trifaz kondansatör

can2121

Üye
merhaba arkadaşlar,

elimde trifaz kondansatör var,
bu kondansatörün sadece bir ucunu
herhangi bir faza bağlarsam (diğer 2 uç boşta)
yine iş görür mü?kondansatör çalışır mı
ya da bir riski olur mu?

teşekkürler..

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
hayır çalışmaz.eğer 3 fazlı kondansatörü tek faz çalıştırmak istiyorsan bunun yöntemleri var.
Nasıl mı?aslında ben de bilmiyorum :)
forumda aratırsanız bulabilirsiniz.Hiç bulamazsanız forumda entes rg3-12cs rölenin kataloğu var,onu indirin onun sonlarına doğru bu bağlantılar var.Hem de bu bağlantı sonucu,3 fazlı kaç kvarlık kondansatörün tek fazda kaç kvar olacağı da yazıyor.(atıyorum 10 kvarlık kondansatörü şöyle bağlarsan yine atıyorum 7 kvar olur gibi)
Kolay gelsin

diyelim trifaz kondansatörün uçlarının bağlantısını yaptım
ancak kondansatöre bağlı bir ucunu iptal edersem
kondansatör çalışırmı
ya da sonuç olarak ne olur

Kondansatörü uçlarını yanı r-s-t nin enaz ikisini kullanmak zorundasın yani (r-s) (r-t) (s-t) (r-mp) (s-mp) (t-mp) (r-r-mp) (r-mp-mp)olarak bağlayabilirsin. Ancak entes rg312cs faz-faz bağlantıları algılamıyor yani mutlaka kondansatörün bir ucuna nötr bağlamak zorundasın.Kael rölelerde istediğin gibi bağlayabilirsin.
Diyelim ki 10 kvar kondansatörü r ve s fazına bağladın.Bu fazları röle r fazı 2,5 kvar s fazı 2,5 kvar olarak algılar.(yani Q/4)
Sonuç olarak senin iptal edersem dediğin olay konndansatör yine çalışır fakat iptal ettiğin faz üzerindeki indüktif gücü kompanzasyon yapmamış olursun.
yardımcı olabilmişimdir inşallah.

ufak bi hatırlatmada benden, monofaze bağladığın trifaze kondansatördeki boşta kalan uçtan faza bağladığın uca camper atarsan monofaze gücün 4/3 oranında güç elde etmiş olursun.

Misal: elinde 10 kVAR kondansatör var
monofaze bağlantı yaparsan 1,66 kVAR monofaze kondansatörün olur
söylediğim yöntemle 2,22 kVAR monofaze kondansatörün olur

trifaze kondansatörü monofaze çalıştıramazsın

trifaze kondansatör 13 farklı şekilde bağlanabilir.
yeni tip rölelerde gereği gibi bağlamışsanız monofaze, tirfaze, difaze nasıl algılandığını da röle üzerinden görebilirsiniz.
elle girerken nasıl hesaplandığını sn genç arkadaş vermiş.
gepa rq-30 da ise nasıl bağladığınızı ve kondansatörün etiket değerlerini girmeniz yeterli.
netice olarak:
trifaze kondansatör trifaze bağlanabildiği gibi monofaze ve difaze de bağlanabiliyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,915
Son üye
eylulllll33

Yeni konular

Geri