İletken kesitleri ve çekebileceği amper değeri

emeklim ' Alıntı:
Elektrik kurumuna ait bir trafodan yaklaşık 6 veya 700m ilerideki iki adet eve havadan A direk ile aliminyum kablo cekilecek. Bana bu kablonun kesit alanını ve bu tür kabloların metre fiyatlarını bulabileceğim bir adres verebilirseniz çok sevinirim.
Alçak gerilim havai hat iletkenleri Tam Alüminyum İletken diye tabir edilir. Sizin yükünüze göre ve mesafeye göre hesap yapılarak en az hangi iletkenin kullanılası gerektiğine karar verilir. Kullanılan iletkenin cinsine göre toplam alüminyum miktarı kilogram olarak hesaplanır (Kaç metresinin kaç kilo geleceğine cetvelden bakılır). O günlerde işlenmiş alüminyumun kilosu kaç para ise hesaplanarak toplam tel fiyatı çıkar.

Ekli dosyalar

• TAM ALÜMİNYUM İLETKENLER.rar
    6.7 KB · Görüntüleme: 243
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Yardımınız için çok teşekkür ederim sayın genç arkadaş çok faydalı oldunuz.
Sağolun.

fahri bey haklısınız yazı hatası yapmıs olabılrım ama szde cok acımasız acıklama yapmısınız

teşekkürler arkadaşlar
her birinizden güsel bilgiler gelmiş
saolun

emeklim ' Alıntı:
Arkadaşlar ben elektrikci değilim ama öğrenmek istediğim birkaç şey var.
Sorularıma yanıt bulabilirsem çok memnun olacağım.
Elektrik kurumuna ait bir trafodan yaklaşık 6 veya 700m ilerideki iki adet eve havadan A direk ile aliminyum
kablo cekilecek. Bana bu kablonun kesit alanını ve bu tür kabloların metre fiyatlarını bulabileceğim bir adres
verebilirseniz çok sevinirim.
Arkadaşlar bu soruya sayın genç arkadaş cevap verdi ve çok yararlı oldu, şimdi aynı soruyu bakır kablo için soruyorum.Nasıl kablo tercih etmeliyim,tabi yine havadan direk ile taşınacak. İlgileriniz için şimdiden teşekkür ederim.

emeklim ' Alıntı:
şimdi aynı soruyu bakır kablo için soruyorum.Nasıl kablo tercih etmeliyim,tabi yine havadan direk ile taşınacak.

Alüminyum rose telden 3 faz bir nötr çek arkana bakma.
Pahalıya gelir bakır. En az 10mm2 çekmen gerekli.
10mm2 bakırın akım taşıma papasitesi 80A'dir. Ama rose telin ki 110A. (Rose telin bakır eşdeğeri ise 16mm2'dir)

Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliği
Hava Hatları
Madde 4-c)

1) Hava hattı: Kuvvetli akım iletimini sağlayan mesnet noktaları, direkler ve bunların
temelleri, yer üstünde çekilmiş iletkenler, iletken donanımları, izolatörler, izolatör bağlantı
elemanları ve topraklamalardan oluşan tesisin tümüdür.
Çıplak İletkenler
Madde 43-a) Çıplak iletkenler:
1) İletkenlerin özellikleri ve kullanılması:
i) İletkenler bakır, tam alüminyum, çelik özlü alüminyum ya da sağlamlık ve kimyasal
dayanıklılık bakımından bunlara eş değer olan alaşımlardan yapılmalıdır. İletkenler ilgili
standartlara uygun olacaktır.
ii) Bir telli (som) ya da örgülü çelik iletkenler, ancak kullanıldıkları yerde oluşabilecek
korozyon etkilerine karşı sürekli olarak dayanabilecek şekilde metal örtü ile kaplandıkları
takdirde kullanılabilir.
iii) Kesitleri ve cinsleri ne olursa olsun hava hatlarında kullanılan alüminyum
iletkenler ile, kesitleri 16 mm2'den (16 mm2 dâhil) büyük bakır iletkenler örgülü olmalıdır.
iv) Bir merkezin çıkışı ile ilk mesnet noktası olan direk arasında ve direk üstündeki
köprüleme ve atlamalarda bir telli iletken de kullanılabilir.
v) Yüksek gerilimli hava hatlarında yalnız örgülü iletkenler kullanılır.
vi) İletkenlerin kopma kuvveti, alçak gerilimli hatlarda en az 350 kg, yüksek gerilimli
hatlarda ise en az 550 kg olmalıdır.
vii) Hava hatlarında kullanılan çıplak örgülü iletkenlerin kesitleri aşağıdaki
değerlerden küçük olamaz:
AG YG
Bakır 10mm2 16 mm2
Tam alüminyum 21mm2 ---
Çelik/alüminyum ---- 21/4mm2
Çelik 16mm2 16 mm2
Bronz 16mm2 16 mm2
Alçak gerilimli küçük aralıklı hatlarda 10 mm2 kesitli bir telli veya örgülü bakır
iletkenler ya da iletkenlik bakımından buna eşdeğer olan başka iletkenler kullanılabilir.

genç arkadaş ' Alıntı:
emeklim ' Alıntı:
şimdi aynı soruyu bakır kablo için soruyorum.Nasıl kablo tercih etmeliyim,tabi yine havadan direk ile taşınacak.

Alüminyum rose telden 3 faz bir nötr çek arkana bakma.
Pahalıya gelir bakır. En az 10mm2 çekmen gerekli.
10mm2 bakırın akım taşıma papasitesi 80A'dir. Ama rose telin ki 110A. (Rose telin bakır eşdeğeri ise 16mm2'dir)
Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliği
Katkılarınız çok teşekkür ederim sayın genç arkadaş, sağ olun.

ya kardeşim insanları lütfen yanıtmayalım yap sat işi yapöıyoruz neye göre uyduruyosun mm2 5 amper

p=68KW L=40M KABLO KESİTİMİ NASIL HESAPLAYABİLİRM

Arka arkaya mesaj yazmak yasaktır.Lütfen son mesajınızın sağ üstünde bulunan Değiştir butonunu kullanınız.
Düzenleme:
korkmaz_design

sn.yavuz ünlüer

burda kimse yapsat yapmıyor burda herşey kataloglara ve yönetmeliklere göre söylenir hiç bir hesap bilmiyorsanız açın yönetmlikleri açın kitapları hesapları kontrol edin daha doğrusunu biliyorsanız buyrun açıklayın bizde öğrenelim

hangi yönetmelik te yazıyo arkadaşım bu ya sabhatan beli araştırıyom öyle bişey yok ama senin yönetmeliğini bilnmeme ben

Forum istatistikleri

Konular
127,949
Kullanıcılar
449,595
Son üye
Ferden1011

Yeni konular

Geri