Endüktif reaktif reaktif kapasitif olayı

saol
Madde 11- İletim sistemine doğrudan bağlı tüketiciler ve dağıtım lisansına sahip tüzel kişiler tarafından; iletim sistemine bağlantıyla ilgili her bir ölçüm noktasında ve her bir uzlaşma periyodunda, sistemden çekilen endüktif reaktif enerjinin sistemden çekilen aktif enerjiye oranı yüzde yirmiyi, sisteme verilen kapasitif reaktif enerjinin sistemden çekilen aktif enerjiye oranı ise yüzde onbeşi geçemez.
otomasyon

işte şimdi kesinlik kazan dı

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
buyrun EPDK

Geçici Madde 3- 1/1/2007 tarihinden itibaren iletim sistemine doğrudan bağlı tüketiciler için iletim sisteminin her bir ölçüm noktasında aylık çekilen endüktif reaktif enerjinin sistemden çekilen aktif enerjiye oranı yüzde otuzüç, aylık sisteme verilen kapasitif reaktif enerjinin sistemden çekilen aktif enerjiye oranı yüzde yirmi olarak uygulanır. 1/1/ 2008’den itibaren bu oranlar sırasıyla yüzde yirmi ve yüzde onbeş olarak uygulanır.

1/1/2009 tarihinden itibaren ise bu oranlar, bu Yönetmeliğin 11 inci maddesi hükümlerinde yer alan esaslara göre tespit edilir.

Madde 11- İletim sistemine doğrudan bağlı tüketiciler ve dağıtım lisansına sahip tüzel kişiler tarafından; iletim sistemine bağlantıyla ilgili her bir ölçüm noktasında ve her bir uzlaşma periyodunda, sistemden çekilen endüktif reaktif enerjinin sistemden çekilen aktif enerjiye oranı yüzde yirmiyi, sisteme verilen kapasitif reaktif enerjinin sistemden çekilen aktif enerjiye oranı ise yüzde onbeşi geçemez.

burda ki açıklamada neye göre %15-%10 oranlarını algıladın

Kompanzasyon gereken güçteki bir işletmede REAKTİF TÜKETİM endekslerinden herhangi birisinin farkı 0 ( sıfır ) olursa yine cezaya girer. Sadece end. yada kap. endeksin birisinin ilerlemesi seni kurtarmaz.
Fark sıfır olursa yine ceza!!!!!!!!!! ona göre.........

Kompanzasyon gereken güçteki bir işletmede REAKTİF TÜKETİM endekslerinden herhangi birisinin farkı 0 ( sıfır ) olursa yine cezaya girer. Sadece end. yada kap. endeksin birisinin ilerlemesi seni kurtarmaz.
Fark sıfır olursa yine ceza!!!!!!!!!! ona göre.........

fatura döneminde endüktif endeks ilerlemez ise ,.... cezalı fatura ...
fatura döneminde kapasitif endeks ilerlemez ise ,.....normal fatura....
sayaçlardaki endüktif ölçen kısım
kompanzasyonun ideal ölçüler içerisinde yapılıp yapılmadığı
sayaçlardaki kapasitif ölçen kısım
kompanzasyon kontrol amaçlıdır.
yani şebekeye aşırı kapasitif basılmasını önlemek içindir.
eskiyi hatırlayın.önceden reaktif endüktif sayaçlar varken ,sistem cezadayken
aşırı kondansatör bağlayıp endüktif endeksi durduruyorduk.
sonra tedaş sistemdeki problemleri görünce kapasitifi de ölçtürmek gerektiğinin
yapılan kompanzasyonun sağlıklı yapılmadığının farkına vardı.....
kapasitif ölçüm kontrol amaçlıdır. sisteme hile ile değerlerde oynanmasının
önüne geçmek içindir.
diye biliyorum......

sistem45; ben tedaşda yıllardır tahakkuk işleri yaptım, istersen işletmendeki endeksleri okuyüp elektrik şirketine gidip kapasitif endeksin İLK=SON olacak şekilde ver bakalmı; ceza yermisin, yemezmisin?? Dene sonucunuda yaz paylaş bizlerle...

yani senin dediğine göre endüktif değerin sınırı aşmıyorsa kapasitif sayaca gerek yok mu diyorsun; çünkü kap.endeks farkın 0 oluçak ya..
o zaman elektrik kurumları 30kw ve üstü için kapasitif tüketimini de ölçecek sayaç zorunlu tutuyorlar sizce??

yani senin dediğine göre endüktif değerin sınırı aşmıyorsa kapasitif sayaca gerek yok mu diyorsun; çünkü kap.endeks farkın 0 oluçak ya..
o zaman elektrik kurumları 30kw ve üstü için kapasitif tüketimini de ölçecek sayaç zorunlu tutuyorlar sizce??

kapasitif sayaca gerek yok diye bişey yazmadım,dikkatli okursanız...
kapasitif sayacın niçin gerekli olduğunu yazdım...
ceza konusunda ise, .....ben öyle biliyorum .....dedim,bildiğim doğruda,yanlışta olabilir
önemli olan yanlış bildiklerimizi,doğrusuyla öğrenmek değilmidir......:)

merhaba arkdaslar bana aktıf, reaktıf,kapasıtıf ve ınduktıf guc hesaplama formullerı lazım yardımcı olursanız sevınırım bu sabaha acıl lazım!

Arkadaş şimdi Aktif sayaçtan 100 birim endeks okumuşsak Reaktif sayaçtan 20 yi kapastif sayaçtan ise 15 i geçerse cezalı oluyoruz .

Normal degerler için Reaktif 14 kapastif 10 olması lazım
Dogrumu arkadaşlar

Arkadaş şimdi Aktif sayaçtan 100 birim endeks okumuşsak Reaktif sayaçtan 20 yi kapastif sayaçtan ise 15 i geçerse cezalı oluyoruz .

Normal degerler için Reaktif 14 kapastif 10 olması lazım
Dogrumu arkadaşlar

Maksimum değerler endüktif için %19.99
kapasitif için % 14.99

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular