OG Xlpe Yeraltı Kablosu Kesit Tayini

merhaba arkadaslar

acil olarak cozmem gereken bir sorum var yardimci olursaniz sevinirim

6000 m uzunlugunda yeralti hatti boyunca 4,2 MW lik gucu 20 kv luk gerilimle tasiyabilmem icin
kullanmam gereken kablo turu ve kesiti ne olmalidir?
ayrica kesit belirlendikten sonra gerilim dusumu ve kisa devre akimi hesaplarina gore nasil kontrol etmeliyim

hat, ana trafodan alt trafolara dagitim hattidir

tesekkur ederim

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.

Ekli dosyalar

• XLPE Nexans Kablo.rar
    279.4 KB · Görüntüleme: 62
  • Yeraltı Enerji Hatları.pdf.rar
    5.8 MB · Görüntüleme: 126
ozgur bey,

oncelikle XLPE kablo kullanmaniz ve kablo kesitini secerken de akım tasima kapasitesine, guc kaybi ve gerilim dusumune gore bir secim yapmaniz gerekir. Bunlari asagidaki formulleri kullanarak bulabilirsin.

Gerilim Düşümü= √3*I*L*(Rcosø+X'sinø)
% Gerilim Düşümü= (ΔU*100%)/Un
Güç Kaybi= 3*I²*R'*L
% Guc kaybi= (ΔP*100%)/Pn

burada izin verilen gerilim dusumu %5, hakeza guc kaybida yine %5'i asmamalidir. Formuldeki kablolara ait R ve XL degerlerini "ABB switchgear Manuel" veya diger kaynaklardan bulabilirsin (EMO Ajandasi gibi).

mesafeyi gozonune alinca 3x70+25 lik kablo ancak kurtarir gibi gorunuyor. birde dikkat etmeniz gereken, kablolarin yer altinda havaya nazaran akim tasima kapasitelerinin daha dusuk oldugu.

kolay gelsin...

sayin cankaya ve genc arkadas

ilgilendiğiniz ve yardımlarınız için teşekkür ederim.

Gerekli dökümanları kullanarak ben de tekrar gözden geçireyim problemi

Kolay gelsin...

cankaya ' Alıntı:
birde dikkat etmeniz gereken, kablolarin yer altinda havaya nazaran akim tasima kapasitelerinin daha dusuk oldugu.

Bu noktayi bir kez daha dusunmekte fayda yok mu.Tam tersi diye biliyordum. Saygilar

Bu noktayi bir kez daha dusunmekte fayda yok mu.Tam tersi diye biliyordum

kablolar, yeraltinda havaya nazaran daha dusuk akim cekerler. isinma yani sicakliktan dolayi.

www.emo.org.tr/ekler/6c51a39a7c77d80_ek.xls

bir noktayi daha vurgulamakta fayda var: kabloyu secerken, mesela 3x70+16 yerine 3x(1x70+16 )seklinde secmek, uygulamada kolaylik sagliyor. tabii bu durumda reduksiyonu da goz onune amak gerekiyor.

saygilar...

cankaya ' Alıntı:
kablolar, yeraltinda havaya nazaran daha dusuk akim cekerler. isinma yani sicakliktan dolayi.

www.emo.org.tr/ekler/6c51a39a7c77d80_ek.xls

Linkteki tabloda da goruldugu gibi XLPE OG kablolarinin PVC OG kablolarina nazaran, havada akim tasima kapasiteleri daha fazladir.Sanirim bunun sebebi yuksek gerilimden dogan asiri isi miktarinin havada daha kolay tolere edilebilmesi.Cunku ayni olay AG sistemlerde en azindan PVC kablolar icin sozkonusu degildir.PVC AG kablolari toprak altinda, havada oldugundan daha fazla akim cekebilmekte...
Benim simdi merak ettigim iki husus var :
1-) PVC OG kablolar havada daha fazla mi akim tasiyabilir?
2-) XLPE AG kablolar havada daha fazla mi akim tasiyabilir?

ustalar buradaki bilgiler beni tam anlamıyla aydınlattı herkese teşekkür ederim. miksan

12mW 11kV 126 metre uzaklığa orta gerilim kablosu çekmem gerekiyor. Hesaplamaları yaptım kendimce bir değer buldum 33.8 çap uygun gözüktü gözüme ama emin olamıyorum orta gerilimde çalışmadım hiç yardımcı olabilcek biri varmıdır

Yaklaşık,800 Amp. akımınız var.Kablo listelerine baktığınızda, her faz için 2 adet 1X150 mm2 yeterli görünüyor ( akım yönünden ).Gerilim düşümü yönünden de tahkik etmenizde yarar var.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri