Talep Yüzdesi

volky

Üye
slm arkadaşlar bu kompanzasyon hesabında istenilen talep yüzdesini neye göre belirliyoruz.
saygılar

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
kompanzasyon için talep yüzdeleri 0.9 yada 1 olarak alınıyor.

Sn. volky

Sanırım bahsettiğiniz şu olabilir;

Diversite; Talep edilen gücün, kurulu güce oranıdır. 1 den küçük bir sayıdır.

Diversite= talep edilen güç/kurulu güç

Örnek olarak kurulu güç 50 kW talep edilen güç 30 kW ise Diversite = 30/50= 0,6 veya yüzde 60 olarak ifade edilebilir.

talep yüzdesi 0,9 yada 1 değildir o çünkü o cos değeridir ancak roboelektronik arkadaşımın dediği bana mantıklı geldi.
hepinizide ayrı ayrı teşekkür ederim.

kontrolünü yaptığım projelerde kompanzasyon için talep yüzdesini 0,9 olarak alınır. yada direk kurulu güce göre kompanzasyon yapılır.

Kompanzasyon hesaplamaları,hedefe göre tespit edildiğinden,bu hedef için,ayrıca bir talep yüzdesi ol-
maması gerekir.Tam tersine,kompanzasyondaki guruplarda olabilecek arızanın geç farkına varılması veya
arızanın giderileceği süre içerisinde sorun yaşanmaması ( teknik veya parasal ) için,tesisin,% 10-20 gibi
fazla seçilmesi daha yararlıdır diye düşünüyorum ben.

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,845
Son üye
burak_duyar

Yeni konular

Geri