Kondansatör Faz - Faz bağlantısı

aydın1878

Üye
Arkadaşlar Entes C-CS modellerinde Trifaze kondansatörleri faz-faz arası olarak bağlayabiliyormuyuz. Eğer bağlanabiliyorsa herhangi iki faz arasına mı bağlanıyor, kondansatörün üçüncü ayagı boşta mı kalıyor.., ayrıca role de o kademeye ait ayarı trifaze olarakmı yoksa monafaze olarak mı gireceğiz.eğer monafaze olarak girilecekse hangi faz üzerinden girilecek.

Not:Düşük kapasiteli trifaze kondansatörüm yeterli sayıda olmadığı için bu şekilde bir bağlantı düşünüyorum.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
entes rg3-12c serisinde sadece trifaze ve monofaze kondansator bağlanabiliyor. faz-faz bağlantıları tanımıyor. Bağlantı yapıldığında bu kademeyı (off) kapalı konuma alıp devre dışı ediyor

Entes C-CS modellerinde, kondansatörleri;faz-faz olarak tanıtma şansınız yok.dolayısıyla bu röle nin bağlı bulunduğu kompanzasyon sisteminde faz- faz kondansatör bağlantısı da yapamıyorsunuz.R.G.K.R nin ilk kademesine trifaze kondansatör (mevcut sistem içindeki en büyük kondansatör)bağlamanız şart.gücünüz fazla değilse, 12 kademeli bu rölenin 9 kademesini monofaze kondansatör ile destekleyiniz.tanıtma işlemini (akım trafosu değerini girdikten sonra)otomatik olarak yapınız.kolaylıklar diliyorum

arkadaşlar entes 12kademeli monefaze güc kontrol rolem var cos 0.99 olldugu halde reaktife giriyorum devreye hic kondansator almıyor cektıgi akım35A akımtırafom 30/5 ilk kondansatörüm 1.5 kvar otomatik c/k ayarını yaptım lüteen yardımcı olurmusunuz

Anladığım kadarıyla kondansatör gücünüz yeterli değil. Kademe kondansatör gücünüzü arttırmanız gerekir.

12kademede kondansatoromüz mevcut 00.5kvar dan 10kvar a kadar devreye almıyor

sayın latif 87/4
sisteminizi biraz daha ayrıntılı anlatır mısınız
kademeler, rölenin cinsi vs..
bir de akım trafonuzun nominal değerinden büyük akım çekmektesiniz(35A).Bu durumda akım trafonuzun sekonderinden 5A den büyük bir akım değeri geçer.Röleniz bu yüksek akımdan zarar görebilir.bir de akım tr doyum bölgesinde çalışmaya başladığından çıkıştaki sekonder akımı gerçek değeri tam olarak yansıtmayacaktır.Bu da eksik kompanzasyon yapmanıza sebep olabilir.
Daha büyük akım tr. takmanızda fayda var.

latif 87/4 ' Alıntı:
arkadaşlar entes 12kademeli monefaze güc kontrol rolem var cos 0.99 olldugu halde reaktife giriyorum devreye hic kondansator almıyor cektıgi akım35A akımtırafom 30/5 ilk kondansatörüm 1.5 kvar otomatik c/k ayarını yaptım lüteen yardımcı olurmusunuz

Akım Trafosu, yüklerin tamamını görecek barada (kabloda, hatta...) olmalı. Yoksa röle yüklere giden akımların bir kısmını göremeyeceği için kompanzasyon işlemini yapamaz.
Not:Röle akım trafosundan önce yüklere giden kablo varsa sorun burada. Yoksa eğer, OG trafonuz reaktife sebep olmakta.

sakurem'in de dediği gibi akım trafonuz küçük geliyor da olabilir. Yükün toplam akım değerinin bir üzeri değerde akım trafosu kullanın. (Pensampermetre ile ölçüm yaparak gerekli değeri bulabilirsiniz.)

Bir de röle ayarları doğru mu. Kademe alma süresini bir kontrol edin. Bir keresinde bu süreyi 1800 saniyeye ayarlamış adamın biri yanlışlıkla. Düzeltince sorun kalmadı.

yardımcı oldugunuz için teşekürederim sorun dediginizgibi akım tr önce bazı yükler baglanmış

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,167
Kullanıcılar
449,931
Son üye
mecuxell

Yeni konular

Geri