Bakır Bara Hesabı?

sensör

Üye
merhaba arkadaşlar forum sitesini zamanla takip ediyorum her ne kadar çok yazmasamda çok güzel programlar ve bilgiler mevcut olduğu kesin benim sizden ricam var hem yöneticilerden hem de normal üye arkadaşlarımdan panolarda bulunan bakır bara hesabı hakkında..bu baralar hakkında çalışma yapıyorum da içinden çıkamadım anlayamadımda acaba bilen bir arkadaşımız varsa anlatabilirmi hesabını ya da hesaplama mantığını sizden rica ediyorum arkadaşlar yardımcı olursanız sevinirim hatta elinde dökümanı olan arkadaşlarımız varsa upload ederlerse çok iyi olur.Mesela kullandığımız panoda termik manyetik şalterler ile yük kesici şalterler mevcut olan panodur.100A den 2500A'e kadar olduğunu varsayalım
hesaplama yöntemi hakkında sizden yardım rica ediyorum.
iyi çalışmalar saygılar kolay gelsin

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
kardeşim ben bakır hesabını şu şekilde yapıyorum. 250A lik bir güce 20x5 bakır 400 A lik bir güce 30x5 1000 A 60X10 Mesela 2500 A e 2x100x10 bakır kullanırım. bu bilgileri neye güvenerek veriyorsun dersen 250 A lik bir yüke 20x3 kullanılr. ama daha sağlıkllı olması için 20x5 kullanıyorum. bu yoldan hesap yapıyorum. 2 çeşit kesitte bakır vardır kullanacağın kalınlığı 5mlim ve 10 milim dir. atıyorum akım trafosu içinden bakırı geçirmek zorundasın .atıyorum 50x5bakır kullanacaksın ama akım trafosunun için den geçmiyorsa bu bakırı 30x10 yapabilirsin.

aynen katılıyorum ve nötür ve toprak baralarınıda ana baranın yarısını yapabilirsin bizde iş yerimizde öle yapıyoruz mesela ana barası 60X10 olan bi panonun nötür ve toplragını 30X10 yapabilirsin

bu tablo yardımcı olabilir

33kzk9c.jpg

112 arkadaım linkte sorun var bir ilgilenirsen iyi olur sağol

xdirverx ' Alıntı:
112 arkadaım linkte sorun var bir ilgilenirsen iyi olur sağol
görünen tabloya tıklayıp ekranda büyümesini bekleyip resmi farklı kaydet dersenizde olur.
diğer şekikdede çalışıyor .kontrol ettim.kolay gelsin.

Bu hesaplamalar ciddi anlamda iyi muayeneler sonucunda ve testler neticesinde elde edilen verilerdir. Bence işine yarar bir çok arkadaşımızın. Bu çalışmaları kaydetmenizi tavsiye ederim. Kolay gelsin...

çok teşekkür ederim arkadaşlar baya işime yaradı bilgileriniz eyvallah

Merhaba arkadaşlar,

Benim bir sorum olacak. Normal 50/60 Hz için bakır bara hesabını biliyorum ve kullanmışlığım var.
Fakat,Load Bank tasarımı yapıyoruz ve kullanacağımız baralar ile ilgili bir sorum olacak. Sistem 115 VAC 400 Hz. Doğal olarak aklıma 400 Hz takıldı. Bu hesaplar 50 veya 60 Hz için. 400 Hz olduğu zaman ne gibi bir hesap gerekecek. Kaynaklarda formülden ziyade direk değerler var.Dolayısıyla bir formül var ise ve formül frekansa bağlı ise hesaplar değişecektir. Bilen arkadaşlardan yardım
bekliyorum.
İyi çalışmalar.Kolay Gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri