yg ve og de tel düşmesinde ek nasıl yapılır

umut_

Üye
yüksek gerilimde ve orta gerilimde tel düşmesinde ek nasıl yapılır arkadaşlar çünkü hatlar direk gittiği için a g de olduğu zaman çekiyoruz eki yapıp geriliyor ama og ve yg de hat düz gidiyor ayrıntılı acıklarsanız mümkünse resimlerle

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
bildiğim kadarıyla hattın koptuğu yerde yapılmaz ek iki direk arası iletken yenilenir diye biliyorum

Düşük kesitlerde ek boru kılemensi ile ( bükerek ),yüksek kesitlerde preslenerek yapılır.İki direk arasında
en fazla 3 eke müsaade edilir.En normali,eklerin,camperlere denk gelecek şekilde ve çift kılemensli yapıl-
masıdır.

ek yapmış arkadaşlar resimler varsa sevinirim 3 0 hatta 1 0 hatta direk giden hat arkadaşlar

sn.fahri yetiş hocam gerekli açıklamayı yapmış fakat bende ek malzemelerinin resimlerinive açıklamalarını koyarak birşeyler ilave etmek istedim.

fahri arkadaşım cvb ı doğru vermiş aynen öyle yapılır arkadaşım..

yg og ve ag lımde iletken ekleri eger ıletken almınyumsa almınyum ek masonları ile yok ag bakır ıletkense ylne baır ek klemensleri ıle yapılır. tabıkı dahada klemenslerlede ek yapılabılır o andakı ısın acılyetı ve malzeme durumu degıstırır :D :)

fahri hocama katılıyorum o.g. de boru aliminyum ek maşonu kullanılır 2 adet boru anahtarı ile maşon içine geçirilen iletken teller saga sola çevrilerek bükülür ve ek yapılmış olur ancak y.g iş farklılaşabilir tedaş bu tür ekleri kabul etmiyor

HOCAM preslenerek derken nasıl preslenıyo onu anlamıs değilim eğer açarsanız sevinirim.

3 0 ve 1 0 iletkenlerde ek klemesle yapılır ve enyakın direğe çekilir

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri