XLPE Kablolardaki Kapasitif Yüklenme ve Cezaya Girme Problemi

imesosb

Üye
Merhaba arkadaşlar,

1x240mm 800metre
1x95mm 1100metre
swallow 650metre

olarak kurulu sistemde 1550kVA 'da güç bulunmakta.

Geçtiğimiz ay kapasitiften ceza ödedim, sisteme AG tarafından, 4x25kVAr lık reaktör ekledim.

Şuanda manuel olarak çalıştırıyorum. İşin içinden çıkamıyorum.

Bunun için ayrıca da Siemens Prophi kullanan pano hazırlattım.
100/5 akım trafosu, 5-5-5-10-10 olmak üzere de kondansatör grupları kullanıyorum. Learn komutunu kullanmama rağmen Prophi'nin ayarlarını yapamadım ve uğraşıyorum.

Bu konular hakkında yardımcı olabilecek arkadaşların acil yardımlarını bekliyorum.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Tüm kompanzasyon üniteniz deaktif halde iken sayacınızdaki sarfiyat miktarını belirtirseniz
şönt reaktör hakkında daha yardımcı olacak arkadaşlar olacaktır.

ekteki dosya umarım yardımcı olabilir

Ekli dosyalar

• endeks.doc
    45 KB · Görüntüleme: 212
cezayı aşırı kompanzasyondan yemediğinden eminmisin. ayrıca 1500kva yükün cinsi ne. prophide 2 tane cos phi ayarı var. ilk ayarı istenilen endüktif değerine ikinci ayarı ise istenilen kapasitif değerine ayarlayacaksın. og sayaç varsa oradan kullandığın güce bakarak gerekli kondansatör gücünü hesaplayabilirsin. prophinin internette türkçe kullanım kılavuzu var inceleyebilirsin.

___

http://www.asalelektrik.com/dokumanlar/siemens/profi_kullanimkilavuzu_turkce1.pdf

sayacınızın 8.8.0 değeri kadar ( 1 saatlik ) şönt reaktör koyarak sisteminizi dengeye geti-
rebilmeniz gerekir.Bu süre içerisinde,hiçbir alıcınızı çalıştırmaz iseniz,daha doğru sonuç
alabilirsiniz.Prphi röle,referansını tek fazdan aldığı için,yükleriniz dengesiz ise,sağlıklı bir kontrol
yapma şansınız az olur.

Sabit reaktör de ekleseniz, yük değiştikçe OG trafosunun ihtiyacı değişecektir. En sağlam çözüm OG deki akım bilgisini kullanarak ve özel bir yazılım ile çalışan bir EKM yada EKT cihazıdır. Çok net çözümler sağladık iki yerde, uygulama için Elkomsis dan Ahmet Beye danışınız..

kullandigin sont reaktor yetersiz gibi..
ozellikle geceleri yukte ciddi bir azalma varsa bu problem oluyordur.
verdigin kablo kesitleri ve uzunluklari dikkate alindiginda 110-130 kVAr arasi bir sont reaktore ihtiyacin var.
gerekirse ayrintili olcum vb. icin san-el veya elektrolojik ile irtibata gecebilirsiniz...

kullandigin sont reaktor yetersiz gibi..
ozellikle geceleri yukte ciddi bir azalma varsa bu problem oluyordur.
verdigin kablo kesitleri ve uzunluklari dikkate alindiginda 110-130 kVAr arasi bir sont reaktore ihtiyacin var.
gerekirse ayrintili olcum vb. icin san-el veya elektrolojik ile irtibata gecebilirsiniz...

doğrudur sistemde 300kW'lık konkasör motorum var. gece devreden çıkıyor, prophiyi otomatik olarak çalıştırmayı başardım.
110-130 kVAr hesabını neye göre yaptınız bunu öğrenmek isterim, benim hesabıma göre 102 bulmuştum onun için 100'lük aldım.

kablo kesitlerini (kablolarin kataloglarinda yazan uF/km degerlerini)ve geceleri gerilimin de yukseldigini goz onune alarak buldum.
ilave sont reaktor koyarsan duzelir diye dusunuyorum.

Merhaba arkadaşlar,

1x240mm 800metre
1x95mm 1100metre
swallow 650metre

olarak kurulu sistemde 1550kVA 'da güç bulunmakta.

Geçtiğimiz ay kapasitiften ceza ödedim, sisteme AG tarafından, 4x25kVAr lık reaktör ekledim.

Şuanda manuel olarak çalıştırıyorum. İşin içinden çıkamıyorum.

Bunun için ayrıca da Siemens Prophi kullanan pano hazırlattım.
100/5 akım trafosu, 5-5-5-10-10 olmak üzere de kondansatör grupları kullanıyorum. Learn komutunu kullanmama rağmen Prophi'nin ayarlarını yapamadım ve uğraşıyorum.

Bu konular hakkında yardımcı olabilecek arkadaşların acil yardımlarını bekliyorum.

sayın arkadaşım tüm yükü boşaltıp kapasitif ölçüm yapıp ölçüm sonucuna göre reaktör bağlamanız gerekir. siz reaktör kullansanız bile cihaz kondansatör alabilir yinede kapsitif ten ceza yiyebilirsiniz.evet uzun mesafeli kabloların kapasitif yük oluşturduğu doğrudur.kondasatör diziliminizi 1 2 4 8 sistemine göre yaparsanız daha uygun olur mevcut kondansatör diziliminizle ceza yemeniz daha kolay olur.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri