Neden Kapasitif Değerler Çok Fazla?

fahri bey;
OG kablolarına bakılırsa çok fazla mesafe yok..yani mümkün mü bu kadar kapasitif etki yapması?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
fahri bey;
OG kablolarına bakılırsa çok fazla mesafe yok..yani mümkün mü bu kadar kapasitif etki yapması?

Trafoların sabit kondansatörlerini kontrol edin. Gündüz yük varken sorun yaşamayabilirsiniz belki ama gece yük azaldığında sabit kondansatör güçleri fazla geliyor olabilir.

2-2,5 km OG kabonuz var.Ek bilgilere bakınız.

Ekli dosyalar

• XLPE Kablonun Kapasitif Etkisi.pdf
    14.1 KB · Görüntüleme: 88
sayın Scorpion eyes ;
sabit kondansatörleri de devre dışı bırakmışım aynı sorun tekrarlıyor..anlayacağınız hem kendi ölçüm kabinimde hem de teiaş tarfından ölçüldüğnde kapasitif oran fazlasıyla mevcuttur.

sayın Scorpion eyes ;
sabit kondansatörleri de devre dışı bırakmışım aynı sorun tekrarlıyor..anlayacağınız hem kendi ölçüm kabinimde hem de teiaş tarfından ölçüldüğnde kapasitif oran fazlasıyla mevcuttur.

Sn Fahri YETİŞ Bey'in verdiği cetvele göre 100kVAr üzeri kapasitif etkisi var kablonuzun. Uygun güçte reaktör bağlayın.

TR3-TR1 arasındaki kablonun da enerjisini kesseniz iyi olur!

Sn. kelepir76, sn. fahri yetiş'in tespiti doğrudur. OG kablolarınız, enerjili olduğu müddetçe kapasitif yük gibi davranmaktalar. Sayacınızdaki 1 saatlik kapasitif endeks kadar (tüm çarpanlar uygulandıktan sonra) reaktör gerekmekte.

TR1-TR3 ARASI zaten enrjisiz. hat tek yönlü besleniyor..tr1-tr2-tr3 sıarına göre enerjilendirilmiştir.
reaktör işlemine geçmeden önce özel trafoların ag kompanzasyon kondansatörlerini devre dışı bırakmayı düşünüyorum.ondan sonra ölçüm yapacağım şayet çok önemli bir etkisi saptanmazsa ;
1 saatlik ölçüm yapacağım aradaki farkın reaktör gücünü belirleyeceğini saptayabiirim die deneyeceğim..

dğerlidostum sistem yeraltı koblosu ise kapasitif yük olarak görülür bunu bertaraf etmek için reaktör kullanman şart senin kompanzasyon yerine devreye omik yük vermen lazım arkadaşın dediği gibi şönt reaktör iyi şözüm

Arkadaslar merhaba. Şönt reaktorum var 2.5 1.5 0.50 her turlu ugrasiyorum ama kapasitifi bir turlu dusmuyor. Yahu bu kapasitif beni deli edecek nedir sorun bir turlu cikamadim isin icinden. Bana bi yol gosterin nerde hata yapiyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,118
Kullanıcılar
449,822
Son üye
hamidettin

Yeni konular

Geri