elektrik saati sayaç sıfırlama

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

sos

Üye
elimde bulunan 2006 tarihine ait çıkma bir elektronik sayaç bulunmaktadır.

ben bu sayacı sadece elektrik aletlerin ne kadar 1 saate harcama yapıyor kontrol etmek amacı ile

sıfırlamak istiyorum .

elimde bulunan makel marka 3 fazlı sayacı nasıl sıfırlarım bu konuda bilgisi olan varmı?

bütün mühürleri söktüm ama işin içinden çıkamadım nasıl sıfırlandığına dair.

çıkma sayaçların başka yerlerde kullanılmadığı için bende aletler ne kadar karcama yapıyor .

bu cihazlarda tesbit için kullanayım dedim.

yardımcı olacak olan varsa şimdiden teşekkür ederim.

belki bu nu istemek sakıncalıdır, ama sadece maksadım cihaz harcama için.

sakıncalı ise lütfen yazmayınız,bazı kişilerin bundan bu kötü yerlerde kullanmasını istemem bu sebeple

isterseniz bana özel mesaja gönderin.

cihazların ne kadar enerji tükettiğini öğrenmen için sayacı sıfırlamana gerek yok boşuna uğraşırsın normal bağla ilk sonuçtan son değeri çıkar bulursun

ben makel kullanmadım.
köhler abb falan kullandım.TRİFAZE sayaçlarında,çağrı tuşunun yanında sıfırlama tuşu var .Dediğiniz sayaçta olsa aslında görürdünüz mutlaka ama yine de yazayım dedim

korkmaz_design ' Alıntı:
cihazların ne kadar enerji tükettiğini öğrenmen için sayacı sıfırlamana gerek yok boşuna uğraşırsın normal bağla ilk sonuçtan son değeri çıkar bulursun
Sn sos;
Korkmaz'ında dedigi,bencede en mantıklısı fakat illede sıfırlıyayım dersen,iç kısmındaki hafıza pilini çıkartıp bir müddet sonra tekrar takarsan diledigin işlemi sanıyorum yapmış olursun.
Saygılarımla;

cihazın üstündeki etikettende bulunur ne kadar harcama yaptığı 10 kw bir motor bir saatte 10 kw enerji harcar sen bunu çalıştırdığın saat ve birim fiyatı ile çarpacaksın sonuç çıkar 10 kw x 2 ( saat çalışsın) x 120 kuruş ( kilowatt birim fiyatı )=

Elektronik sayaçlarda hafıza birimi olarak EEPROM (E2PROM) (Electronically Erasable Programmable Read-Only Memory) kullanılır. EEPROM'u ben silinmez bellek olarak hatırlıyorum mikroişlemciler dersinden. Yanlış da olabilir. Konuyu bu şekilde ararsanız bazı sonuçlara ulaşabilirsiniz sanırım.

merhaba;
Bellekler
ROM(Read Only Memory)= Sadece Okunabilir Bellek
PROM (Programmable Read Only Memory)=Programlanabilir ROM Bellek
EPROM (Erasable Programmable Read Only Memory)=Silinebilir PROM Bellek
EEPROM (Electronically Erasable Programmable Read Only Memory -Bu kısmı üstteki mesajdan yürüttüm :) -- )= Elektonik olarak silinebilir EPROM Bellek.Aslında bu eepromun küçük yapısal farklılıklar dışında FLASH bellek ten pek farkı olmadığından aynı şey gibi kabul ediliyor.

Şimdi eğer ki sayaç bilgileri EEPROM bellekte tutuluyorsa pili sökseniz de hafıza sıfırlanmaz.Özel bir komutla silmek gerekir.Zaten düşünsenize bir işletmeye normalde 60 000 ile 80 000 ytl arası fatura geliyor diyelim.(her ne kadar önceden batarya uyarısı verse de) Pilin bittiğini düşünürsek bu işletmeden ne kadar para tahsil edilecek?genele vursanız arada oynayan fark 20 000 ytl.O yüzden ben bu işin pille sıfırlanmaması gerektiğini düşünüyorum...

evet arkadaşların dediği gibi pilide söktüm ama sayaç sıfırlamadı

sadece tarih ve saat sıfırladı

bir şekilde sıfırlaması gerekiyor ama her şeyi denedim pili söktüm.

kondanstörleri kısa devre yapıp sıfırladım olmadı

sanki eproom un içinde kalıyor bu tür hafızalar.

butonlarıın ikisine uzun bastım belki ordan değişir diye ama olmadı.

eeprom çıkmalı olsa onuda sökeceğim ama sabit lehimli

sos ' Alıntı:
evet arkadaşların dediği gibi pilide söktüm ama sayaç sıfırlamadı

sadece tarih ve saat sıfırladı

bir şekilde sıfırlaması gerekiyor ama her şeyi denedim pili söktüm.

kondanstörleri kısa devre yapıp sıfırladım olmadı

sanki eproom un içinde kalıyor bu tür hafızalar.

butonlarıın ikisine uzun bastım belki ordan değişir diye ama olmadı.

eeprom çıkmalı olsa onuda sökeceğim ama sabit lehimli
söktükten sonra çekiçle vurup kırmayı ihmal etmeyin :)
Hocam sökseniz de bir şey değişmez.Zaten eepromu silmek ne kadar akıllıca olur bilmiyorum.Çünkü;sayacın çalışmasını ve şemasını bilmemekle beraber o eepromda ya da flash diyelim kısaca
o flashta sayacın nasıl çalışacağına dair bilgiler de olmalı diye düşünüyorum.yani tarife bilileri,şunu şununla çarp,buna böl gibi.Pil demekki ayrı bir RAM belleği besliyormuş ve o ramda saat falan varmış.Tüketim bilgileri yokmuş.Siz sıfırla butonuna bastığınız halde sayaç sıfırlamadı mı?

Eklenti: http://www.makel.com.tr/makel/a.php?t=153&tip=2
sizinki ile aynı olduğunu sanmıyorum ama,burada sayaç özelliklerinde,hafıza için silinemez yazıyor.Ben de merak ettim,makeli arayıp sorsanız bize de bilgi verseniz memnun olurum.

m-usta-fa ' Alıntı:
.Siz sıfırla butonuna bastığınız halde sayaç sıfırlamadı mı?

Eklenti: http://www.makel.com.tr/makel/a.php?t=153&tip=2
sizinki ile aynı olduğunu sanmıyorum ama,burada sayaç özelliklerinde,hafıza için silinemez yazıyor.Ben de merak ettim,makeli arayıp sorsanız bize de bilgi verseniz memnun olurum.

içinde rst jamperi var onuda denedim olmadı
mavi kırmızı tuşlarda var olmadı

sannedersem bilgisayar üzerinden R232 ile bunu resetleyip proğramlıyorlar

tarih 2001 01 01 olarak sıfırlandı saat sıfırlandı pili taktım saat 00 : 00 dan başladı

dediğin gibi çekiç vur silinir .

ama maksadım bir şeyi yapmak çözene kadar yoksa rahat yok bana

bir işe yaramayan cihazı nasıl işlediğini görmek onu çözmek ve onunla başka bir şeyler
yapmak ve yaratmak bakşa bir şeyde kullanmak.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,838
Son üye
sarioglu_55

Yeni konular

Geri