C/k Ayarı

volky

Üye
slm arkadaşlar entes rg3/12cs rgk rölesine c/k ayarını yapmamız gerekirmi ve gerekirs nasıl yapabilirim. çünkü bazı şeyler ters gidiyor kompanzasyonumda.
benim 1. kademedeki kondansatörüm 5 kvar dı ben bunu 2.5 kvarla değiştirip röleye kondansatörleri otomatik olarak tanıttığımda 1. kademe 4 kvar olarak görünüyor ve bende kondansatörün değerini manuel olarak yapmaya kalkıştığımda 4 kavrdan aşağı bir değer giremediğimi gördüm bu konu hakkında görüşlerinizi bekliyorum.
birde rölenin kapasitif bölgede çalışması terimi nedir ve nasıl yapılabilir.yani ben röleyi kapasitif bölgede nasıl çalıştırabilirim.
kolay gelsin.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
bende setup ayarı off zaten yukarıdaki metinde de of olduğunda manuel girilebilir yazılmış.
lütfen arkadaşlar diğer sorularıda cevaplayalım bu konu içindeki.

...entes rg3/12cs rgk rölesine c/k ayarını yapmamız gerekirmi ve gerekirs nasıl yapabilirim...

c/k ayarı değilde ilk kademe kondansatör gücünü röleye tanıtmanız gerekir. Bunu da şu şekilde yapabilirsiniz:

SET tuşuna 3 saniye basın.
AUTO yazısı ekrana gelince SET tuşuna bir kere basın.

Auto Operatı yazısı ekrana gelince Aşağı tuşuna bir kere basın.

Auto Set Up yazısı ekrana gelince SET tuşuna bir kere basın.

Aşağı-Yukarı tuşlarıyla ekranda Auto Set ON azısının görünmesini sağlayın. Ve SET tuşuna basın. Röle ilk kademeden itibaren kondansatörleri tanımaya yeniden başlayacaktır.

benim 1. kademedeki kondansatörüm 5 kvar dı ben bunu 2.5 kvarla değiştirip röleye kondansatörleri otomatik olarak tanıttığımda 1. kademe 4 kvar olarak görünüyor ve bende kondansatörün değerini manuel olarak yapmaya kalkıştığımda 4 kavrdan aşağı bir değer giremediğimi gördüm bu konu hakkında görüşlerinizi bekliyorum.

Değiştirilmesi gerekirdi.
1. kademe başka sırada olabilir mi acaba?

birde rölenin kapasitif bölgede çalışması terimi nedir ve nasıl yapılabilir.yani ben röleyi kapasitif bölgede nasıl çalıştırabilirim.
kolay gelsin.

Bazı durumlarda röleye cos fi 1,00 ayarlandığında bile (diğer ayarlar eksiksiz olsa dahi) sayaç indüktif yazabilmekte (Ölçümün OG tarafından olması durumunda trafonun reaktifini sayaç yazmakta...). Rölede cos fi ayarı kapasitif bölgeye kaydırılarak fazladan kondansatör alması sağlanır. Olay budur.
Kompanzasyonu kapasitif yöne kaydırmak için cos fi değerini 1,00'dan aşağıya doğru indirmelisiniz (0,995, 0,990 0,985 gibi)

Entes in üç fazlı rölesinde c/k oranı direkt olarak girilemez. diger rölelerde direk olarak girilebilir. entes bu bunu dolaylı yoldan hesaplar.

hesaplama mantığına gelince;

ilk kademe kondansatör gücüne göre (QC1 ) ve akım trafosu çevirme oranına (k )göre,

formulsel olarak;

röleyi işleme geçirici akım değeri

Ici = C/k = 0,6/(1,732... x 400) x (Qc1/k)

yukarıdaki formulde QC1 i değiştirerek entes rölenin c/k sını ayarlayabilirsin. Akım trafosu oranıyla fazla oynamassan eyi olur.
diğer soru ise,

Entes üç fazlı rölede, otamatik kapasite gücünü tanıtırken akım trafosu oranına göre tanır. bu yüzden örneğin 600/5 lik bir oranda 1,5 KVar i tanıtamazzssın en düşük 2,5 Kvar tanır.

örnekle açıklayayayım sana entesin yediği haltı:)

akım trafosu oranı 600/5 = 120
ilk kademe kondansatör gücü: 1Kvar
üç fazlı ossun bide

C/k= [0,6/(1,732.. x 400)] x (1000/120) = 0,007217....

gördüğün gibi tutupta bu oranlara göre 1kvarlık takarsan c/k oranın çok küçük olur ve anahtarlma sayın inanılmaz artar röle ve her akıllı insan bunu istemez sana izin vermez dolayısıyla senin taktığını tanımaz tanıttırmaz. okey to.

genellikle C/k oranı 0,1 ile 0,3 arasında seçilir veyea entese göre seçtittirilir.

Moderatör tarafında düzenlendi:
HERKEZE SELAM ARKADASLAR BANA BİRAZ YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM
BİZİM KOMPASİZYON PANOSUNDA ENTES RG-8T REAKTİF GÜC KONTROL ROLESİ KULLANILMAKTA BEN BUNUN C/K AYARINI NASIL HESAPLIYACAM
akım trafosu :100/5
kondastör sırası :1/ 1,5/ 2,5/ 5/ 7,5/ 10/ 10/ 20
BANA BU KONUDA HESAPLAMA FORMÜLÜ İLE ACIK ANLASILACAK SEKİLDE YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM ŞİMDİDEN HERKEZE TESEKÜRLER

HERKEZE SELAM ARKADASLAR BANA BİRAZ YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM
BİZİM KOMPASİZYON PANOSUNDA ENTES RG-8T REAKTİF GÜC KONTROL ROLESİ KULLANILMAKTA BEN BUNUN C/K AYARINI NASIL HESAPLIYACAM
akım trafosu :100/5
kondastör sırası :1/ 1,5/ 2,5/ 5/ 7,5/ 10/ 10/ 20
BANA BU KONUDA HESAPLAMA FORMÜLÜ İLE ACIK ANLASILACAK SEKİLDE YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM ŞİMDİDEN HERKEZE TESEKÜRLER

akım trafosu dönüştürme oranı 100/5=20
ilk kondansatör gücü 1 kvar
c1/k20=0,05 yani senin ck 0,05 dir

slm arkadaşlar entes rg3/12cs rgk rölesine c/k ayarını yapmamız gerekirmi ve gerekirs nasıl yapabilirim. çünkü bazı şeyler ters gidiyor kompanzasyonumda.
kolay gelsin.
rg312cs modelinde c/k oranına gerek yoktur girebilecegin bir kısım da yoktur
önerim 1.kademenden 12.kademeye kadar sigortalarını kontaktörlerini ve kondansatörlerini kontrol et 1.kademen mutlaka enbyk kondansatör grubun olacak 3 fazlı röle baglantılarını kontrol et akım ve gerilim bilgilerin aynı bara olmalı röleyi enerjilendirdiginde yükn kapalı olsun manuel cosq ayarını t on ve t of t rc zamanlamalarını gir akım trofo oranını mutlaka dogru yazmalısın (100/5=20 )gibi daha sonra esc ve save set yes yap auto kısmını setle setup on yaparak röleye kondansatörlerini tanıt işlem bittikten sonra kapasite bölümünden kademelerde kaydedilen kondansatör degerlerini kontrol et eger yanlışsa tekrar setup on yaparak bir kaç defa denemelisin
önerileri bir yap durumu tekrardan detaylı yazaarsan kolay gelsin

arkadaşlar selam bir sorum olacak rg3 12-cs reaktif kontrol rolesine baktık reaktif yazmış iş yerine yeni taşındık akım trafosu 400/5 bunu 0080 olarak akım trafosu kademesine girdim setup yaptım konfdansatörler tanıttım ne yaparsam yapayım düzelmiyor reaktif yazıyor kondansatörler iyi ölçtüm fakat rolenin üzerindeki korna ve yüzde işareti olan yer in ışıgı yanıyor ne yapmam lazım kondansatörlrin sıralaması 5-10-10-10-10-10-10- teşekkürler

Forum istatistikleri

Konular
128,134
Kullanıcılar
449,854
Son üye
Enes.trk

Yeni konular

Geri