2000 KVA Trafo Yüksüz Kompanzasyon

amasyali

Üye
Merhabalar
kompanzasyonda şimdiye kadar trafolar genelde yüklü olarak göz önüne alınarak proplemler tartışıldı.
ilgilendiğimiz 3 adet 2000 (ikibin ) ve 1 adet 1600 (bin altıyüz ) KVA trafolarda
1: ölçüm orta gerilimden yapılmaktadır. 31.5 /0.4 KV
2: Kullanılan sayaçlarda 2.8.0 hanesi bulunmaktadır.
3: trafoların her birisi bağımsız çalışmaktadır.
4: Trafolarda şu anda sadece 2X36 watt 12 adet fluoresant lamba yanmaktadır. başka yük yoktur.
5: Trafolar 5 Ay müddetle bu şekilde çalışacaktır.

bu trafolarda kompanzasyon ve cezalarla ilgili ne tip proplemlerle karşılaşılabilir.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Trafoların yükleri hep bu şekilde sabit olarak duracaksa eğer, sabit kondansatörler kullanarak ceza oranlarını kurtarabilirsiniz.
Uygun kondansatörleri bulmak için biraz uğraşıp, 5 ay sadece kontrollerle işi bitirebilirsiniz.

Bu tesiste,otomatik kompanzasyon yapma şansınız yoktur.Fluoresant lambalarda lokal kompanzasyon
yapmanız veya balastları lamda>0,99 elektronik balastlarla değiştirmeniz gerekir.Trafolar için 7,5/1000
oranında sabit kondansatör koyarak denemelere başlayabilirsiniz.Az gelmesi halinde büyütürsünüz.Tra-
foların,boştaki kayıplarını düşünerek,3 tanesini de devre dışı yapabilir iseniz,ilave,boşa para vermemiş
olursunuz.

4 trafonunda ölçümü için tek sayaçmı kullanılıyor?
sabit grup kondansatörlerle çözüm bulabilirsiniz. sabit grup ihtiyacınız 225 kVAR kondansatördür, ama bunun net cevabını ancak deneme yanılma yoluyla bulabilirsiniz.

Sayın AMASYALI meslektaşım
Trafo güçlerinin %2 si kadar kondansatörleri her trafoma (kompanzasyon tesisi akım trafolarından önce )SABİT olarak bağlarım.Yönetmelik %3 demekte isede son zamanlarda üretilen trafoların kalitesinin artması ve varsa yeraltı kablo şebekesi de dikkate alınarak %2 civarında kullanmak iyi sonuç verir.Ancak bu şkilde bir iki gün REAKTİF enerji durumu incelenir ,gerekirse sabit kondansatörlere EK yapılabilir
SAYGILARIMLA

amasyali ' Alıntı:
Merhabalar
kompanzasyonda şimdiye kadar trafolar genelde yüklü olarak göz önüne alınarak proplemler tartışıldı.
ilgilendiğimiz 3 adet 2000 (ikibin ) ve 1 adet 1600 (bin altıyüz ) KVA trafolarda
1: ölçüm orta gerilimden yapılmaktadır. 31.5 /0.4 KV
2: Kullanılan sayaçlarda 2.8.0 hanesi bulunmaktadır.
3: trafoların her birisi bağımsız çalışmaktadır.
4: Trafolarda şu anda sadece 2X36 watt 12 adet fluoresant lamba yanmaktadır. başka yük yoktur.
5: Trafolar 5 Ay müddetle bu şekilde çalışacaktır.

bu trafolarda kompanzasyon ve cezalarla ilgili ne tip proplemlerle karşılaşılabilir.
Merakımdan soruyorum,ölçüm orta gerilimden yapılıyormuş.Bu sayacın ölçümü mü yoksa kompanzasyon rölesinin ölçümü mü?
Bir de sayaçta 2.8.0 hanesinin olması kompanzasyon açısından neyi değiştirir?

merhabalar
eğer sayacda 2.8,0 hanesi varsa cos f 1 veya kapasitif olduğunda aktif değeri 1.8.0 yerine 2.8.0 hanesine yazar. 2.8.0 hanesi ile 1.8.0 hanesi toplanarak aktif değer yazılması gerekiyor. fakat alışkanlık olduğu için sayaç okuyucular sadece 1.8.0 değerini yazınca % oranına göre değerin ne kadar iyi olursa olsun cezada görünebilirsin. onu anlatmaya çalıştım.

Sn.amasyali ,katıldığım sayaç seminerlerinde,üretici firma yetkilileri ;Tedaş asgari şartlar yönetmeliğinden önce üretilen 2005 öncesi sayaçlarda 2.8.0 menüsüne hatalı bağlantılarda kayıt yapıldığını söylemişler di.Benim bilgim sizdeki ile çelişiyor.Ben tekrar araştıracağım.
Sorunuz ile ilgili arkadaşların önerilerine katılıyorum.Uygulaması basit olmamakla birlikte,kompanzasyon referans bilgilerini de OG kısmından yaparsanız.Röle trafonun etkisini de hissederek gerekli kondansatörü devreye alacaktır.

amasyali aradaşımızın söylediklerinin aynısını, KÖHLER 'ciler de söylüyor.Tedaş,bu endeksleri,daha sonra
aktif tüketim olarak tahakkuk ettirip paraları tahsil etti.Onlar da aynı şeyi söylediler.Burada şanssızlık,bu
yanlış okuma nedeniyle,bazı müşterilerin endüktif veya kapasitiften ceza yemiş olmaları.

Sn.fahri yetiş ,ben tersini savunmuyorum.Bahsettiğiniz uygulamada Tedaş haklıdır.Ben sadece 2.8.0 menüsüne cos fi 1 veya kapasitif olunca yazıyor ifadesine katılmıyorum.Diyorum ki bu menüye faz sırası ve polarite hatalarında kayıt söz konusu oluyor.Saygılarımla...

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri