3x120+70 lik kabloya ek olur mu

yunusx

Katılımcı Üye
geçenlerde ustamızın ölçtüğü kablo planlanan yere kısa geldi bende ek yapalım dedim usta büyük kablolara ek olmaz verimi düşer bilgisayarlara zarar verir dedi hattı fabrikanın idari bölümüne çekmiştik bizde kabloyu çaprazdan çekmek zorunda kaldık benim forumdaki arkadaşlara sorum şu olacak böyle 3x120+70 lik olsun 3x95 lik olsun ek olmaz mı böyle bir sorunla karşılaşılınca ne yapmalıyız yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
;D
arkadaşım ek şartları yerine getirildikten sonra her kabloya ek olur.
ustan neden böle dedi acaba...... ???

bende anlamadım kablo okadar büyük bir kabloda değildi kaldıki yüksek gerilim hatlarına bile ek yapıyorlar kafasından geçenide anlatmadı bende çok kez ek yapalım dedim olmaz dedi nedense ek şartları yerine getirsek kaçırmazsa bence sorun yok

bence üşendi veya mühendise hesap vermemek için böle bir yola başvurdu.başka sebebi olmaz bence.

ustana bi sor bakalım buraya kadar enerji tek parça kablo ilemi geliyor diye...eger çok parça ise bilgisayarlar neden etkilenmiyor :eek:

bina yeni trifaze besleme bağlanacaktı uzaktaki bir panodan aldık beslemeyi ama 10 metre yetmedi ek yapalım dedim olmaz binadaki bilgisayarlar falan var onlara bir şey olur böyle kablolara ek olmaz dedi kabloyu mecburen kısa yoldan dolaştırdık ama görüntü çok kötü oldu iyi bir ekde aranması gerekenler neler ne kullanmak lazım ek klemensi olarak

valla bilmem ben kablo pabucu kullanıp civata ile sıkardım heralde .senin usta milletin bilmediği çok şeyi biliyo heralde....bence onun hatası kablo ölçüsünü yanlış alması...
iyi çalışmalar...

yüksek gerlim kablolarını bile ek yapıyor tedaş kaç kez gördüm kaldıkı bu kablo iyi bir ek olsa sorunsuz çalışır en iyisi problemi gidermek sorumluluğu üstüne almak istemedi galiba

Tekniğine uygun olmak şartiyle,her kabloya ek yapılabilir.AG kablolarında ek yapmak,sıradan bir iştir.Pa-
buçla veya ek boru klemensi ve pabuç sıkma pensesi ( pabuçlar veya klemensler çekiçle ezilmediği ! )
kullanılarak ve iyi izolasyon malzemesi ile izole edilerek yapılan ekin,orijinal kablodan farkı olmaz.

Yunus bey...AG kablolarina fahri bey'in de dedigi ek yapmak siradan ve alisilagelmis bir istir...Dogru yapildiktan sonra sakincasi yoktur...4 mm2 den 240 mm2 kesite kadar hemen her kesitte hazir paket halinde satilan ek muf setleri var...Yerli ve kaliteli firma olarak Tamer Elektrik urunlerini cok kullandim ve memnun kaldim...
Setin icinde, sikmali ek muflari,damar ayiricilar,ek kutusu ve protolin cikar...(Protolin, pekmez kivaminda bir izolasyon malzemesi olaup, soguyunca sertlesen bir malzeme)...
Su linki inceleyebilirsiniz :
http://www.tamerelektrik.com.tr/sikmali_ek_muf.asp?urun_id=118

Yüksek gerilim kablolarında enerji gerilimle (gerilim büyük, akım küçük) taşınır (Bunun için nispeten incedir) . İzolasyon iyi yapılmalıdır
Alçak gerilim kablolarında ise akımla (gerilim küçük, akım büyük). Alçak gerilim kablolarında ekler çok iyi yapılmazsa, en küçük bir gevşeklik bile zamanla ek yerinin patlamasına sebep olur.

Ek yapılmaz değil. Yapılır. Bunun için kablo ek mufları var

Kablo uçları ek muflarından geçirilerek kaplo sıkma pensesiyle sıkılır. 1kg dondrucu (protolin) dökülür. Donmaya bırakılır. Çok zor değildir uygulaması.
Ama senin ustanın bir bildiği vardır. Adamı hemen yargılamayalım.

Forum istatistikleri

Konular
128,155
Kullanıcılar
449,898
Son üye
KINGYuSuf

Yeni konular

Geri