Çamaşır makinası termostatı

tnctrkcell

Üye
Çamaşır makinası termostatının uçlarını bilen var mı? Uçları ve çalışma prensibini bilen varsa aydınlatabilir mi?

termostatlar cesıtlılık gösterır
çamasır makınanızın marka ve modelını yazarsanız daha faydalı ola bılırız termostatlar 2 ucludan baslar 7 uclu termostata kadar vardır
çalısma prensıbı genel olarak kazan ıcerısındekı suyun ısı derecesını ayarlamak vede rezıstansa gıden elektırıgı kesmektır bazı makınalarda su ısındıktansonra beyın dedıgımız parcayı durdurup çalsıtırır .............

simtel marka makina. termostatını söktük. üç uçlu ama uçların ne işe yaradığını netten bulamadım.

sıcaklık ayarını nasıl yapıyor? yani diyelim ayarladık 30 dereceye nasıl biliyo suyun 30 derece sıcaklığa ulaştığını?

Moderatör tarafında düzenlendi:
tnctrkcell' Alıntı:
sıcaklık ayarını nasıl yapıyor? yani diyelim ayarladık 30 dereceye nasıl biliyo suyun 30 derece sıcaklığa ulaştığını?

termostattan kuyruk dedıgımız kabloya benzer bı tel cıkar bu tel çamasır makınamızın arka tarafında kazanın alt bölümünde suyu hıssede bılecegı bir delıge takılarak suyun ısısnı hısseder ve bunu termostata ıletır termostatta bu bu bılgıye gore ısıtıcıya elektırıgı gonderır veya keser ........

simtel marka makina. termostatını söktük. üç uçlu ama uçların ne işe yaradığını netten bulamadım.

uclardan bırı elektırık bırı rezıstans dıyerı beyın ucudur beyın ısıtma konumuna geldıgınde durur su ıstedıgınz ısı derecesıne geldıgınde termostat rezıstansa gıden elektırıgı keserek beyne elektırık gönderır beyın tekrar calısmaya baslar ....

termostattan kuyruk dedıgımız kabloya benzer bı tel cıkar bu tel çamasır makınamızın arka tarafında kazanın alt bölümünde suyu hıssede bılecegı bir delıge takılarak suyun ısısnı hısseder ve bunu termostata ıletır termostatta bu bu bılgıye gore ısıtıcıya elektırıgı gonderır veya keser ........

kazanın altına takılan bu tel suyun 30 dereceye geldiğini nasıl anlıyor merak ettiğim bu. yani her defasında farklı bi sıcaklığa ayarlıyoruz o sıcaklığa göre açıp kapanıyo kontaklar. o tel suyun ayarladığpımız sıcaklığa geldiğini nasıl anlıyor?

mavibere' Alıntı:
uclardan bırı elektırık bırı rezıstans dıyerı beyın ucudur beyın ısıtma konumuna geldıgınde durur su ıstedıgınz ısı derecesıne geldıgınde termostat rezıstansa gıden elektırıgı keserek beyne elektırık gönderır beyın tekrar calısmaya baslar ....

rezistansın iki girişi yok mu? (biri faz biri nötr?)
daha açıklayacıcı yazar mısınız rica etsem? mesela termostatın üç ucundan tekine fazı vercz demek istediniz heralde. nötürü nereye vercz? sonra termostatın rezistansa giden ucunu rezistansa bağlarsak rezistansın diğer boşta kalana ucuna ne vercz(rezistansın iki uçlu olduğunu tahmin varsayarsak)

elektirk bilginizi ve mesleyınızı bılmedıgım ıcın duz yazıyla yazıyorum kusura bakmayın...........

rezıstansın bır ucuna notur bağlıdır zaten termostata faz gırer ve buradan dagılır ............

3 uclu bı termostat dusunun ....

basıtce söyle düsünün rezıstansın bır ucuna nötur bağladık bir ucunuda termostata bagladık termostatan cıkan ucuda faz bağladık bir ucunuda beyne elektirği verdiğimizde termostat ısıtma konumundaysa yanı 60 derece makınanın beynı durur ve ısıtmaya gecer ısı 60 derece oldugunda termostat rezıstansa gıden elektırıgı keser beyne gonderır ve beyın calısmaya baslar termostatı anahtar olarak dusunun pilatını acar ve kapatır ...

termostat kuyrugunun ıcınde bır sıvı vardır bu sıvı ısıyı termostat ıcındekı koruge ıletır o korukte pilatınlere baskı uygulayarak acılmasını veya kapanmasını sağlar....... sıvının adını tam hatırmaıyorum ama cıva sanırım ustalarım daha ıyı bılır.........

doğrumu anladım; rezistansın bir ucuna nötürü bağladık. diğer ucunu termostatın rezistans ucuna bağladık?(bu ucun hangi uç olduğunu nasıl anlayacağız?). Termostatın faz,rezistans ve beyin uçlarını nasıl ayırt ediyoruz?

görmeden bir şey diyemeyiz bir foto koysaydın

sen termostatı makınayamı takıcaksın farklı bısıymı yapmak ıstıyorsun ?
önce onu anlayalım makınaya takıcaksan zaten eskısı ustunde ona gore bağlaya bılırsın farklı bısıy yapıcaksan ne oldugunu soyle sana cızım yaparak açıklayalım .................

Ksra bakmayın sık giremiyorum..Çamaşır makinasını picle kontrol edeceğiz. Picle röleleri kontrol edip elemanları(termostat, su vanası, pompa motoru vs..) kontrol edeceğiz.Bütün elemanları yerinden söktük nasıl çalıştığını bağlantılarını görmek için. Termostatla ilgili bilgi yok nette.öyle işte.

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Geri