süzme sayaç faturalandırma

zayım

Üye
arkadaşlar herkese selam bi sorum var
kompasyonuna baktığım işletmenin 5 tane kiracısı süzme sayaçtan elektrik kullanıyor süzme sayaçların elektrik faturalarını neye göre hesaplıcaz çünkü hepsi sade aktif yazıyo ana sayaç aktif reaktif kapasitif üçünü birden yazıyo şimdi bunların faturalandırmasını nasıl yapıcaz elinde programı olan veya nasıl yapılacağını ve güncel elektrik çarpanlarını yazarsanız sevinirim teşekkürler

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Kiracılardaki aktif sayaçla indüktif-kapasitif tüketimleri kimin yaptığını tespit edemezsiniz. Onların sayaçlarının da aktif-reaktif-kapasitif olması gerekli.
Sadece aktif sarfiyatın kullandıkarı kadarını tahsil ettirmek istiyorsanız eğer, gelen faturadaki aktif birim fiyatı baz alın, üzerine de vergileri ekleyin. Eğer ki faturda ceza varsa kiracılara paylaştırın. Buna razı olmazlarsa da sayaçların değişmesi gerektiğini söyleyin derim ben.

Son düzenleme:
elektrik fatura sındaki değerler bana çok karmaşık geliyo 2 ay önceki fatura cezalıydı mesala faturaya bakıyorum cezalı kısmı nerde gösteriyo anlamadım bi tane fatura kopyasını paylaşıp iyice açıklarmısınız faturanın üzeri çok karmaşık kafa karışıyo öyle fatura çıkartıyorlarki ansiklopedi gibi oku okuyabilirsen

elektrik fatura sındaki değerler bana çok karmaşık geliyo 2 ay önceki fatura cezalıydı mesala faturaya bakıyorum cezalı kısmı nerde gösteriyo anlamadım bi tane fatura kopyasını paylaşıp iyice açıklarmısınız faturanın üzeri çok karmaşık kafa karışıyo öyle fatura çıkartıyorlarki ansiklopedi gibi oku okuyabilirsen

Faturanız aşağıdaki gibi ise, Endüktif sütununun altındaki Tüketim Turarında fiyat olduğunda ceza var demektir. Kapasitif sütunu da aynı şekilde. Aşağıdaki faturada 770,88 TL + vergiler kadar endüktif ceza var görüldüğü gibi:

Yönetici Notu: Paylaşılan fotoğraf, fotoğraf paylaşım sitesinden silindiği için kaldırılmıştır.

genç arkadaş sağolasın yardımın için teşekkürler

Ekte bir excel dosyası hazırladım.

Basitçe, gelen faturadaki tüketim (ve varsa ceza) miktarlarını, birim fiyatı, toplam fatura tutarını, kiracıların endekslerini dosyaya yazıyorsunuz. Bu dosyada (iletim-dağıtım bedelleri, vergiler, varsa ceza tutarları dahil) toplam fatura tutarı ana aktif tüketime bölünerek bir ortalama birim fiyat çıkarılıyor. Kiracıların tüketimlerini de bu fiyat üzerinden ilişkilendirirseniz, cezalar ve vergiler dahil olmak üzere (her ay değişen birim fiyatla) aktif tüketim dışındaki giderlerin de adil paylaşıldığı bir ücretlendirme gerçekleşmiş olur.

Dosyaya end. ve kap. oranları, birim fiyat bilgileri gibi sabitleri ekleyerek geliştirmeniz mümkün.

Ekli dosyalar

• ornek_faturalama.rar
    2.4 KB · Görüntüleme: 480
allah razı olsun ilgilendiğiniz için tekrar teşekkür ederim

süzme sayaç bildiğim kadarıyla yasak neden süzme sayaç kullanılmışki ?

Süzme sayaçlarda sadece aktif güç olması doğal. Zira süzme sayaç müşterileri sadece aktiften sorumlu olacaktır. Merkez ise etkili bir kompanzasyon sistemi ile ceza yememesi gerekir. Ama bu sistemde zarar etme riskiniz yüksek. Toplam fatura tutarını aktif kullanım % sine göre paylaştırmanızı öneririm eğer kiracılarınız aynı tipte yük kullanıyorlar ise. Ancak cezalı faturalar alıyorsanız kompanzasyon sisteminizi de elde geçirmenizi tavsiye ederim.

hemen cevap vereyim bu yer daha önce çalışan büyük bir işletmeydi
krizden sonra kapandı sonra fabrikayı arduvar çekip 5 e böldüler şimdi burda başkaları iş yapıyo sade ay sonu kiralar toplanıyo herkesin sayacı kendi işletmesinde bazıları elektronik bazıları mekanik fatura toplamına göre sayaç hanesine göre ücretlendirme yapılıyor yalnız bişey var
süzme sayaç toplamıyla ana panodaki sayaç rakamları farklı
sorun neden ileri geliyo acaba sayaçlardan birimi arızalı sayaç öncesi sigortayımı kapatıyolar yada mekanik elektronik farklımı yazıyo anlayamadık

Forum istatistikleri

Konular
127,960
Kullanıcılar
449,607
Son üye
sinan343834

Yeni konular

Geri