Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Merhaba, genç arkadaş'ın bahsettiği testleri gerçekleştiren üç kişilik ekibin bir üyesiyim.
Bu testleri şu esasa göre yaptık. Bir sayaç üzerinden çekilen gücü ölçtük, 100 kwh tüketime ulaşılıncaya kadar kompanzasyonlu ve kompanzasyonsuz yakıt tüketimini ayrı ayrı ölçtük. Hesaplarımıza göre kompanzasyonlu çalışmada %1 civarı bir yakıtta azalmaya tekabül eden tüketimle karşılaştık. Kayda değer bulmadığımız için, hat akım değerlerinin azalması sebebi ile ilişkilendirdik. Bunun dışında amacımız hızlı kompanzasyon sisteminin jeneratörlerle sorunsuz çalışabilirliğini araştırmak ve reaktif gücü dengeleyerek kullanılabilir ek aktif güç ortaya çıkabileceğini göstermek idi.
İlgimi çeken nokta ve sormak istediğim konu şu. 170 kVA gücünde (cos fi 0.8-136kW) bir yükü 150 kVA tasarlanmış bir jeneratörde reaaktif enerjiyi düşürmeden çalıştırabilirmiyiz? Yukarıdaki tablolardan görüleceği üzere hat akımları 170 kVA ya göre olursa pek mümkün görülmüyor. Ancak reaktif olarak dengelenmiş olursa bu mümkün olur kanaatindeyim, sabit yükü olan jeneratör firmaları bunu test edebilirler. Gerçi böyle bir uygulama kimse yapmak istemez yada jeneratörü buna göre tercih etmez ama pratikte bu karşılaşılabilir.
Diğer bir konu reaktif enerjinin dengelenmesinin enerji kalitesine etkisi olarak uçta bir örnek vereyim. Bursada 10 adet kadar iki faz punta makinaları çalışan bir fabrikada reaktif enerji cezası yaşanmakta ve hatta punta kalitesi kompanzasyonun yeterli olmayışından dolayı düşmekteydi. Aynı anda devreye giren puntalardan biri 600 amper cektiğinde (150-200 milisaniye süresince) diğeri gerekli enerjiyi çekmekte zorlanmaktaydı. Dengelenmemiş reaktif enerji ihtiyacının amper yüküde hat üzerine binince sorun elbette katlanarak büyüyordu. Buraya kurulan her fazı ayrı dengeleyen monofaze bir sistem ile reaktif enerji cezasından kurtulmakla birlikte enerji kaliteside yükselmiş oldu. Varmak istediğim sonuç şu aslında; Böyle bir fabrikanın 1000 kVA jeneratörle beslendiğini ve reaktif enerji kompanzasyonu yapılmadığını düşünüyorumda jeneratörün reaktif hat akımlarıyla nasıl başedeceğini çözemiyorum.
Saygılar

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
bence dinamikin dedikleri gayet mantıklı
170 kVA gücünde (cos fi 0.8-136kW) bir yükü 150 kVA tasarlanmış bir jeneratörde reaaktif enerjiyi düşürmeden çalıştırabilirmiyiz? Yukarıdaki tablolardan görüleceği üzere hat akımları 170 kVA ya göre olursa pek mümkün görülmüyor. Ancak reaktif olarak dengelenmiş olursa bu mümkün olur kanaatindeyim, sabit yükü olan jeneratör firmaları bunu test edebilirler.

sorusuna cevap verin (jeneratörde kompanzasyona gerek yok diyenler)

sevgili arkadaşlar tasadüfen takıldım yazdıklarınıza... benim bir sorum olcak analizor abime ..
ben geçenlerde kamu binasına 63 KVA cat marka jenartör takdımm.. Şebeke elektrk mesafesi yaklaşık 50 metre daha uzadı.Arada bir beni arayıp soruyorlar içeride çalışan trifaze klimaların çalışmasın da biraz anormallik oldu diyorlar..
İşin aslı ben hiç jenaratör takmadım.. Kaplo mesafesi uzayınca içeride bir gerilim düşmesi yaşanırmı, jenaratör çalışssada çalışmasa da ? bu konuda bilgi verirsen çok sevirimm teşekkürler

sevgili arkadaşlar tasadüfen takıldım yazdıklarınıza... benim bir sorum olcak analizor abime ..
ben geçenlerde kamu binasına 63 KVA cat marka jenartör takdımm.. şebeke elektrk mesafesi yaklaşık 50 metre daha uzadı.Arada bir beni arayıp soruyorlar içeride çalışan trifaze klimaların çalışmasın da biraz anormallik oldu diyorlar..
İşin aslı ben hiç jenaratör takmadım.. Kaplo mesafesi uzayınca içeride bir gerilim düşmesi yaşanırmı, jenaratör çalışssada çalışmasa da ? bu konuda bilgi verirsen çok sevirimm teşekkürler

Sn keremkutlu
1.Durum
Sayaç panosu transfer şalteri öncesindedir. Şebeke-jeneratör transfer şalteri jeneratörün üzerindeyse kamu binasına tek kablo gider(Birebir besleme).O zaman şebekede de gerilim düşümü sıkıntı olması gerekirdi.Bu durumda jeneratör gerilim ve frekansının kontrolü gerekir.
2.Durum
Sayaç panosu bina içindeyse transfer şalteride bina içinde olacak bu sefer şebeke besleme kablosu farklı yerden, jeneratör besleme kablosu farklı yerden gelecektir ki bu durumda jeneratör kablosunun uzaması sadece kendi hattını ilgilendirdiğinden gerilim düşümü sıkıntısı oluşabilir yük miktarını ve kablo kesitini detayları bildirmeniz gerekir.

İlk bağladığınızda,faz yönlerini kontrol etmişmiydiniz ?Klimaların hepsi aynı andamı devreye
giriyor ?

Benımde aklıma takılan bı soruyda benımd egordugum ısletmelerın hepsınde jenerator calısınca kompanzasyon dewreden cıkıyor...

Aklıma bı soru takılmıstı...akım trafosundan cıkan kablolar reaktıf roleyı besler ama jenerator dewreye gırdıgı zaman akım trafosuna enerjı kelmezdolayısıyla reaktıf roleyede gereklı olan akım degerlı gıtmez...

Benımde aklıma takılan bı soruyda benımd egordugum ısletmelerın hepsınde jenerator calısınca kompanzasyon dewreden cıkıyor...

Aklıma bı soru takılmıstı...akım trafosundan cıkan kablolar reaktıf roleyı besler ama jenerator dewreye gırdıgı zaman akım trafosuna enerjı kelmezdolayısıyla reaktıf roleyede gereklı olan akım degerlı gıtmez...

Sn Mehmed ersoy senin bahsettiğin şebeke ve jeneratör ana panoları ayrı dağılımları ayrı sistemler için geçerli örneğin yükün %40'lık kısmı jeneratörden beslendiği durum.
Birebir olan sistemlerde var yani otomatik transfer şalter çıkışı tek ortak bara böyle sistemlerde aynı yük akımı aynı akım trafolarından geçer.

Ekte örnek verdim şebeke yükü fazla olduğu için jeneratör üzerindeki şebeke kontaktörü kullanılmamış. Ayrı kontaktör grupları konulmuş. Bu ilk dediğime örnek bir şema.

Ekli dosyalar

• __350_EBEKE-JEN_OTO_TRANSFER_BA__286_LANTI___350_EMASI.rar
    66.1 KB · Görüntüleme: 54
Son düzenleme:
servetd arkadaşım kapasitif yükte ikaz artar mi azalir mi normal endüktif yüklenmeye nazaran ?

servetd arkadaşım kapasitif yükte ikaz artar mi azalir mi normal endüktif yüklenmeye nazaran ?

Endüktif yük arttıkça uyartım akımı artar kapasitif eksene geçtiğinde azalmaya başlar. Jeneratör bu çevrimi çok hızlı yapar o yüzden jeneratör çalışmada kompanzasyonu devrede tutmak mantıksızca yapılmış bir harekettir.

wipeoutx arkadaşım kapasitif bir çalışma durumunda şebeke gider ve en az 1 sn içerisinde jeneratör devreye girerse geçici olarak cok yüksek gerilimler oluşur gibi bişey mi demek istedin biraz daha acarmisin tam anlayamadim anlatmak istedigini selamla..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri