38 KW Fırın İçin Kablo Kesiti

Mehmetf

Bölüm Yöneticisi
Yönetici
Bölüm Yöneticisi
Selammun aleykum,
Arkadaşlar kesit hesaplama programından hesapladım ama yinede danışmakta fayda bulduö
100 metre mesafede 38 kW lık bir fırın. 3 fazlı. Çin malı. Programa göre 25mm kablo istiyor.. bu değer doğrumudur?
besleme sigortası olarak 160A taksam yeterlimidir?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Evet hesapladığın değer doğru 25 mm2 lik kablo da 38 kw yüke ve mesafeye göre gerilim düşümü % 1.88 oluyor

38 kw yükde yaklaşık olarak 57 amper civarı akım çeker 160 amper yüksek bence

yaklaşık 58 a çeker fırının 80 a sigorta yeterli(kaliteli olmak şartıyla)
%3 gerilim düşümüne göre 3*16+10 kablo yetrli

yaklaşık 58 a çeker fırının 80 a sigorta yeterli(kaliteli olmak şartıyla)
%3 gerilim düşümüne göre 3*16+10 kablo yetrli

hesaplamanız doğrudur bir ekleme yapmadan geçemeyeceğim
lütfen imkanınız varsa bilimsel formülün verdiği rakamların bir üstünü kullanırsanız farkınız daha iyi ortaya çıkar
3x25+16 kullanırdım ben fırının etiketinde 3x25+16 ise 3x35+16 yapardım teşekkürler.

hesaplamanız doğrudur bir ekleme yapmadan geçemeyeceğim
lütfen imkanınız varsa bilimsel formülün verdiği rakamların bir üstünü kullanırsanız farkınız daha iyi ortaya çıkar
3x25+16 kullanırdım ben fırının etiketinde 3x25+16 ise 3x35+16 yapardım teşekkürler.

2 üst kesit kullanmakla kişinin farkı nasıl ortaya çıkıyor??? olsa olsa işi pahalıya mal etmekten başka bir işe yaramaz. Bize bu üst kesit seçmenizin mantıklı bir izahını yaparsanız sevinirim.

saygılar...

ebu cendel 2005 arkadaşım rezistans devrelerinde gerilim 400 volt alınır.bu durumda ısıtıcının akımı:38000/1.73x400=54.9 A çıkar 63 A sigorta yeterlidir.
gerilim düşümü%u=ixL/KXS=54.9X100/56X10=9.8 Volt sonuca göre 3x10 kablo yeterli oluyor 3x16 da kullanabilirsiniz.
not :ısıtıcı devrelerinin farkı şudur rezistans ısındıkça akım düşer.
kolay gelsin

işin püf noktası hesaplamadan sonra ortaya çıkıyor.
kaliteli malzeme ,kaliteli işçilik, sorunsuz çalışma....
üst malzeme seçimi...
kalitesiz malzeme ,kaliteli işçilik......sorunlar..
kaliteli malzeme,kalitesiz işçilik.......sorunn..
kalitesiz malzeme,kalitesiz işçilik....yine sorun..
hesaplamada çıkan sonuçlar ideale yakın değerler değilmidir...

35 lik kablo da iyi olur

ebu cendel 2005 arkadaşım rezistans devrelerinde gerilim 400 volt alınır.bu durumda ısıtıcının akımı:38000/1.73x400=54.9 A çıkar 63 A sigorta yeterlidir.
gerilim düşümü%u=ixL/KXS=54.9X100/56X10=9.8 Volt sonuca göre 3x10 kablo yeterli oluyor 3x16 da kullanabilirsiniz.
not :ısıtıcı devrelerinin farkı şudur rezistans ısındıkça akım düşer.
kolay gelsin
ebu cendel arkadaşım rezistans devrelerinde 3-5 kat akım çekme diye birşey yoktur.çıkanb sonuca göre kablo seçilir.

2 üst kesit kullanmakla kişinin farkı nasıl ortaya çıkıyor??? olsa olsa işi pahalıya mal etmekten başka bir işe yaramaz. Bize bu üst kesit seçmenizin mantıklı bir izahını yaparsanız sevinirim.

saygılar...

teknik bir izahatım yok
3x10=6.5 tl
3x16=8.5 tl
3x25=17 tl

tecrübeme istinaden piyasada yapılan işlerin 1 defaya mahsus mecaz anlamda söylüyorum ömürlük yapılmadığını yapılan bir işte ilk başlangıçta yapılması gereken 2 kat masrafın yapılmayıp en alt düzeyde yetinilmesi daha sonra zamanla tasarruf edilen masrafın kısa sürede 3 veya 4 katı tekrardan masraf edildiği işi keşkelere bırakmamak acabalarla yada amaaaaan larla milli servete zarar vermemek açısından sanatımızın karalanmaması arkamızdan konuşulmaması velevki teknik hesaplamalar uygun olsa dahi dahi dahi dahi....
ustalarım 8 lira yerine imkan varsa 18 liralık ürün aldırın sağlam olsun o fırına çekilen kablodan illaki bir şeylere bağlantı olacaktır önümüzdeki yıllarda

mühendis bana 57 kw lık bir binanın projesini önüme attı yap dedi şu işi projeye baktım her ofis
6 linye ben yaptım 10 linye
her ofise 2 telefon hattı ben yaptım 4 telefon hattı
4 lük nya yok tesisatta ben nötr ve klimalara çektim 4 lük nya
ana hat 3x25 ben yaptım 3x35
projede zil yok ben kurdum audıo diafon
ana pano 110x150 ben yaptım 160x250
işi yaparken yan binanın 3x25 liği yandı mal sahibi yavuz istersen 3x50 çek dedi :)
adana metal sanayinde 4000 dükkan var inanın 3998 dükkanın tesisatı amazonda çekilen 2x0.75 kablo tesisatından daha berbat tamam iyi iş çıkıyo bana ama yazık yani şu ülkenin zamanına ve servetine 15 yıllık sanayi sitesi iflasss

arkadaşım illede teknik bir izahatmı lazım yanlışmı benim yaptığım iş
bu cevabımın sorusunu ırak anakonda hava üssünde amerikalı elektrik mühendisine sordum neden 2 kat masraf edip fazla kablo çekiyonuz dedim belki dedi 67 yıl sonra torunlarım iranıda alırsa bunlarla uğraşmasınlar diye cevap verdi. 2 defa abdest almakdan zarar gelmez saygılarımla.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,130
Kullanıcılar
449,847
Son üye
AhmetK06

Yeni konular

Geri