrübeli arkadaşlar yardım ederseniz çok memnun kalırım.Mankinayı tamamladıkça fotoğraf paylaşmaya çalışıcağı.

Son düzenleme:
indiksüyon ısıl işlemi çok hızlı oluyor biliyorum ben.

bu miller serttir ısıtıp yumuşatmak lazım işlenecek bölgeyi

hatta mümkünse cnc torna da otomatik işlettirirseniz daha iyi olur.

daha sonra videodaki gibi eğiklik kontrolü yaptınız mı sorunsuz olur

Isıl işleme gerek yok aslında. İyi bir tornacı yağ gibi keser onu.

abi o şekilde söyleniyor da o yüzden mile en ufak eksen kaçıklığı ve en ufak yamukluk at çöpe oluyor yani

Sizin çöp ne yandan ari oluyii ?

Ucu tornalamaya uğraşma , kalite marka iyice zor .
Taşlama olur.
Ucuna parça kaynat , transmisyon gibi , onu tornala.
Olmadı yamuk olanı az daha tornala "baga" ( yüzük ) çak - tornala.

benim milin bir tanesi yamuk sanki gün geçtikce daha da yamuluyor gibi.. ayrıca bütün miller ekseninde tornalanmamış yapacak bişey yok artık cnc torna da yaptırıcam bozulmalarını bekliyorum..

Yakında kırılacak demektir.
Kırılmadan tornalat - taşlat ne yarsan yap incelt üstüne geçir yeniden düzgün tornalat , ama kırılmasını bekleme.

abi zaten tamam tornalanmış yer ekseni kaçık ama milde de yamukluk var. gerçekten uğraşılmaya değmez

İlgilendiğiniz için teşekkür ederim.Götürdüğüm tornacı tanıdıktı.Ama bunun gibi ince işler ile fazla bir bilgisi olduğunu sanmıyorum.İşlerken 4 tane uç kırdığını söylemişti.Yüzük çakma fikrini konuşucam kendisiyle.
Yada x eksen vidalı milinden birtane daha alıp elimdekilerin boyunu kısaltırım olmadı.Artan miller ilede yeni bi z ekseni yaparım heralde.Benim merak ettiğim internetten ölçülerini verip, hazır üzerine rulmanı takılmış halde alabileceğim firma-site bulabilirmiyim?

Tam anlaşılmadı galiba.
Bozuk yerden kesin.
Bozuk yere transmisyon çeliğinden ( su almaz ) kaynak ağzı açılmış şekilde kaynak yapın.
Sonra yeniden uygun şekilde tornalatın.
Yamuk eksantrik filan olmasının sebebi zor kesilmesi değil tornaya düğün bağlanamamasından kaynaklanır.
Yeni ve sağlam ayaklı aynası olan işi bilen birileri lazım.
Vida üstü referans alınmasını/kontrol edilmesini zorlaştırdığı için ince iştir.
Pens tipi tutucular en iyisidir ama onlarda klasik tornalarda olmaz.