binamızdaki nötr hattı kopmuş herşey yandı

KuRSuN06

Üye
merhaba arkadaşlar dün akşam eve geldiğimde binada elektrik olmadığını gördüm binamız eski bina. binaya 3 faz bir nötr giriyor ama her daireye tek faz giriyor. kofra sigortayı açtıgımda nötr kablosunun yanıp koptuğunu gördüm hemen eve koşup sigortaları indirdim ama artık çok geç daha 5 taksiti duran lcd televizyonla bilgisayar yanmış. benim anlamadığım sorun şu dairelere tek faz girdiği halde nasıl oluyorda voltaj yüksek gelip cihazı yakabiliyor ?? ikincisi bidaha böyle bişey olmaması için eve kaçak akım rölesimi takmalıyım ? binamızda topraklama olarak sadece mutfakta ve banyoda koruma topraklaması var diğer yerlerde yok sizce faydası olurmu ?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
baska bir daireden gelen diger faz sizin faz ile cakisiyor 380 v a cikiyor kacak akim rolesi olsa bu sorun olmazdi. elektrik dagitim firmasini arayin gelip hallederler 121 idi sanirim numarasi

ayrica binaizda tum pirizlerde topraklama da olsa kacak akim rolesi olmadan bir ise yaramazdi topraklama bir cihazin govdesini topraklar siz carpilmayin diye ama sizdeki sorun nort olmasi gereken yerde faz olmasi mesela zaten plazmanin fisinde toprak tok ki 2p fis onlar

Moderatör tarafında düzenlendi:
sn KuRSuN06 öncelikle geçmiş olsun..
sn wolflane durumu özetlemiş, nötürler ortak olduğu için, nötür hattında sorun oluşunca sizin evin cihazları ile başka bir faz la beslenen evdeki cihazlar (380 v )iki faz arasına seri bağlanmış olacak ve zarar görür. düşük watlı iki lcd 380 seri bağlansa belki zarar görmeye bilir, ancak bir buz dolabıyla bir lcd seri bağlanırsa, lcd mutlaka zarar görür.

şebekeden kaynaklanacak nötür arızaları için, işletme topraklaması binalarada yapıla bilir, koruma topraklamasından bağımsız ayrı bir topraklama ile nötür hattı topraklana bilir..

kaçak akım rölesi eski binalarda genelde randıman vermiyor.

Arkadaşım geçmiş olsun, üzüldüm. binanızda ve dairenizin her prizinde topraklama yapılmalı, kaçak akım rölesi kullanılmalı.

Sevgili dostlar,

Bu problemi kaçak akım rölesi ile nasıl çözeceksiniz? ortada kaçak bir akım yok ki. lütfen akım yolunu bir çizin ondan sonra kaçak mı değil mi değerlendirin.

Problem ancak binanın girişinden(ana panodan) nötr barasının toprağa bağlanması ile çözülebilir. Bu da tercih edilen birşey değildir.

Topraklama yapılıp yapılmaması ile de ilgili değildir.

saygılar

merhaba arkadaşlar dün akşam eve geldiğimde binada elektrik olmadığını gördüm binamız eski bina. binaya 3 faz bir nötr giriyor ama her daireye tek faz giriyor. kofra sigortayı açtıgımda nötr kablosunun yanıp koptuğunu gördüm hemen eve koşup sigortaları indirdim ama artık çok geç daha 5 taksiti duran lcd televizyonla bilgisayar yanmış. benim anlamadığım sorun şu dairelere tek faz girdiği halde nasıl oluyorda voltaj yüksek gelip cihazı yakabiliyor ?? ikincisi bidaha böyle bişey olmaması için eve kaçak akım rölesimi takmalıyım ? binamızda topraklama olarak sadece mutfakta ve banyoda koruma topraklaması var diğer yerlerde yok sizce faydası olurmu ?

Ben sana sebebini söyliyeyim; Binanın 3 fazından biri bir şekilde nötürüne temas etmiştir ve senin nötürün faz olmuştur. Daha sonra cihazlarına faz nötr 220 V gitmesi gerekirken 380 V gitmiştir...

Başka bir açıklaması olamaz...

Kaçak akım rölesine gelince; faz ile nötr akımını karşılaştırır. Senin arıza sonucu faz olan nötr hattının akımı arıza durumunda gerçek fazına eşit ise KAK rölesi atmaz ve cihazların yanar... Bu gibi durumlar için kesin çözüm faz koruma rölesidir...

Dairenin girişine faz koruma röleni koyarsan; Faz-nötr gerilimi senin izin verdiğin aralığın dışına çıkınca senin belirlediğin sürede devreyi açar... Ve cihazların dengesiz ve aşırı gerilimlerden korunmuş olur...

Binalarda akım için yeteri kadar koruma zaten var... Sigortalar, TMŞ, KAK rölesi vs... Gerilim için malesef yok...

Dediğim gibi bu gibi durumlar için kesin çözüm faz koruma rölesidir...

Geçmiş olsun .....

nötrü sayaç çıkışından sonra kontaktör üzerinden dolaştırıp daireye versek yani nötr gelmediği zaman kontaktör bırakıp daireye nötr gitmeyeceği için diğer dairelerden dönen fazlarda dairemize gelmemiş olur.sizler bu fikir hakkında ne düşünüyorsunuz?slm

Kontaktör bobinini ( A1, A2' yi ) nereden, nasıl besleyeceksin...

sayın genius,

faz nötre değerse kısa devre olur ve sigorta açma yapar... ondan sonra da bişey olmaz

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri