KAEL Varkombi-12 nin Farkları

Semih Yalınkılıç

Federal Temsilcisi
Varkombi-12 nin farklarını sizlere kısaca anlatmaya çalışacağım aşağıdaki ekte.Yine aklınıza takılan soru olursa burdan da yanıtlayabilirim.Herkese iyi çalışmalar..

1-İlk kademeye trifaze bağlanma zorunluluğu yoktur.
2-akım trafosu polarite yönleri (k-l) ters bağlansa bile otomatik düzeltir.
3-Akım trafosu yön öğrenme kapatabilir.(Aşırı indüktif yüklerin olduğu işletmelerde öğrenilen akım yönünü terslemesine engel olur.)
4-Kondansatör öğrenme kapatabilir.(Akım trafosunun büyük olduğu yerlerde cihazın çok küçük
kondansatör gruplarıyla çalışmasını sağlar.Sistemin 1 fazdan

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Semih bey: Şu an Türkiye deki hiç tartışmasız en iyi sonuca giden röle bana göre varkombi12.Bunu ezbere söylemiyorum tabii. 3 çeşit röleyi çeşitli işletmelerde 100 civarı uyguladım. Diğer rölelerle de sonuca ulaştım.Fakat bazen rölenizdeki küçücük bir fark bile büyük işler başarıyor.
Göndermiş olduğunuz listede 9.şık hariç diğerleri bildiğim şeyler.9.şıka gelince,örnekte vermiş olduğunuz gibi 400/5 akım trafosunun algılayacağı minumum akım %1 i olduğuna göre,röle bunu nasıl tanıyorda sonra kondansatör öğrenmeyi off yapıyoruz.örneğin 1000/5 a/t kullansak 2,5 kvar kondansatör koysak ve bunun değerini elle girip kond.tanımayı off yapsak bunu algılarmı ?

şimdiden teşekkürler.

Sayın Faco48
Bu işlem aslında şöyle oluyor hesabı primer /sekonder *0,50 mA.
iki şekilde yapabilirsiniz;
1.sistem yükteyken röle kademeleri öğrenir öğrenmeyi kapatırsınız.
2.sizin belirtmiş olduğunuz gibi kondansatör gücünü girip öğrenmeyi kapatabilirsiniz.

röle göremediği durumlarda bu sayede kondansatör güçlerini sıfırlamaz.İyi çalışmalar

abi tanımıyorum kael den başka röle takıyorum ceza oranlarını giriyorum gerisini kendisi yapıyor gözüm arkada kalmıyor

Doğru söylüyorsun aliempi. Bende kaç tane problemli entes noktayı kael ile değiştirdim. Sonuç süpper!!!

Merhaba arkadaşlar. Merak ediyorum, şimdiki piyasada olan röleler cos değerini hangi frekansa kadar ölçüyorlar? yukarı sınırı ne kadar ? Ve şu an piyasada olan sayaclar onların aynı şekilde üst frekans sınırı var. Acaba röle ve dijital sayacların analog dijital çeviricilerin çalışma frekansları aynı acaba? Tabii işin içinde IEC ve ona bağlı olan TSE var , fakat üreticiler bu normlara uyuyor mu ?

semih bey 300 civarında rg3 12 cs taktım bu zamana kadar herhangi bir sıkıntısı yok bundan oncede abb kullanırdım her 2 sindede yapacagınız tek sey duzgun bir kondansator sıralaması ve auto step iş bitti bu kadar basit

1-İlk kademeye trifaze bağlanma zorunluluğu yoktur.
bir çok cihazda bunun önemi yok zaten
2-Akım trafosu polarite yönleri (k-l) ters bağlansa bile otomatik düzeltir.
bu artık takribi tüm yeni nesil cihazlarda var
3-Akım trafosu yön öğrenme kapatabilir.(Aşırı indüktif yüklerin olduğu işletmelerde öğrenilen akım
yönünü terslemesine engel olur.)
bu bir ziyan yönü o öğrenmesse kim öğrenecek
4-Kondansatör öğrenme kapatabilir.(Akım trafosunun büyük olduğu yerlerde cihazın çok küçük
kondansatör gruplarıyla çalışmasını sağlar.Sistemin 1 fazdan kapasitif basma durumunda (örneğin
ups),kondansatörleri iki fazlı öğrenmesi engellenir.)
buda bir ziyan bir kapasitifde olsun isterse sıfır olsun ne alaka, kond. gücü ölçülemiyorki kond. ölçmesi kapatılıyor
5-Kondansatör dalları arasında fark oluştuğu zaman röle kondansatör gücünü diğer markalarda olduğu
gibi sıfırlamaz.Güç dal başına kaç kilovara düşmüş ise o değer hafızaya alınır.
birtek bildiğim entes rolede bu oluyor geri rolelerde buda var
6-Röleyi ilk devreye alma durumunda sadece enerji vermeniz yeterlidir.Akım trafo yönlerini ck hesabını
ve kondansatör güçlerini cihaz otomatik kendisi hesaplar her hangi bir tuşa basılı tutmanıza gerek
yoktur.
akım trafosu oranını girmeden kond. güçlerini tam nasıl hesaplanıyor
7-Kondansatörleri devreye FAZ-NÖTR FAZ-FAZ VE TRİFAZE bağlayabilirsiniz.
bir çok rolede bu var hatta end. gücüde alıyor
8-Kondansatör öğrenme sürekli açıktır röle her kademe alıp bıraktığında güçleri ölçer ve dal dal güçleri
size gösterir % 10 düşme olduğunda sizi uyarır.
şahsen bu özelliğe çok güvenmedim
9-Röle hassasiyeti sekonder tarafından 50 mA dir.Bu değerden daha az akım çekildiği durumlarda
kondansatör öğrenmeyi kapatarak bu değerlere uygun kondansatörleri devreye alıp
çıkartabilirsiniz.Röle kondansatör öğrenme kapalıyken mevcut kondansatörleri göremiyeceği akım
çekildiği durumlarda bile kondansatör gücünü sıfırlamaz.(örneğin işletmenin bekleme durumu)
başka roleler 3ma kadar düşmüşken bu hale 50ma ve okuyamadığı gücü nasıl kompanzasyon yapacak oda ayrı bir konu
10-Fan çıkışı opsiyonel değildir.Isıya duyarlı devre elemanı röle içerisinde gelir.Belirlediğiniz değerler
içersisinde fanı devreye alıp çıkarmaya yarar.Pano içi sıcaklığı belirlenen değerler arasında tutmaya
yarar.
ek bir özellik olarak ise bu işte iyi bir özellik
11-Röle nin ölçtüğü parametreler U,I,P,Q,S,Cos fi,Tan fi dir.Yani Röleyi sistemin kondansatör ihtiyacını
hesaplamak için de kullanabiliriz.Röle bize faz başına konulacak kondansatör ihtiyacını gösterir.Bize
sadece bu kondansatörleri kademelere bağlamak kalır.(Kondansatör ihtiyacı sistemin kaç durumu var
ise her durum için ayrı ayrı hesaplanmalıdır.)
kompanzasyon yapmanız için zaten bu güçleri ölçmeniz lazım
12-Bilgisayar haberleşmeli Varkombi-pc modelinde haberleşme yazılımı ile sistemin kondansatör
ihtiyacını Varkombi-pc ye hesaplattırabilirsiniz.(Yazılım ücretsizdir KAEL - Elektronik den indirebilirsiniz.)
haberleşme rolelerde standart oldu artık
13-Kademe alıp çıkarma zamanlarını röle biriktirdiği enerjilere göre kendi hesaplar.Zamanı belirlenen
ceza sınırlarına göre kısar ya da açar.Bu çalışma yöntemi gereksiz anaharlamara engel olur
kondansatör ve kontaktör ömrünü uzatır.
yeni nesil rolelerin asli görevi
14-Varkombi-12 rölesinde daha hassas ayar için cos fi uygulaması kaldırılmış tan fi (Q\p) uygulamasına
geçilmiştir.Örneğin tan fi 0,02 yaptığınız durumda sistem % 2 indüktif yazar. -0,02 yaptığınız da
kapasitif yazar.Bunu cos fi ile çalışan bir röle ile yapamazsınız.Cos fi yi 1,00 dan 0,99 a getirdiğiniz
anda sisteminiz % 11 ile 14 arası indüktif yazar.Tan fi uygulamasına bu yüzden geçilmiştir.
kullanıcı tanfiden ne anlasın oraya direkt oranlar olsa idi daha iyi olurdu

bir yazı var ise o yazının eleştiriside olur,

birde kurtuluna artık şu 7 segment display gösteriminden dünyadaki teklonojiyi türk milletine sunmak lazım bu işte asıl eklerden biri olurdu
yinede tebrik ederim.

madem kael o kadar marifetli gelin aynı yerde aynı tesiste bi kompanzasyon yapalım sayaçtaki veriler ne diyecek kael mi entes mi sonuç onemli olan ister 1-0 ister 10-0 onemli olan 3 puanı almak

Bende birkaç kez Entesi Kael le değiştirdim... ,

Bir tanesi elimizde kaldı ,sinirinden kırdı bir arkadaş kendisine ait bir fabrikada ,Pano harici ve devamlı güneş görüyor...Gündüz Entes rölenin display ekranını görmek mümkün değil , git gel boşa ... Ancak elle ,kartonla vs. gölge yaparak görebiliyorsun.

Entes te bir çok yerde iyi işlev görür , Kael de ..Takıcısına bağlı biraz da...:D

Ama ben şahen %80 Kael kullanıyorum...

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri