ben cıkamıyorum bu işin içinden

eta1444

Üye
öncelikle merhaba güzel bi site olmuş umarım cok yardımız dokunur bizim gibilerine:
benim sorunum kompanzasyon sistemiyle ilgili. ben 2004 yılının ocak ayından beridir bu iş yerinde elektirikci olaak calısıyorum. bu zamana kadar aktif,reaktif ve kapasitif degerlerimiz belirli bi düzende gitti. yani aktif degerimin % 10 civarı kapasitif % 18 civarıda reaktifdi. yeni tedaşda düzenleme gelince yani oranlar %33 ve %20 den %20 ve %15 cekinlince benim sistemle hiç oynama yapmama gerek kalmıyordu.

taaki gecen aya kadar 4 senelik elektirikcilik hayatımda yeni sahit oldum. kullanılan elektirikte hiç bi degişiklik yok aynı günlük tüketim 0,17-0,20 arası reaktif belli bi zaman duruyor yanii bi 10 gün kadar hiç art mıyor kapasitif artıyor, belli bi zaman sonrada tam tersi olup reaktif artıp kapasitif duruyor. konuya cözüm bulamadım ve gecen ay reaktifden cezaya girdim,daha önceden 2side orantılı artıyordu. yerim bş bi hangar olarak düşünün ama bi fuar alanı suan için boş. kullandıgım cihazlar 18w lık 48 tane floresan ampul + 6 tane 400w lık cevre aydınlatma + 15 tane tasarruf ampulu. bunlarında kulanılma süresi hava karardıgı yani 20:30 dan sabah 5:00 a kadar. trafom 1600 kw ilksabit grubumda 15 kwar lık kondansatör takılı. elektronik kökenli oldugm için de fazla işden anlamıyorum bana yardımcı olursanız sevinirim.

Acil yardım ,Lüfen yardım edin gibi başlıklarla konu açmak yasaktır.
Düzenleme:
korkmaz_design

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Sayın eta1444;
ceza sınırı aşağı çekilmeden önce %18 olan kapasitif oranınız yeni ceza sınırına göre cezalıdır.Değişik yapmama gerek yoktu dediğiniz için bu hatırlatmayı yaptım.
Röleniz kael marka mı?
Sabit grup tek bir tane olur sistemde.O da rölenin akım trafosundan önce bağlanmalıdır.Siz sabit grubumun ilk kondansatörü demişsiniz.Buna anlam veremedim.Gündüz hiç enerji tüketilmiyor ise ya da çok az tüketim varsa,röleniz hiç grup devreye almayacaktır.Bu durumda trafonuzun kendi harcadığı reaktif güç(boştaki kayıplar yani demir kayıpları) nedeniyle sayacınız endüktif reaktif yazacaktır.Bu durumda sabit grubunuzu devreye almalısınız.Trafonuz 1600 kva ise akım trafolarınızın 2500/5 amper olduğunu tahmin ediyorum.Röleler çeşidine göre 50 veya 120 mA gibi (bir firmanın rölesi çok daha küçük akımlarda okuyabiliyormuş)akılardan düşük akımlarda ölçüm yapamıyor.Sizin yükünüzün yaklaşık 20 amperden az olduğu durumlarda röleniz işlem yapmayacaktır(eğer 120 mA lık röle kullanıyorsanız).Bu da endüktif reaktiften ceza yemenize neden olabilecektir.
Lütfen akım trafosu oranını
rölenizin marka ve modelini.
Bir de kondansatör diziliminiz yazarmısnız.Ben hangi rölenin kaç mA da çalıştığını bilmiyorum.Bildiklerim de var tabii.Ama ben olmasam da bir bilen çıkar,siz bunları yazın lütfen
unuttum,bir de sayaç değerlerinizi gece ve gündüz olarak alırsanız daha makbule geçer.
iyi çalışmalar.

m-usta-fa ' Alıntı:
Sayın eta1444;
ceza sınırı aşağı çekilmeden önce %18 olan kapasitif oranınız yeni ceza sınırına göre cezalıdır.Değişik yapmama gerek yoktu dediğiniz için bu hatırlatmayı yaptım.
Selam
Arkadaş kapasitifin %10 olduğunu belirtmiş.

sayın : m-usta-fa

şunu hatırlatmakta yarar görüyorum florasan anpüller yandıktan sonra reaktif çeker ve elektronik balanslarda aynı şekilde

Tüm tesiste,lokal kompanzasyon yaparak veya fluoresant lamba balastlarını lamda> 0,98 endüktif
elektronik balastlarla değiştirerek ve diğer armatürlerde de lokal kompanzasyon yaparak çözüm bu-
labilirsiniz.m-usta-fa arkadaşımızın söylediği gibi,o güçle,akım trafolarından geçen akım,rölenin çalış-
ması için yeterli olmayacağından,kompanzasyonunuz devreye girmez.Trafonuz için de sabit kondansa-
tör bağlamanız gerekir.

elektroPAN EKR24k kompanzasyon rölesi ile yaptığım bir teste 50/5 akım trafosu takılı ünitede 40W'lık lambadan geçen akımı 0,19A okuma başarısı gösterdi. Orana baktığımızda 19mA yapıyor. Ayrıca 15mA düzeyindeki sekonder çıkışlarını da fiilen çalışan bir çok tesiste rahatlıkla okuyabildiğini web üzerinden cihazlara bağlanarak görebiliyoruz. Herkese iyi çalışmalar

o zaman ben degerlerden giriyim işin içine : gecen ayki degerler
ilk okunan                              sayac sonu:
aktif :    256,30                                262,81
reaktif:    26,80                                  28,43
kapasitif: 15,29                                    16,11

bu oranlardan reaktifden 1,63 cezaya girmiş oldugumuzdan 234,9 ytl + kdv ceza geldi. ama benim asıl anlatmak istediğim olay rolenin ayın belirli zamanlarında reaktif belirli zamanlarındada kapasitif cekme gibi bi durumu olabilir mi ben ona sahit oldum sayacları günlük alıp takip ediyorum. mesela bugun ayın 16 sı 3 gün önceye kadar reaktif cekti sonrasından itibaren kapasitif cekmeye basladı. bole bi mantık varmı harcamada hiç bi degişilik yok. sayac sonu yazdıgım bu ayki sayac baslangıc degerlerimiz, ben buna gore size 2 günlük sayac rakamlarımı veriyim. ama bugun ve dünü oynama yaptıgım için daha önceki bu ay içindeki degerlerden verecem.
04.07.2008:
aktif:      263,33
reaktif:    28,7
kapasitif:  16,12

07.07.2008

263,77
28,73
16,19

14.07.2008

264,87
28,77
16,44

dünkü aldıgım:
265,01
28,77
16,49

dün aldıktan sonra sabit grup 1 ri devreden cıkardım gündüz ve aksam 6 da giderken geri devreye aldım.

bu sabah okudugum degerler:

265,17
28,80
16,52

sayaclar bole; ben konu baslangıcında % 30 demişim bu deger reaktif ilk %33 dü ve bizim aktif yüzdesi % 18-19 civarıydı reaktif deger suan %20 ye cekildi kapasitif ise ilk %20 den 15 e düştü bu degerde zaten bizde % 10 civarıydı.
diger sordugunuz marka ve degerler sole :

akım trafomuz: 2500/5A
rolemizin markası ise: ENTES RG - 125 (12 kademe )
her barada 1 akım trafosu baglı birinde ise 2 trafo baglı
sabit grubumuz ilk dediğim 4 lü
2. ise rolenin altında bulunan 12 li herhangi bi organizasyon olmadıgı zaman bu 12 li grup kapalı duruyor. diger 4 lü olan grubun 1 tanesi acık kalıyor ondada 15 kwarlık kondansatör baglı gelen 3 fazdan da birinin bıcaklı sigortasını cıkardık ( birinden aldıgım akılla acıklaması ise o fazı görmeyip role ona gore komut verecek miş )

Verdiğiniz değerlere baktığımızda %10,8 endüktif %6,23 kapasitif gözüküyor, yani toplamda bir problem yoktur. Çekilen akımlar çok küçük olduğundan (sarfiyat az) zaten endişelenecek bir durum arzetmiyor. Ancak enerji kalitesini yakalamak istiyorum, bir kapasitif bir endüktif yazmasını ve hatları reaktif yüklerle meşgul etmek istemiyorum diyorsanız, o zaman 50mA altındaki değerleri okuyabilen EKR24k kompanzasyon rölesini tercih etmelisiniz.

durceylan ' Alıntı:
Verdiğiniz değerlere baktığımızda %10,8 endüktif %6,23 kapasitif gözüküyor, yani toplamda bir problem yoktur. Çekilen akımlar çok küçük olduğundan (sarfiyat az) zaten endişelenecek bir durum arzetmiyor. Ancak enerji kalitesini yakalamak istiyorum, bir kapasitif bir endüktif yazmasını ve hatları reaktif yüklerle meşgul etmek istemiyorum diyorsanız, o zaman 50mA altındaki değerleri okuyabilen EKR24k kompanzasyon rölesini tercih etmelisiniz.

sen okunan degerle karsılastırdn mı ?
bu ayki ilk tedaş tarafından okunan deger:

aktif: 262,81
reaktif: 28,43
kapasitif: 16,11

bugun ki okudugum degerse :

aktif: 265,17
reaktif: 28,80
kapasitif: 16,52

bu degerlere gore bi %20 ile %15 reaktif - kapasitif oranlarına bak suanda kapasitifden cezaya girmiş durumdayım.

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri