Çamaşır makinesi motorundan araba yapımı ?

Bu yaz çamaşır makinesi motorundan kendim binebileceğim küçük bir araba yapmak istiyorum.Fakat motoru nasıl çalıştıracağım bilmiyorum.

benim isteğim,devir sayısını gaz pedalımdan kontrol etmek.bu yönde bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

herkese şimdiden teşekkürler.Saygılar.

bisiiklet olurda araba fazla değilmi :) ama hedef güzel.. bende düşünüyorum yapmayı, ilk önce motoru bulmalısınıız ki ona göre watt gücünde 12->220 invertör ve akü. ben bisiklete yapacagım için pek pahalıya çıkmayacak. gaz pedelı şeklinde kumandalar oluyor mesela dikiş makinaları.

bisiiklet olurda araba fazla değilmi :) ama hedef güzel.. bende düşünüyorum yapmayı, ilk önce motoru bulmalısınıız ki ona göre watt gücünde 12->220 invertör ve akü. ben bisiklete yapacagım için pek pahalıya çıkmayacak. gaz pedelı şeklinde kumandalar oluyor mesela dikiş makinaları.
ya elimde çamaşır makinesi motoru var.nasıl çalıştıracağımı bilmiyorum.bir kaç yerde okudum,kart filan lazımmış.Bu konuda bilgin var mı ?(arabayı yapıyım videosunu çeker yollarım ;) )

karta falan gerek yok diye biliyorum ama motrun sıkma devri yıkama durulama devirleri aynı değil.
kabloların girdiği yerler kömürler, bobinler veya yardımcı sargıdir. dier 2 kablo ise motorun hızını ayarlamya yarayan kablolardır. fotoğrafını çekebilirsen yardımcı olabilirim :)

Sıkma devri çok yüksektir. Ayrıca çamaşır makinesi motorları fazla güçlü değil. Çıkma forklift veya golf arabası motoru bakın. Genelde 24 Volt DC olurlar invertörle falan uğraşmazsınız.

motorun içini açıp soketteki kablolar nereye gidiyo ki yda soketin karşılıgına bak nerden çıkıyo karttan

bu motorda devir kontrolü yapamazsınız. devir kontrolü için fırçalı seri motora ihtiyacınız var. diğer makinelerin hemen hemen hepsi seri motorludur ancak gücü sizi taşımaya yetmez :) 5-7 kg çamaşır kapasitesi varken sizi nasıl taşısın. şanzıman sistemi ile olabilir ancak o da bir iş. çamaşır makinesi motorları işinizi görmez

bisiklette olur o iş 1. vitese alırısn ağır ağır gider sonra yükseltirsin yada hızlandıktan sonra devreye alırsın motru .

bu motorda devir kontrolü yapamazsınız. devir kontrolü için fırçalı seri motora ihtiyacınız var. diğer makinelerin hemen hemen hepsi seri motorludur ancak gücü sizi taşımaya yetmez :) 5-7 kg çamaşır kapasitesi varken sizi nasıl taşısın. şanzıman sistemi ile olabilir ancak o da bir iş. çamaşır makinesi motorları işinizi görmez
işime yaramayacağından eminmisiniz ? çünkü şu an elimde sadece bu motor var ve yeni bir motor almak istemiyorum .

sıkma devri ile makiayı ilk çalıstırdıgınzdaki devir aynı mı ? değill ee dolayısıyla devir kontrolü yapılabilr diye dusunuyorum

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri