1. Forumumuzda alt yapı değişikliği yapılmıştır. sorun yaşayan üyelerimiz buradan hata bildirimi yapabilirler.

Üçgen Yıldız, Üçgen Üçgen Bağlantı

Konusu 'Transformatörler' forumundadır ve Emrah tarafından 26 Nisan 2008 başlatılmıştır.

1. Emrah

Emrah Onursal Üye Onursal Üye

Beğenilen Mesajları:
    160
    Ödül Puanları:
    128
    Meslek:
    Mekatronik & Robotik

merhaba arkadaşlar;
    Transformatörlerde, primeri ve sekonderi üçgen baglı transformatörler neden bu şekilde yapılır ve nerelerde kullanılır. Sonuç itibariyle üçgen yıldız baglı trafoların sekonder yıldız noktası topraga bağlanadığından sistemde 220 volt elde edilebilir, fakat aynı durun üçgen üçgende olmaz dolayısı ile bu trafolar neden bu şekilde üretilir
    Yönetici tarafından son düzenleme: 28 Temmuz 2011
    Entes
    Entes
  2. Roboelektronik

Roboelektronik Üye

Beğenilen Mesajları:
    97
    Ödül Puanları:
    48
    Meslek:
    Elektrik Elektronik Müh.
    Evt, bazı trafoların sekonderi, üçgen-üçgen bağlı, bazılarının yıldız-üçgen bunun nedeni nedir, ayrıca bu bağlantıda faz farkı ne anlama geliyor. 15 derece, olduğunu duydum.
  3. zeybek

zeybek Onursal Üye Onursal Üye

Beğenilen Mesajları:
    628
    Ödül Puanları:
    664
    Meslek:
    Emekli
    üçgen bağlı trafolar, genelde , iletim hatlarında kullanılır. Tedaş, üretım santrallarından, tüketım mahallerine kadar olan hatlarda iletim üçgen bağlı trafolar ile yapılır. Tüketıcının kullanım yerlerındekı trafolar, prımeri (girişi)üçgen bağlı, çıkışı (sekonderi) yıldız bağlıdır. Bunları da faz /nötr kullanma imkanımız doğar..
    erenokur ve mavielektrik.06 bunu beğendi.
  4. genç arkadaş

genç arkadaş Yönetici Yönetim Ekibi Yönetici

Beğenilen Mesajları:
    499
    Ödül Puanları:
    83
    Meslek:
    Teknik Öğretmen
    zeybek'de bahsetmiş.
    Üçgen bağlantı, nötr hattı istenmeyen yerlerde kullanılır.
    Üçgen bağlantının büyük güçlerde ve düşük gerilimde, yıldız bağlantının ise küçük güçlerde ve yüksek gerilimde
    kullanılması avantajlıdır.

Yıldız bağlantıda sargı gerilimi hat geriliminden 1.73 oranında düşük olduğundan yalıtım açısından daha avantajlı olur.

Üçgen bağlantıda şebekenin her iki fazı bir sargıya uygulanır. Her bir sargı, şebekenin faz arası gerilimi ile beslendiğinden sargıların hem girişini hem de çıkışını aynı derecede yalıtmak gereklidir. Bu sebeple çok yüksek gerilimlerde ( 154 – 380 kV ) tercih edilmez .
    Sargılara giren akımlar, şebeke akımından 1.73 oranında daha düşük olduğundan sargılarda kullanılan tel kesiti daha düşük olacaktır. Bununla birlikte sargıları enerjileyen gerilim yüksek olduğundan sipir sayısı da 1.73 kat yüksek olacaktır. Bu da trafo gövdesinin daha büyük olmasına sebep olacaktır.

Ekli Dosyalar:

erenokur bunu beğendi.
  5. Emrah

Emrah Onursal Üye Onursal Üye

Beğenilen Mesajları:
    160
    Ödül Puanları:
    128
    Meslek:
    Mekatronik & Robotik

Peki arkadaşlar üçgen üçgen baglı trafolar,iletim hatlarında nötür istenmeyen yerlerde kullanılır demişsiniz.Çok makul bir açıklama,aynı şey üçgen yıldız trafoda olsa ve yıldız noktası topraklanmasa aynı işlevi görmezmi,yada ne gibi bir sorun açıga çıkar..
  6. genç arkadaş

genç arkadaş Yönetici Yönetim Ekibi Yönetici

Beğenilen Mesajları:
    499
    Ödül Puanları:
    83
    Meslek:
    Teknik Öğretmen
    Bahsettiğiniz: Yıldız Noktası Yalıtılmış Şebeke

Bu tip şebekelerde, faz-toprak teması anında, sağlam fazların topraka karşı gerilimleri 1,73 (karekök 3) katı kadar artar. Yani faz-toprak değeri (220V), faz-faz değeri kadar olur (380V).

Aşağıdaki dokümanda teknik veriler ve hesapları da var. İncelemenizi öneririm. Faydası olur...

http://www.kontrolkalemi.net/dwn/7/Elektrik Tesislerinde Topraklamalar.rar
    Yönetici tarafından son düzenleme: 20 Ekim 2009
  7. tmos

tmos Yeni Üye

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    6
    "Peki arkadaşlar üçgen üçgen baglı trafolar,iletim hatlarında nötür istenmeyen yerlerde kullanılır demişsiniz.Çok makul bir açıklama,aynı şey üçgen yıldız trafoda olsa ve yıldız noktası topraklanmasa aynı işlevi görmezmi,yada ne gibi bir sorun açıga çıkar.. "
    "genç arkadaş" toprak kısa devresi için olası faz-toprak geriliminin yükselmesinden söz etmiş. Benim de aklıma harmonikler geldi. Bir taraf üçgen bağlı ise bu trafta harmonikler sirkülasyon akımı şeklinde devreleri tamamlayıp akabilirler. Ama diğer taraf yıldız noktası yalıtılmış, yani nötr hattı olmayan bir bağlama sistemiyse harmonikler şebekede ve trafo sargılarında akamayacaklarından manyetik alana geçerler. Bu alana geçen harmonik bileşenleri devrelerinin kazandan ve trafo yağından devrelerini tamamlarlar. Buna cebri mıknatıslanma deniyor. Tabi bu da trafo yağının, kazanın aşırı ısınmasına neden olur. Trafo yağının ısınması kısaca delinme dayanımını düşürür, trafo yağının ömrünü azaltır.
  8. tmos

tmos Yeni Üye

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    6
    "Peki arkadaşlar üçgen üçgen baglı trafolar,iletim hatlarında nötür istenmeyen yerlerde kullanılır demişsiniz.Çok makul bir açıklama,aynı şey üçgen yıldız trafoda olsa ve yıldız noktası topraklanmasa aynı işlevi görmezmi,yada ne gibi bir sorun açıga çıkar.. "
    Özür dilerim, unutmuşum; eğer iki taraftaki sargılar da üçgen bağlı olursa harmonik akımları sargılardan şebekeye geçmeden sirkülasyon akımları şeklinde devrelerini tamamlarlar. Yok eğer bir taraf üçgen, diğer tarafta yıldız noktası yalıtılmış nötr hattı yok ise harmonik akımları sargıların yıldız noktasında yığılırlar, şebekeye de geçemezler, trafo sargılarında da dolaşamazlar. Alana geçerler.Ancak manyetik çekirdeklerinden devrelerini kapatamayacaklarından trafo yağı ve kazandan devrelerini tamamlarlar.
    Bir de hatırladığım kadarıyla (yanlışım varsa lütfen uyarın), üçgen-üçgen bağlamanın bir avantajı da dengesiz yüklenmelerde amper-sarım sayısının mıknatıslanma akımını hesaba katmazsak her bir trafo bacağı için sıfır olmasıdır. Oysa bir tarafı üçgen bağlı, diğer tarafı yıldız noktası yalıtılmış nötr hatsız bağlamalarda dengesiz yüklenmelerde bacaklada amper-sarım sayısı sıfırdan farklı olacağından yukarıda sözünü ettiğim sorunlar yaşanacaktır (Trafo kabına ve yağına geçme).
  9. orkide0a

orkide0a Yeni Üye

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    ben bu olaya biraz basitce gireceğim
    üçgen/yıldız bağlantı
    yani üretici tarfı üçgen tüketici tarafı yıldız bir bağlantının en büyük sebebi
    tükediclerin dengesizliklerinin üreticiiye yansımasının önlemektir.
    geleim nör meselesine yıldız notkası topraklananmayan devrelerde faz toprak arzısını koruma elemanları
    görmez.
    ha birde üçgen devrede faz toprak arzası nasıl görülüyor
    rezeviyer gerilim rolesi sayende görülürn
    bir de seinn ralarındaki faz acıcı mezuna
    fazlar arsındaki acı farkkı alternatörlerin yapısından kaynaklanır basitce
    alternatör 360 derece dağiresel olduğundan 306/3 3 faz olduğundan 120 drece faz farkı vardır.
    bu 120 dereceklif faz farfı işi büytürsen kök 3 vs lere ulaşırsın
  10. 1974 burdur

1974 burdur Üye

Beğenilen Mesajları:
    17
    Ödül Puanları:
    18

değerli arkadaşlar, kullanıcı tarafta tr yıdız noktası toprağa bağlanmaz veya arıza olarak topraktan ayrılmış ise, tr arızalarında yüksek gerilimin segondere atlaması, atmosferik havadan etkilenecek olması çok büyük tehlike arz edecektir.hepinize saygılar.

Sayfayı Paylaş