İlk nasıl çarpıldınız?

Konunun bayagi disi ama bir kurtulma vakasi paylasmak istiyorum.
8. sinifta arkadasla otobus bekliyorduk. Iki uc arkadasim durakta kadirimda duruyorlar bende kaldirimin yaninda yoldayim. Normalde insanlar inip cikiyor kaldirimda, normal bir durum aslinda ama o gun hic de normal degilmis. Ben onum kaldirima donuk sohbet ediyorum. Birden arkadaslar beni ani bir hamleyle tuttuklari gibi kendilerine cektiler ve ayaklarim yerden kesildi. Ne oldugunu anlayana kadar kendimi once havada sonra kaldirimda buldum ve arkami donup baktigimda az once benim durdugum yerde otobus duruyordu.

Ortaokula giderken bir kontrol kaleminin neon lambasının çıkardım. İçine baktığımda iki iletken arasında fiziksel bağlantı olmadığını gördüm. Yani elektriksel olarak çarpilmamam gerekiyordu. Ve o rahatlıkla neon lambanın bir ucu elimdeyken diğer ucunu faza dokudurdum.

Merhaba
Bir kac kez ayaklarimi yerden kesen carpılmalar yasadım.
Ama bır kere evde duvardan çıkan telefon kablosuna ev telefonunu düz bağlayacağım. Tellerin uzerındeki plastıgı sıyıracam alet yok. Tabii dişler ne güne duruyor.
Bir anlık reflex kaç volt bilmiyom? Gözlerde bavvvvrrr mavi yesıl şimşekler.

Uzun zaman olmuş yazılmayalı ama bir kaç satırda ben eklemek istedim. Sanırım konuyu hortlatmış sayılmam :)
Ortaokula yıllarında prizden odaya çektiğim bir kabloyu halının altına yerleştiriyordum. Bir noktaya geldiğimde elimi halının altına sokarken bir şey sağlam bir acı veriyor parmaklarımı hemen çekiyordum. Dalgınlıkta olsa gerek ben sanıyorum ki halının altında iğne filan var o batıyor. Birkaç kez aynı noktada aynı acıyı yaşayınca böcek mi sokuyor ki diye halıyı kaldırıp baktığımda, kablodaki yaptığım eki izole etmediğimi gördüm ve beni ani reflekse sokan şeyin elektrik çarpması olduğunu o an anlamıştım :D

Bazen ev elektriğinde ufak tefek kazalar hemen hemen hepimizin başına geliyordu. Hatta çarpıldıktan sonra birilerine anlatırken karşıdakini tebessüm bile ettirebiliyor ama ne yazık ki diğer paylaşımlarda ki arkadaşların anlattıkları bazı hadiselerde olduğu gibi ev elektriği deyip önemsenmeyecek bir durum değil. Keşke herkes bizim gibi ufak tefek şeylerle atlatabilse. Bazen bir ampul bile hayattan koparmaya yetebiliyor bizi. Onun için ne olursa olsun önce iş güvenliği. Yapacağımız iş bir ampul bile değiştirmek olsa elektriği kestikten sonra işimizi doğru teçhizatla yapmak en doğrusu olacaktır.

Çok saçma oldu benimki telefonun prizini takarken çarpıldım.

220ac yi 12 ac yapan trafonun çikişina tekrar kendi yaptığım trafo taktık. Ortalama 5VA 300v 400v volt gibi derğer çıktı. Dokunursam ne olur diye meram ettim. Teker tekeer tuttum birşey olmadı. 2sini ayni anda tutunca iki kolumun omzuna kadar kaslar 50hz titredi :). Allaha şükür kalbe birsey olmadi

220ac yi 12 ac yapan trafonun çikişina tekrar kendi yaptığım trafo taktık. Ortalama 5VA 300v 400v volt gibi derğer çıktı. Dokunursam ne olur diye meram ettim. Teker tekeer tuttum birşey olmadı. 2sini ayni anda tutunca iki kolumun omzuna kadar kaslar 50hz titredi :). Allaha şükür kalbe birsey olmadi

valla baya iyi yırtmışsınız :)

valla baya iyi yırtmışsınız :)
Birdahaki şeylere sağ parmaktan sağ dirsekten aşağı tutturcam kalbi korusak yeter. Amper az zaten ☺. Elektrik elektronik okuyorum. Muhtemelen elektronike yoğunlaşcam ☺

Benim bir tane amcam var küçük amcam Hilmi :)

Ben o zamanlar 5 yaşında bir çocuktum ve bu amcamın bir tane teybi vardı küçük tek hoparlörlü kaset çalan bir teyp hani yeni neslin bir türlü kalem ile kaseti yan yana koyunca anlayamadığı o bağ :D

Bu amcam o zamanlar yani ben 5 yaşında iken gurbete gitmişti ve ben amcamı acayip şekilde özlemiştim ve o teyp ile ibrahim tatlısesin bir kasedi vardı onu her dinlediğimde amcamı hatırlıyor özlemimi gideriyordum çocuk aklı işte :D

Evde tadilat vardı her yer inşaat halinde...

Neyse teybin kablosu kopmuş ben de hemen fişin 5 cm kadar arkasından kablonun iki ucunu birleştirdim teybi yere koydum prizden 5 metre uzakta kabloyu teybe takmadan iki ucu birleşmiş şekilde fişe taktım...

Avucumun içi komple yanmış bir bağırtı ile yere düşmüşüm garip ANAM geldi yerden kaldırdı elime yoğurt sürdü ben ağladım o da benimle birlikte ağladı...

İlk çarpılma şeklim bu şekilde olmuştu...

Bir gece televizyon izliyodum. TV birden dondu. Ben de en iyi çözüm olan aç-kapa yöntemini kullandım. Kapatmak için fişi prizden çıkardım ama geri takamadım. Parmağımla hem fişi hem de prizin deliğini denk getirdim ama fişin ucu içeri girdiğinde parmağım hala demire dokunuyordu. O ara bir titreme geldi koluma yukarı. Ama çok bir şey olmadı. Bir gün de fabrikada çalışırken pano testini yaptık beslemeyi sökmeye başladım. Ama kablo şebekeye bağlı 380 v. Tornavida ile sökerken uçları birbirine değdi. Beyaz ışığı gördüm o an. Ama şimdi iki defa tekrar ediyorum.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri