kasner

Üye
S.a üstadlar.
Fazla uzatmadan konuya geçmek istiyorum.Orta düzey pic progmramlama dili bilmekteyim (ccs c , pic basic pro , proton vs) bir sorunumuz var yeni bir makina yapıcagız bu makina pantolonun arka cebini dikicek cnc router gibi bişey olmasını planlıyoruz.plc ile olucak gibi degil çok yavaş kalıyor en iyisi pic arduino nun intel işlemcili kartları var onlarıda kullanabilrim.Pc den arayüz tasarlamak zor ve ugraşdırıcı iş (C dillerinin bi çoguna hakim olmama ragmen) bunun için picde ögrenme modu gibi bir mod açıp eksenleri dışardan harekett etirip bunları kaydetip sonra otomatige alınca b hareketlerin aynısını tekrarlamak gibi bir şey düşünüyorum bunun en güzel örnegi kuka robotlarında var zannedersem üniversitede de br ghocam kartezyen robot yapmışdı ondada vardı kendisine danışdım ama cvp alamadım.Bunu eprom hafıza kullanarak yapabilrim diye düşünüyorum sizlerinde bir fikrini almak isterim yani bi nevi beyin fırtınası.Biliyorumki çok iyi fikirler çıkıcaktır tek ricam bunları benden esirgemeyin.Şimdiden çok teşekkür ediyorum.

Her bir eksen icin encoder koyup micro ile pulse leri okuyacaksin... Atiyorum x ekseni icin 300 adim okudun, y ekseni icin 400 adim sadece bu rakamlari hafizaya alman yeterli, hangi eksende kac adim gidiyor gibi... Sonrasinda motorlari okadar adim dondereceksin... Cok zor olmasa gerek... Arm micro larda isini fazlasiyla gorur diye dusunuyorum...

Forum istatistikleri

Konular
128,108
Kullanıcılar
449,809
Son üye
yucelsenolgm

Yeni konular

Geri