İlave İkinci Kompanzasyon Sistemi Yapılabilirmi?

Trafo 1000 KVA, akım trafosu 1000/5, ilk 8 grup 50 kvar, geriye kalan 4 grup 25 kvar.

sebze,meyve,deniz ürünleri işleyen gıda fabrikası olduğu için, ham madde sezonlarına göre belli dönemler fabrika rölantiye giriyor.

oranlarda sapııyor.

mevcut sisteme hiç dokunmadan, ikinci bir kontrol rölesi, 150/5 trafo, 2 grup 30 kvar,2 grup 20 kvar, 2 grup 10 kvar, geriye kalan 6 grubu mono faz olarak, 20 kvar ve 10 kvar olarak fazlara dağıtsam olurmu.

ayrıca zaman zaman 1000 amperden fazla akım geçecek olan bir baraya 150/5 akım trafosu takmanın sakıncası varmıdır?
değerli fikirlerinizi bekliyorum.
saygılar..

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Röleniz,10 mA ile çalışabilen tip ve akımınız,en kötü şartlarda 2 amperden yukarı ise,tesisinizi değiştirmeden sonuca ulaşabilirsiniz.Akım trafoları % 20 aşırı yüklenebilir.150/5 akım trafolarını bu şartı geçmecek şekilde çalıştırabilirseniz hiç bir mahzur yok.Ancak 150/5 akım trafolarını,mevcut tesisnize bağlamak zordur!Mutlaka birşey yapmak istiyorsanız,mevcut tesisinize ALRON türü tesis ilavasi yapabi-
lirsiniz.

Paralel kullanım mümkün elbette ancak söylediğiniz şekide küçük akım trafosu ile olmaz, 1000 amperde yanar. Onun yerine dönemsel geçme akım trafolarını kullanabilir yada EKM serisi düşük akımlarda çalışan her fazı ayrı düzelten sistemlerimizi büyük akım trafolarınız ile seri kullanabilirisniz.

Röleninzin tek veya üç faz olup olmadıgını belirtmemişsiniz. Yeni bir pano yapmadan,kondansatör diziliminizi 2,5-5-10-20-(2x25)-(2x25)-50-50-(2x50)-(2x50)-(2x50) "mevcut kondansatör mevcudunuza göre" dizip deneyin. Nasılsa yeni ikinci bir panoyu göze alıyorsunuz. Akım trafosu büyük gelirse, baralarınıza göre yenı bır akım trafosu sipariş edin. Yeni akım trafosunu devreye aldıgınızda da, devreden cıkardığınız akım trafosu sekonder uzlarını kısa edınız.(ÖNEMLİ) Sezona girdiğinizde de, diğer devreden cıkardıgınız akım trafosu uçlarını kısa devre edınız. Bu röle haasasiyet kabiliyeti 10 mA değilase birde onu değiştirin.Sonra akım trafosu alın derim..
Birde trafo sabit grunubuz varmı, 15- 20 kvar cıvarında sabit grubunuz olmalıdır.

Son düzenleme:
Röle entes rg12, 3 fazlı. Aynı röleden, yüklerin tamamen dengesiz olduğu merkez ofis binamızda kullandım. Akım trafoları 250/5 ve 12 kademenin 6 tanesi mono faz olduğu için hiç sorun yaşamadık. Fabrikadaki sıkıntı sağdece idari bölüm çalışıp , üretim çalışmadığı zaman 1000/5 trafo hassas ölçüm yapamıyor.

25 kvar den küçük kademe yok, önerdiğiniz gibi düşük kademelerde takacam..
ayrıca siz kademeleri küçükten büyüge dogru sıralamıssınız, ben büyükten küçüge doğru sıralanıyor diye biliyorum.. yanlışmı biliyorum..
saygılar..

Kademe sıralaması önemlı değil, ben hesaplarken kolaylık olsun dıye yaptım.

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,903
Son üye
furoz6868

Yeni konular

Geri