Özel Yapım Sütunlu Matkap Projesi.

lydra

Paylaşımcı üye
Selamlar,

Şu sıralar sütunlu matkap için mekanik tasarım yapıyorum. mevcut matkabımın çok büyük ve hantal.. bu sebeple, daha ufak ebatlı tamamen ''custom made'' kaliteli rulman ve yataklamaya sahip bir matkap çiziyorum.
hangi rulmanı sececeğimi tamamen internetteki bilgilere bakarak, öğrendim. sıkıntı ve zorlukları konusunda sizden de bilgi almak istiyorum. bu tasarımda, çift sırtlı konik makaralı rulman kullandım. aradaki mesafe, milin genleşmesi neticesinde, sıkıntı çıkarır mı bilmiyorum. ama konik olmassa, çift sıralı, eğik bilyalı rulman kullanabilirim. şimdilik karar vermedim, önerilerinizi beklerim. görseller şu şekildedir..

upload_2016-6-28_12-13-6.png

upload_2016-6-28_12-17-40.png

Motor şaftı ile milin birlikte yukarı aşağı hareketi en büyüksorun gibi görünüyor, bit de hala kayışlı altarma neden. Suat abinin tercihi gibi fırçasız veya inverterlü asenkron ya da varyo pwmli motor pekala olur.

Motor şaftı ile milin birlikte yukarı aşağı hareketi en büyüksorun gibi görünüyor, bit de hala kayışlı altarma neden. Suat abinin tercihi gibi fırçasız veya inverterlü asenkron ya da varyo pwmli motor pekala olur.

yani madren milini direk motora mı bağlıyayım? kayış kasnağı iptal edip?

Selam,

Şahsen ben olsam sütun matkap yapacağıma sütunlu (manuel ya da CNC) freze yapardım. Hem freze hem de matkap görevi görür.

Bende ufak bir Optimum sütun matkap var. Çoğu durumda işimi görüyor ama kalitesi çok kötü. Gözüme batıyor. Keşke bir frezem olsa da ondan kurtulsam diyorum.

yani madren milini direk motora mı bağlıyayım? kayış kasnağı iptal edip?
Mandren milini motora bağlayamazsın. Devir değiştirmede sorun olur. Tabi motorun spindle motoru gibi çok frekanslı değilse. Öyle bile olsa matkapta çoğu zaman yavaş hızlar kullanılır. Tork lazım yani. Kayış kasnak olmadan olmaz.

Veya Bülent'in bahsettiği gibi ortalama 2HP'lik bir koşu bandı motoru kullanabilirsin. İkinci el olanları bazen denk geliyor. Bunların en yüksek hızları ortalama 3000-4000 devir. Matkap için uygun.

fiyatı felan da çok uygun.. mesaj attım bakalım cevap verirse konuşalım tekrardan

fiyatı felan da çok uygun.. mesaj attım bakalım cevap verirse konuşalım tekrardan
Adam mesajlara cevap vermiyormuş boşuna bekleme:)

Hmm telefonu varmış telden mesaj attın heralde sen..ok.

300w 36 volt 2500devir elektrikli bisiklet motoru var bende beyin ve gaz koluda var hız ayarlı yani sütun matkap için kullanılabirmi?

Kullanilir tabi abi.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri