Aktif, Reaktif ve Kapasitifi Nasıl Hesaplarım?

ya arkadşlar daha açıklayıcı yazsaydınız iyi olurdu aslında.
benim yaptığım bir ilemi anlatayım size
ilk gün sayacın t yani toplam aktif enerji tüketimini okuyun daha sonra reaktif ve kapasitif degerlerini okuyun
ikinci günde aynı işlemi yapın
bir günde harcamış olduğunuz değerleri bulun
sadece aktif enerjiyi trafonun gücü ile çarpın

Böyle bir hesaplama şekli yok. Tamamen yanlış. Hesaplama gayet basit açık ve net;

Aktif,endüktif ve kapasitif tüketimleri sayaçların ilgili hanelerinden okuyup çıkaracaksınız.
Okuma periyodu size kalmış hangi zaman dilimini isterseniz günlük ise sabah ilk endeksi alırsınız gece son endeksi haftalıksa son endeksi bir hafta sonra okursunuz.
Aktif: son endeks - ilk endeks = örneğin 100 çıksın.
Endüktif: son endeks - ilk endeks = örneğin 20 çıksın
kapasitif: son endeks - ilk endeks = örneğin 5 çıksın.

Yapılması gereken gayet basit endüktif ve kapasitif tüketimler aktifin %'de kaçı. Endüktif %20'si kapasitif %5'i olay bu kadar basit.
Kolay gelsin...

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
en güzeli günlük deger alıp kontrol etmek.ister bilgisayar programı olsun isterse yazarak.gözlede kontrol etmiş olursun 15dakikanı almaz.kafan rahat olur.her gün sayaç degerlerini al hesapla kompazsazyon.panolarını kontrol etalışkanlık edin.insanların en zor vazgeçtikleri alışkanlıklarıdır.

1.8.0- 000048.212---000048.937----000049.812
5.8.0- 000011.081---000011.217----000011.339
8.8.0- 000001.144---000001.178----000001.204

sayaç değerlerim budur cezaya girdimmi bilmiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim
muhtaremmi iyicene okudum yazdıklarını ama
1.gün t1+t2+t3=1000 indüktif kapasitif =120 indüktif reaktif= 180 diyelim
2. gün t1+t2+t3=1100 indüktif kapasitif=132 indüktif reaktif= 198 olsun
yazmışın ama indüktif kapasitif-indüktif reaktifi sayaçta nerde yazıyor onu anlamadım kusura bkma sakınn...

Son düzenleme:
yazdığını okudum hayret ettım ustan oğretmedımı yanı?

arkadaşlar bişey sormak istiyorum

çalıştığım iş yerinde devamlı reaktif cezalara maruz kalıyoruz , ama bi önceki çalıştığım iş yerinde ise usta başımız eline aldığı kalem ve kağıtla hergün deyerler alıp bi müddet sonra bu deyerleri hesaplıyarak cezaya kalıp kalmadığımızı çıkartıyordu şayet cezadaysak yine bişeyler yapıp düşüre biliryordu şimdi ben bu konuyu araştırıp öğrenmek istiyorum a'dan z'ye kadar hangi deyerleri almalıyım hangi hesaplamaları yapmalıyım bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim. veya bana bu konuda acilen yardımcı olabilecek biri varsa muhakkak benim ile irtibata girsin *********** veya *****@hotmail.com siz mesaj atın ben irtibata girerim saoğolun

arkadaşlar 1 ay arayla 2 fatura bilgilerini yazıyorum kapasitif cezaya giriyoruz ne yapmam gerekiyor bana acil bilgi verirmisiniz..

1. FATURA KAPASİTİF 183.57 YAZIYOR BU CEZAMI BİLMİYORUM DA KAPASİTİF TARAFINDA BU YAZIYOR FATURANIN AKTİF TARAFINDA DA 93.05 YAZIYOR ENDÜKTİF TARAFI SIFIR NE YAPMAM GEREKİYOR ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM

aktif: 35.339 - 34.907
endüktif : 13.184 - 13.115
kapasitif: 25.739. - 24.347

End oran /kaci grcerse cezaya girer kapda ayni

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

endüktif son değer - endüktif ilk değer / aktif son değer - aktif ilk değer = rektif yüzdesi
capasitif son değer - capasitif ilk değer / aktif son değer - aktif ilk değer = capasitif yüzdesi

Şeklinde hesaplanır. Reaktif kontrolü için otelde kullandığım kendi tasarımım kolay ve basit bir dosyayı size sunuyorum. inşallah işinizi görür. Aşağıdaki likten indirebilirsiniz.

https://yadi.sk/d/uRWv-HdwkMwBi
REAKTİF KONTROL.xlsx.rar

Forum istatistikleri

Konular
127,947
Kullanıcılar
449,592
Son üye
E.E.M.

Yeni konular

Geri