Çamaşır Makinesi ve Kaçak Akım Koruma Rölesi Sorunu...

ebkar

Üye
arçelik marka çamaşır makinemizin başlat düğmesine basınca k.a.r atmaya başladı.

makineyi başka prizlerden de çalıştırmayı denedim ama sonuç değişmedi.

sorun makinenin fişinden olabilir diye düşündüm ve fişi değiştirdim. fişin topraklama kablosunu bağlamadan denediğimde makine çalışıyor. metal aksamlarını kontrol ettiğim elektrik kaçağı yok ve makinenin ısıtma işlemini normal görünüyor.

makinenin üst kapağını açıp kontrol etmek istedim. elektrik kablosunun makineye ilk giriş yaptığı silindirik ve ortasına topraklamanın bağlandığı (parazit filtre kondansatör denen şey olabilir tam olarak adını bilmiyorum) cihaz etrafına dokununca ellerimin kömür gibi siyaha büründüğünü farkettim. Arıza bu cihazdan kaynaklanıyor olabilir mi? başka bir şeyden kaynaklanan arızayı (kaçağı) nasıl tespit edebilirim?

yardımlarınız ve ilginiz için şimdiden çok teşekkür ederim

Arıza o cihazdan kaynaklanıyor olabilir. Cihazı iptal edip, kabloları düz bağlayarak deneyebilirsin(aynı renk kabloları birbirine bağlayacaksın). Aslında parazit kondansatör arızalarında sigorta atması için cihazın fişe takılı olması yetiyor diye hatırlıyorum. Düğmeye bastığında sigorta atıyorsa, açma kapama düğmesi veya ısıtıcıdan kaynaklı olabilir. Multimetre ile ölçüm yapman gerekli. İlk önce kabloları düz bağlayarak dene, olmazsa diğerlerine bakarsın.

çamaşır makınanınızın notr toprak karışımı var bundan k.a.k.rolesı atıyor parazıt kond.iptal et direk şöntle sonra rezistansa giden kabloları ayır devir kartının soketli kablolarını ayır arızayı boyle ara sonucuda yaz merak ettim...

kolay gelsin..

arçelik marka çamaşır makinemizin başlat düğmesine basınca k.a.r atmaya başladı.

makineyi başka prizlerden de çalıştırmayı denedim ama sonuç değişmedi.

sorun makinenin fişinden olabilir diye düşündüm ve fişi değiştirdim. fişin topraklama kablosunu bağlamadan denediğimde makine çalışıyor. metal aksamlarını kontrol ettiğim elektrik kaçağı yok ve makinenin ısıtma işlemini normal görünüyor.

makinenin üst kapağını açıp kontrol etmek istedim. elektrik kablosunun makineye ilk giriş yaptığı silindirik ve ortasına topraklamanın bağlandığı (parazit filtre kondansatör denen şey olabilir tam olarak adını bilmiyorum) cihaz etrafına dokununca ellerimin kömür gibi siyaha büründüğünü farkettim. Arıza bu cihazdan kaynaklanıyor olabilir mi? başka bir şeyden kaynaklanan arızayı (kaçağı) nasıl tespit edebilirim?

yardımlarınız ve ilginiz için şimdiden çok teşekkür ederim

Bizim eski arçelik 2200 çamaşır makinesinde de ayni sorun vardı.Bu yüzden sizin gibi toprak hattını çıkarıp o şekilde çalıştırdığımda KAR atmamıştı.Bunun açık nedeni de, eskiyen bir kablonuzdaki izolasyon problemi sebebi ile,toprak hattı ile faz taşıyan kablo çifti arasındaki istenmeyen bir temastır.Bizim makinenin de kabloları oldukça yıpranmış ve kendim tarafından birçok parça değişimine(Termostat,beyin (Programlama)ünitesi,5 adet amortisör,vb.) maruz kalırken kablolardan bazılarının görünmeyen izolasyon problemlerinin ortaya çıkması sebebiyle sorun, toprak ve faz kablo hattındaki, istenmeyen bir temas durumundan kaynaklanmaktaydı.Bunun da üzerinde fazla durmamış,çünkü bu esnada yenisini satın almış,eskisini de kaldırmıştık.Ama eğer siz makinenizle uzun zamanlar güvenli ve ideal şartlarda çalıştırmayı temenni ediyorsanız,mutlaka soruna neden olan bu kaçak kablo veya cihaz problemini halledip,makinenizi bu şekliyle çalıştırmanızı,yani toprak hatsız hiçbir şekilde çalıştırmamanızı tavsiye ediyorum.Mazaallah makinede bir faz kaçağında ölümcül ve riskli sonuçların oluşmaması açısından olaya bakılırsa tabi.

Parazit veya kompanzasyon kondansatörleri üzerinde biriken is(Kurum) havada serbest olarak sirküle eden karbon taneciklerinin bunlar üzerinde,tamburdaki veya çalışan hareketli(Amortisör gibi) parçaların statik çekim gücüyle üzerlerinde birikmiş bir is tabakasıdır,kaçak akımla ve kondansatör arızasıyla direkt ilişkisi yoktur,içiniz bu konuda ayrıca da rahat etmelidir.Kaçağa neden olan kablo,kablo pabucu,topraklama kablosu iletkenleri,diğer cihaz ve kablo bağlantıları,tambur motorunun suya karşı izoleli,naylonla sarılmış ve makinenin en alt kısmında yer alan kablo öbeklerini tek tek kontrol etmelisiniz.Kaçağa neden olan olayı,yeri,kabloyu veya bağlantı noktasını güvenle tespit edip,tecrit(İzole) etmelisiniz.Bu şekilde makineyi kullanmaktan sakınmanız ümidiyle kolay gelsin diyorum.İnsan hayatı, bir riske bile bile atılamayacak kadar değerlidir sizin de bildiğiniz üzere.Saygılarımla.

Kaçak akımı rolesini değiştirin.Özelliğini ve hassasiyetini kaybetmiştir.Bu sorunla sık sık karşılaşıyoruz.Çoğu zaman k a rolesinden kaynaklanıyor.

çamaşır makınanınızın notr toprak karışımı var bundan k.a.k.rolesı atıyor parazıt kond.iptal et direk şöntle sonra rezistansa giden kabloları ayır devir kartının soketli kablolarını ayır arızayı boyle ara sonucuda yaz merak ettim...

kolay gelsin..

cevabın benim için ileri seviyede profesyonelce olmuş... dediğin gibi parazit kondansatörü devre dışı bırakıp direk bağlayacağım ama makineye bir zarar gelir mi diye düşünüp duruyorum.
rezistansı girişlerini bulurum ama devir kartı soketini biraz araştırayım..
ilgine teşekkür ederim bir sonuç elde edersen bilgi vereceğim....

parazit kondansatörü ve ısıtıcı ilk bakman gerekecek olan malzemelerdir. en kolay olanı parazit kondansatörüdür. iptal edersen de makine normal çalışacaktır. olmazsa olmaz parçalardan değildir

Arçelik makineleri bu arızayı cok vermektedir.Bu arızayı çözmek için parazin kondansatörü değiştirmen gerekiyor.

Saygılarımla...

makinede parazit kondansotörü değiştirdim, arıza devam edince kaçak akım koruma rolesini de değiştirdim. ancak yine aynı sorun devam etti.

makineyi ameliyat masasına yatırdım sonunda:)))

deneme-yanılma yöntemi ile makine içindeki topraklama kablosunun birinde (sarı-yeşil) elektrik olduğunu farkettim. bahsettiğim topraklama kablosu kazan ve motordan gelen ve onlarla bağlantılı bir kablo. parazit kondansatörün topraklama girişinden bu kabloyu ayırdım şuan devre dışı ve makinenin herhangi bir yerine toraklama olarak bağlı değil ama elektrik olduğunu ucundan ölçebiliyorum.

bahsettiğim kablo öncelikle kazana (sanırım ısıtıcı) giren üç kablodan birisi, onu kazandan ayırdım sonuç değişmeyince diğer 2 kabloyuda kazandan çıkardım (bu arada kazana ısıtıcı diye söylediğim 3lü kablonun yanında yine kazana bağlantılı ve topraklama olmayan kırmızı ve yeşil 2 adet daha soket vardı neolur ne olmaz dedim onlarıda söktüm) ama topraklama kablosunda elektrik halen yüklü görünüyor.

daha sonra motora giren ve soket diye tabir ettiğimiz girişi motordan ayırdım ve elektriğin bahsettiğim topraklama kablosundan kesildiğini gördüm.

anladığım kadarıyla motorda bir problemim var elektrik kaçağı var sanırım bu konuda bana yardımcı olabilirmisiniz?

Bahsettiğim kaçaklar sadece makinenin başlat-çalıştır tuşuna basınca oluyor. priz takılı iken herhangi bir sorun yok..

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,843
Son üye
hvncrblt

Yeni konular

Geri