İç Mekan Aydınlatmada Hangi Odalara Hangi Tip Armatürleri Kullanmamız Gerekiyor ?

sabitweb

Üye
Bitirme projesi olarak okul elektrik aydınlatma projesi aldım. Fakat bazı aşamadığım noktalar var ;
mesela
Derslik için - fluoresan lamba
Jimnastik Salonu - ?
Depo - ?
Kapalı Spor salonu - ?
Yemekhane - ?
Mutfak - ?
Yüzme Havuzu - ?
Makina Odası - ?
Revir - ?
Öğretmenler Odası - ?
Sahne - ?
Toplantı Odası - ?
Sekreter - ?
Müdür - Mdr Yard. - Öğrenci İşleri - Ofis - Yönetici - ?
Fen Laboratuarı - ?
Bu odalar için hangi tip lambaları kullanmam uygun olur sizce ? Ona göre aydınlatma hesaplarını yapmaya devam edeceğim..

Birde;
Makina Odası , Kütüphane , Kapalı Spor Salonu , Yüzme Havuzu ,Sahne için alınabilecek lüx değerlerini EMO' nun kataloğunda bulamadım acaba bunların lüx değerini kaç almam gerekir ?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Lamba tipini odaya gore degil tercihimize gore lamba tipi seciyoruz benim hatirladigim.

Burada onemli olan ihtiyac duyulan lumen degerini hesaplayip ona gore lamba secmek. Tipi ne kadar onemlidir bilmiyorum.

Aklimda bu kadar kalmis yardimci olamiyorsam kusura bakmayin.

Sent from my iPad using Tapatalk HD
Turkce siri ayaklanmasi. Destekleyin beniiii.

Lamba tipini odaya gore degil tercihimize gore lamba tipi seciyoruz benim hatirladigim.

Burada onemli olan ihtiyac duyulan lumen degerini hesaplayip ona gore lamba secmek. Tipi ne kadar onemlidir bilmiyorum.

Aklimda bu kadar kalmis yardimci olamiyorsam kusura bakmayin.

Hocam cevabınız için teşekkür ederim.. Lakin bir kısmının lüx değerleri belirli bir kısmının ki belirsiz tabiki lüx değerleri önemli ama bitirme projesi olduğu için biraz daha detaylı düşünüyorum. Her yere fluorasan lamba kullanma taraftarı da değilim. Daha önce hiç proje de yapmadım sizlerin fikirleri ile daha çok şey öğreneceğimi düşünüyorum..

Mantik yurutmek gerekirse hala bir cok fabrikanin aydinlatmasinda (tavan yuksekliginin 12-15 metre olmasina ragmen) floresan kullanilmaktadir.
Ustelik bu fabrikalarin cizimlerini yapan muhendis arkadaslar da floresan olarak belirtmisler.
Buradan yola cikarak tip seciminin bize kaldigini dusunuyorum.
Eskiden yuksek yerler icin civa buharli lamba kullanilirdi bunun sebebide daha az malzeme kullanimi daha az iscilikle ayni lux degerine ulasilabilmesiydi.
Simdilerde kullanilan bara sistemi montaji kolaylastirdigindan midir bilinmez ayni islemi floresanlar cozuyorlar.

Bir baska ornek bir cok isyeri aydinlatma sistemini 24 saat acik tuttugundan 4 floresan yerine 7-8 adet led lamba ile aydinlatma yaptirip surekli acik tutuyorlar.
Tabi burada da hesaplama isin icine giriyor. Mesela 1000 lumenlik 4 lamba yerine
500 lumenlik 8 led kullaniliyor gibi.

Forumda konu hakkinda uzman olan engin bilgisi olan arkadaslar cevap vereceklerdir bende boylelikle bilgilerimi tazelemis olurum.
Saygilar.

Sent from my iPad using Tapatalk HD
Turkce siri ayaklanmasi. Destekleyin beniiii.

İşin total aydınlatmayla beraber, maliyet ve değiştirmea bakımlarından yola çıkıldığından soğuk renk florasan en iyi alternatif olarak görülüyor sanırım.

teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için fluorasan kullandım. Aydınlatma hesaplarını yaptım fakat şuan da gerilim düşümü hesapları ile uğraşıyorum hala içinden çıkamadığım durumlar var malesef umarım yakında aşarım :)

emonun aydınlatma standartlarını çok doğru bulmuyorum açıkcası. değerler çok düşük.

TSE bu konuda avrupa standartlarını kabul etmiştir ve piyasa bunu kullanmaktadır.

lamba seçimine gelince, depo, ofis, imalathane... nerden bakarsanız bakın genel olarak floresan lamba kullanılır ancak armatür tipleri farklılık gösterir.

lamba seçimi ve lux değerleri ile ilgili benimle iletişime geçersen yardımcı olabilirim.

Hocam bu konuda Adem ÜNAL hocamızın aydınlatma ve iç tesisat isimli bir kitabı var eğer temin edersen çok faydalı olur sana

Derslik için - fluoresan lamba: 1x54 sıvaüstü armatür (sınıflarda kesinlikle sarkıt seçme) (trend c255)
Jimnastik Salonu - yüksek tavan ve top oynan bir alan ise: 2x35 sıvaüstü (ecoeff c507)-top oynanmıyorsa ve yüksek tavan değilse sınıflar ile aynı olabilir
Depo - 1x54-2x54 (linea c66)
Kapalı Spor salonu - 2x35 sıvaüstü (ecoeff c507)
Yemekhane - 4x14 (trend c255)
Mutfak - 2x35 (atlantis t5 c225)
Yüzme Havuzu - 2x35 (ecoeff c507)
Makina Odası - 2x35 (atlantis t5 c225)
Revir - 4x14 (trend c255)
Öğretmenler Odası - 4x14 (trend c255)
Sahne - özel spotlarla yapılması gerekir. özel uzmanlık alanıdır. ama basitçe metal halide spotları düşünebilirsin. standart bir lüx değeri yoktur.
Toplantı Odası - 4x14 (trend c255)
Sekreter - 4x14 (trend c255)
Müdür - Mdr Yard. - Öğrenci İşleri - Ofis - Yönetici - 4x14 (trend c255)
Fen Laboratuarı - 2x35 (atlantis t5 c225)

LUX değerlerini DIN-EN 12464-1 standardında bulabilirsin

(ürünler cemdağ' firmasından seçilmiştir, benzer ürünleri arlight, litpa, siteco, eae aydınlatma gibi firmalardan da seçebilir dialux dosyalarını temin edebilirsin)

Forum istatistikleri

Konular
127,958
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri